Znieczulenie stosowane przy ekstrakcji zęba

Czy znieczulenie miejscowe jest podawane dożylnie?

Wszystkie zabiegi ekstrakcji wymagają znieczulenia, które zapobiega odczuwaniu przez pacjenta bólu podczas zabiegu. Zazwyczaj stosuje się znieczulenie miejscowe, które znieczula ograniczony obszar jamy ustnej na okres od jednej do ośmiu godzin. Dawka stosowanego środka znieczulającego zależy od danej osoby i może być dostosowana w celu zapewnienia maksymalnego komfortu.

Znieczulenie ogólne

Chociaż większość zabiegów stomatologicznych można wykonać w znieczuleniu miejscowym, w niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie znieczulenia ogólnego. Znieczulenie ogólne jest bardziej intensywne i powoduje, że pacjent nie pamięta przebiegu zabiegu. Stosuje się je do wykonywania bardziej zaangażowanych procedur, takich jak implanty stomatologiczne i usuwanie zatrzymanych zębów mądrości. Pacjent będzie całkowicie nieprzytomny i nie będzie mógł się poruszać ani mówić. Korzyści ze znieczulenia ogólnego jest wiele, ale może być ono również drogie i nie jest odpowiednie dla każdego.

Znieczulenie ogólne jest najczęściej stosowane w szpitalach w celu pozbawienia pacjentów przytomności do poważnych zabiegów chirurgicznych. Ten rodzaj znieczulenia wyłącza wszystkie nerwy w organizmie. Rzadko stosuje się je do zabiegów stomatologicznych, ale gdy jest konieczne, podaje je tylko certyfikowany anestezjolog.

U pacjentów wymagających znieczulenia ogólnego należy przeprowadzić dokładny wywiad lekarski. Dentysta powinien wiedzieć, czy u pacjenta występują jakiekolwiek schorzenia, które mogą powodować ryzyko znieczulenia ogólnego. Jeśli pacjent nadużywa alkoholu, ma alergie lub inne dolegliwości zdrowotne, znieczulenie ogólne może nie być dla niego odpowiednie. Ponadto, pacjenci nie powinni samodzielnie prowadzić samochodu do domu po znieczuleniu ogólnym.

W niektórych przypadkach można zastosować połączenie znieczulenia ogólnego i środków znieczulenia miejscowego. W niektórych przypadkach środki znieczulenia miejscowego mogą być połączone z podtlenkiem azotu. Pacjent może być również poddany sedacji podczas zabiegu stomatologicznego w celu złagodzenia lęku. Inną możliwością zmniejszenia lęku podczas zabiegów stomatologicznych jest podtlenek azotu, zwany inaczej gazem rozweselającym. Ten środek znieczulający jest zwykle podawany przez aparat oddechowy.

Dokładne badanie kliniczne i przedoperacyjne zdjęcia radiologiczne są niezbędnymi elementami oceny stomatologicznej pacjentów poddawanych znieczuleniu ogólnemu. Pozwala to lekarzowi dentyście na właściwe zaplanowanie zabiegu i zapewnienie świadomej zgody. Pomaga również zminimalizować ryzyko powikłań wynikających ze znieczulenia ogólnego. Ogólnie rzecz biorąc, głównym wskazaniem do znieczulenia ogólnego podczas zabiegów stomatologicznych jest brak zgodności z procedurą podstawową. Ważne jest również określenie potrzeb pacjenta, czasu dostępnego na wykonanie zabiegu oraz dostępnego obiektu do jego podania.

Inną alternatywą dla znieczulenia ogólnego jest sedacja. W tej metodzie wykorzystuje się leki podobne do tych stosowanych podczas znieczulenia ogólnego. Pacjenci poddani głębokiej sedacji nie reagują na większość bodźców i prawdopodobnie obudzą się z niewielką lub żadną pamięcią o zabiegu. Oprócz sedacji, znieczulenie ogólne niesie ze sobą dodatkowe ryzyko, w tym możliwość zatrzymania krążenia. Przed poddaniem się jakiemukolwiek zabiegowi stomatologicznemu należy omówić z dentystą ryzyko i korzyści związane z sedacją.

Znieczulenie miejscowe

W leczony obszar wstrzykiwany jest środek znieczulający. Ten rodzaj znieczulenia jest powszechnie stosowany w przypadku prostych zabiegów, takich jak wypełnianie ubytków lub usuwanie zębów. Zmniejsza ono ból podczas zabiegu, ale nie powoduje, że pacjent jest senny. Czasami znieczulenie miejscowe jest łączone z podtlenkiem azotu, substancją powszechnie znaną jako gaz rozweselający, która pomaga pacjentom czuć się zrelaksowanym i spokojnym podczas zabiegów stomatologicznych. Pacjenci wdychają ten gaz przez maskę i nie odczuwają żadnego bólu.

Spośród wielu rodzajów środków znieczulających stosowanych w stomatologii, najczęściej stosowanym jest lidokaina. Charakteryzuje się niskim ryzykiem wystąpienia reakcji alergicznych i zapewnia stosunkowo długotrwałe znieczulenie. Jej efekt odrętwienia jest szybki, a czas trwania stosunkowo długi, co czyni ją popularnym wyborem do zabiegów stomatologicznych. Typowa dawka lidokainy i epinefryny do zabiegu stomatologicznego to 2% lidokainy i 1:100 epinefryny. To połączenie jest bezpieczne dla zdrowych osób dorosłych. Jest ono dostępne we wkładach o pojemności 1,8 ml.

Chociaż większość osób nie doświadcza żadnych poważnych skutków ubocznych znieczulenia miejscowego, nadal należy porozmawiać z dentystą o wszelkich stanach chorobowych, które mogą wystąpić. Niektóre leki mogą zwiększać ryzyko krwawienia i należy o nich poinformować dentystę. Również środki znieczulające dla dzieci i kobiet w ciąży wymagają dokładnej oceny i dostosowania dawki.

Po zabiegu dentysta wystawi Państwu receptę na środek przeciwbólowy. Można jednak zażywać leki przeciwbólowe również w domu. Jeśli boisz się igieł, przed zabiegiem możesz zastosować żel znieczulający lub przyłożyć zimny okład na chore miejsce.

Jeśli masz wybite zęby mądrości lub inne trudne zęby, dentysta może zalecić znieczulenie ogólne. Zazwyczaj znieczulenie to działa przez kilka godzin. W ciągu kilku godzin miejsce to powinno odzyskać czucie. Niektóre osoby mogą odczuwać tymczasowe trudności w żuciu i mogą przygryzać wargi lub policzki. Jeśli obawiasz się skomplikowanego lub długotrwałego zabiegu, możesz zdecydować się na znieczulenie ogólne, które wiąże się z przyjmowaniem leków doustnych lub dożylnych.

Technika konwencjonalna wymaga kilku anatomicznych punktów orientacyjnych do podania znieczulenia. Wysoki odsetek niepowodzeń tej techniki można przypisać niewyraźnemu charakterowi struktur anatomicznych. W celu przezwyciężenia tego problemu Thangavelu i wsp. opracowali nową technikę znieczulenia, która opiera się tylko na jednym anatomicznym punkcie orientacyjnym. Punkt wprowadzenia igły znajduje się około sześć do ośmiu milimetrów powyżej punktu środkowego kciuka i 2 mm za grzbietem skośnym wewnętrznym. Strzykawka jest następnie przesuwana do momentu, gdy ząb zetknie się z kością.

Sedacja dożylna

Jeśli musisz usunąć ząb, możesz zdecydować się na sedację dożylną. Środek uspokajający wpływa na układ nerwowy, dzięki czemu pacjent nie jest świadomy swojego otoczenia. Podczas zabiegu inny specjalista będzie kontrolował Twoje parametry życiowe, takie jak rytm serca, ciśnienie krwi i częstość oddychania. Lekarz stomatolog udzieli Państwu również szczegółowych instrukcji.

Pacjenci ze skłonnością do lęku lub obawiający się leczenia stomatologicznego mogą skorzystać z sedacji dożylnej. Niezależnie od tego, czy pacjent boi się gabinetu stomatologicznego, czy też w przeszłości doświadczył urazu zęba, sedacja dożylna może pomóc mu poczuć się bardziej komfortowo podczas zabiegu. Pacjenci z niską tolerancją bólu lub wysokim odruchem wymiotnym również mogą skorzystać z tej procedury.

Przed zdecydowaniem się na sedację dożylną należy najpierw omówić swoje obawy i wątpliwości z dentystą. Ponadto należy zapytać go o jego doświadczenie i wykształcenie. Ponadto zapytaj go, czy jest zaznajomiony z ryzykiem związanym z zabiegiem. Powinieneś również sprawdzić, czy Twój dentysta posiada wszystkie niezbędne urządzenia i leki do odwrócenia sedacji.

Chociaż istnieją liczne zalety sedacji dożylnej przy zabiegach stomatologicznych, nie jest ona pozbawiona ryzyka. Dokładne monitorowanie ciśnienia krwi pacjenta, poziomu tlenu i częstości oddechów jest niezbędne dla bezpieczeństwa zabiegu. Ponadto, dożylny środek uspokajający musi być dostosowany do stanu pacjenta, historii choroby i warunków klinicznych. Osoba podająca środek uspokajający musi również znać jego działanie i rozpoznawać działania niepożądane.

Kolejną zaletą sedacji dożylnej w przypadku zabiegów stomatologicznych jest to, że sprawia ona, że skomplikowane lub długie zabiegi stomatologiczne są bardziej komfortowe dla pacjentów. Jest to również dobra opcja dla pacjentów, którzy boją się igieł lub dentystów lub tych, którzy mają wiele zabiegów stomatologicznych. Ważne jest, aby omówić opcje sedacji z dentystą i poinformować go o wszelkich przyjmowanych lekach.

Kolejną zaletą sedacji dożylnej przy zabiegach stomatologicznych jest to, że lek nie zakłóca funkcji organizmu i zapobiega odczuwaniu bólu. Daje również stomatologowi możliwość wykonania wielu zabiegów podczas jednej wizyty, co zmniejsza strach pacjenta przed wizytą u dentysty i obniża koszty opieki stomatologicznej.

Podtlenek azotu

Gdy Twoje dziecko ma zabieg stomatologiczny, podtlenek azotu może pomóc mu poczuć się zrelaksowanym i nieobciążonym. Jest on często nazywany gazem rozweselającym, ponieważ wywołuje stan lekkiego uspokojenia i łagodzi ból. Wielu pacjentów opisuje to doświadczenie jako przypominające sen, a nawet może sprawić, że będą chichotać. Może on również uspokoić zdenerwowane dziecko.

Do zabiegu stomatologicznego często wymagane jest znieczulenie ogólne, ale istnieją również różne rodzaje sedacji. Na przykład podtlenek azotu jest stosowany przy ekstrakcji zębów, która może być przerażająca dla niektórych pacjentów. Pozwala on poczuć się zrelaksowanym i spokojnym, ale nie sprawi, że zasną podczas zabiegu.

Chociaż podtlenek azotu może pomóc pacjentom zrelaksować się podczas zabiegu, nie jest substancją całkowicie bezpieczną. Może być nadużywany, a nawet przeszkoleni praktycy mogą popełnić błąd. Niemniej jednak, jeśli jest stosowany bezpiecznie i prawidłowo, podtlenek azotu może pomóc w sprawnym przebiegu zabiegów stomatologicznych.

Chociaż podtlenek azotu może nie być tak skuteczny jak gaz rozweselający przy usuwaniu zęba, nadal jest silnym gazem. Wielu dentystów woli go od innych opcji. Dzieje się tak dlatego, że pomaga on pacjentom zachować świadomość podczas zabiegów stomatologicznych, jednocześnie tłumiąc ból. Jeśli jednak obawiasz się bolesnych doświadczeń, podtlenek azotu może nie być dla Ciebie. Lepiej zdecydować się na lek uspokajający, taki jak sedacja doustna, która zmniejszy ilość bólu i zapewni komfort podczas zabiegów stomatologicznych.

Częstą obawą dotyczącą podtlenku azotu jest jego wpływ na narządy wewnętrzne. Chociaż jest on bezpieczny i nie uszkodzi organów wewnętrznych, może powodować efekt dezorientacji przez kilka minut po zabiegu. Należy jednak pamiętać, że efekty podtlenku azotu są tymczasowe i nie będą trwały dłużej niż kilka godzin. Pacjenci, którzy doświadczyli podtlenku azotu przed zabiegiem, powinni pamiętać, aby skontaktować się z dentystą przed prowadzeniem samochodu lub jedzeniem po zabiegu.

Podtlenek azotu został po raz pierwszy stworzony w latach 70. XVII wieku przez brytyjskiego chemika Josepha Priestleya. W latach 90. XVII wieku Thomas Beddoes i James Watt zaczęli badać jego zastosowanie w medycynie. Chociaż podtlenek azotu był początkowo stosowany jako środek znieczulający w stomatologii, w latach 1800 stał się bardziej popularny w celach rekreacyjnych, gdzie showmani wykorzystywali jego działanie. W 1844 roku dentysta Horace Wells zaczął używać leku do kontroli bólu podczas zabiegu ekstrakcji zęba.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *