Do jakich procedur stosuje się znieczulenie miejscowe?

Do jakich procedur stosuje się znieczulenie miejscowe?

Znieczulenie miejscowe jest rodzajem środka znieczulającego, który jest stosowany w lokalnym obszarze ciała. Jest ono często stosowane w celu złagodzenia bólu spowodowanego przez przewlekłe schorzenia lub w celu zapewnienia ulgi podczas operacji. Jest on również stosowany do diagnozowania niektórych stanów przewlekłych. Istnieją pewne skutki uboczne znieczulenia miejscowego, które należy omówić przed zabiegiem.

Procedury, w których stosuje się znieczulenie miejscowe

Znieczulenie miejscowe jest formą sedacji stosowaną w przypadku niektórych rodzajów procedur. Jest ono zazwyczaj podawane w gabinecie lekarskim w celu zmniejszenia bólu w określonym obszarze ciała. Ten rodzaj znieczulenia jest również stosowany do diagnozowania stanów przewlekłych lub łagodzenia bólu podczas operacji. Jest ono bezpieczne i skuteczne w przypadku większości drobnych zabiegów i generalnie wiąże się z niewielkim ryzykiem.

Znieczulenie miejscowe działa poprzez blokowanie nerwów w niewielkim obszarze ciała. Może być stosowane jako lek miejscowy lub w postaci kremu. Może być stosowane do różnych zabiegów, od chirurgii stomatologicznej po biopsję skóry. Leki, które są stosowane, są specyficzne dla miejsca zabiegu.

Ryzyko związane ze stosowaniem środków znieczulających miejscowo jest minimalne, choć ważne jest, aby być świadomym możliwych skutków ubocznych. Reakcja alergiczna na leki znieczulające miejscowo występuje rzadko, ale może prowadzić do poważnych powikłań. Reakcja na lek może spowodować zmniejszenie częstości akcji serca i oddychania. Ciężka reakcja alergiczna może spowodować drgawki, pokrzywkę i trudności w oddychaniu. W rzadkich przypadkach leki znieczulające miejscowo mogą powodować drgawki.

Istnieją dwa główne rodzaje środków znieczulenia miejscowego stosowanych podczas zabiegów. Jeden to amid, który ma niskie pKa (pKa) wynoszące 7,6 i może być wstrzykiwany w miejsce, w którym będzie wykonywany zabieg. Drugi to forma leku o przedłużonym uwalnianiu, która jest sformułowana w preparatach liposomalnych. Lek ten ma znacznie dłuższe działanie niż lidokaina.

Dostępne są również środki znieczulające stosowane miejscowo. Mogą one być stosowane na skórę lub błonę śluzową i wchłaniają się w miejscu, w którym zostały zastosowane. Środki znieczulające miejscowo mogą być stosowane samodzielnie lub w połączeniu z innymi metodami znieczulenia. Zastrzyki mogą być również stosowane do znieczulenia skóry i tkanek.

Najbardziej powszechny rodzaj znieczulenia miejscowego nosi nazwę znieczulenia zewnątrzoponowego. Jest ono podawane przez anestezjologa do określonego skupiska nerwów w organizmie. Blokuje to nerwy w tym obszarze i blokuje sygnały bólowe. Jest to popularna opcja w przypadku zabiegów chirurgicznych, które wymagają operacji w klatce piersiowej lub brzuchu.

Reakcje alergiczne na środki znieczulające miejscowo

Reakcje alergiczne na środki znieczulające miejscowo są rzadkie, ale mogą być poważne. Jeśli zostanie podana zbyt duża ilość leku lub jeśli zostanie on przypadkowo wstrzyknięty do krwiobiegu, skutki uboczne mogą być bardzo poważne. Reakcje te zazwyczaj dotyczą serca lub mózgu. W rzadkich przypadkach może jednak wystąpić również reakcja niealergiczna, taka jak skurcz oskrzeli, nudności lub niepokój.

Reakcje alergiczne na środki znieczulenia miejscowego są rzadkie i zazwyczaj są wynikiem przedawkowania lub niepożądanej reakcji na epinefrynę. W takich przypadkach pacjent może wymagać znieczulenia ogólnego. Większość reakcji alergicznych na środki znieczulenia miejscowego jest spowodowana dodatkami dodawanymi do leku.

Chociaż rzadko, reakcje alergiczne na środki znieczulenia miejscowego nadal stanowią problem dla pacjentów, którzy mają być poddani zabiegom stomatologicznym. Reakcje te mogą przybierać postać od łagodnej wysypki do zagrażającej życiu reakcji anafilaktycznej. Objawy reakcji alergicznych charakteryzują się zwykle gwałtownym wzrostem temperatury ciała, pokrzywką, trudnościami w oddychaniu i drżeniem.

Chociaż reakcje alergiczne na środki znieczulenia miejscowego są rzadkie, skutki uboczne mogą być niezwykle niekomfortowe, a nawet niebezpieczne. Jeśli jesteś uczulony na któryś ze środków znieczulających, powinieneś poinformować o tym swojego lekarza. Będzie on mógł zaplanować Twój zabieg i podjąć odpowiednie środki w celu zminimalizowania ryzyka.

Chociaż nie ma ostatecznych dowodów na występowanie prawdziwej reakcji alergicznej na środki znieczulające, ważne jest, aby w przypadku wystąpienia takiej reakcji zasięgnąć porady lekarza. Wynika to z faktu, że reakcja alergiczna na środek znieczulenia miejscowego może zagrażać życiu. Jeśli reakcja alergiczna zostanie potwierdzona, lekarz powinien zaproponować odpowiednie leczenie bólu. Jednak w rzadkich przypadkach lekarz może nie być świadomy wystąpienia reakcji.

Chociaż trudno jest określić, czy pacjent jest uczulony na środki znieczulenia miejscowego podczas zabiegów stomatologicznych, dostępne są alternatywne opcje leczenia. Wstrzykiwane leki przeciwhistaminowe są bardzo skuteczne w przypadkach nadwrażliwości na środki znieczulające. Ponadto wielu lekarzy dentystów leczy pacjentów z udokumentowaną alergią na lidokainę.

Chociaż środki znieczulenia miejscowego są mniej niebezpieczne niż opioidy, potrzeba więcej badań, aby potwierdzić ich działanie u ludzi. Są one bezpiecznym, skutecznym sposobem eliminacji bólu podczas drobnych zabiegów medycznych. Często są podawane przez anestezjologa w gabinecie lekarskim. Chociaż mogą powodować przejściowe efekty uboczne, nie powinny one trwać dłużej niż kilka godzin.

Skutki uboczne znieczulenia miejscowego

Niektóre zabiegi stomatologiczne wymagają znieczulenia miejscowego, które powoduje odrętwienie danego obszaru przed rozpoczęciem pracy przez dentystę. Jest to skuteczna forma znieczulenia, ponieważ zapobiega utracie przytomności przez pacjenta podczas zabiegu oraz zapobiega odczuwaniu bólu podczas pracy stomatologa nad zębami lub dziąsłami. Po zakończeniu zabiegu pacjent powinien odpocząć, a w razie powrotu bólu przepisane zostaną środki przeciwbólowe.

Środki znieczulające miejscowo są podawane w zastrzykach, a rozpoczęcie ich działania może trwać kilka minut. Gdy środek znieczulający zacznie działać, pacjent nie powinien odczuwać żadnego bólu, choć może odczuwać ucisk lub nawet lekki dyskomfort. W niektórych przypadkach lekarze mogą wymagać podania większej dawki środka znieczulającego.

W niektórych przypadkach u pacjentów może wystąpić methemoglobinemia jako efekt uboczny znieczulenia miejscowego. Stan ten może być szczególnie niebezpieczny u osób starszych i niemowląt, lub u pacjentów z podstawowymi problemami zdrowotnymi. Na szczęście skutki methemoglobinemii są rzadkie.

Innym skutkiem ubocznym znieczulenia miejscowego do zabiegów jest przejściowe szybkie bicie serca. Może się to zdarzyć, jeśli środek znieczulenia miejscowego zostanie wstrzyknięty do naczynia krwionośnego. Dzieje się tak, ponieważ epinefryna (naturalnie występująca substancja) może przemieszczać się bezpośrednio z miejsca wstrzyknięcia do serca. Chociaż szybkie bicie serca nie jest niebezpieczne, może być niekomfortowe.

Istnieją dwa rodzaje środków znieczulających miejscowo: amidowe i estrowe. Amidowe środki znieczulenia miejscowego rzadziej wywołują działania niepożądane, natomiast środki znieczulenia miejscowego typu estrowego częściej wywołują działania niepożądane. Najczęściej stosowanym typem środka miejscowo znieczulającego jest lidokaina.

Istnieją jednak pewne działania niepożądane znieczulenia miejscowego do zabiegów stomatologicznych. W wielu artykułach nie wspomina się o rodzaju wykonywanego zabiegu i technice znieczulenia. Ponadto działania niepożądane mogą być trudne do zinterpretowania, jeśli doszło do błędów technicznych. Dlatego w przyszłych badaniach należy informować o działaniach niepożądanych, a także o konkretnym rodzaju zastosowanego znieczulenia i planowanym leczeniu stomatologicznym.

Przedoperacyjna rozmowa z anestezjologiem

Pacjenci powinni odbyć przedoperacyjną rozmowę ze swoim anestezjologiem przed poddaniem się jakiemukolwiek rodzajowi znieczulenia, w tym znieczuleniu miejscowemu. Pomoże im to zrozumieć wszelkie ryzyko i powikłania związane z zabiegiem. Powinni również pamiętać o przyniesieniu listy leków, w tym ich dawkowania. Informacje te pomogą anestezjologowi stworzyć plan znieczulenia. Pacjenci będą mieli również możliwość zadawania pytań i omówienia swoich preferencji.

Podczas wywiadu przedoperacyjnego anestezjolog omówi z pacjentem rodzaj znieczulenia, który będzie dla niego najlepszy. Może to zrobić przez telefon lub osobiście. Rozmowa obejmie również historię choroby, badania laboratoryjne i inne informacje, które są ważne dla określenia najlepszego znieczulenia do zabiegu. Lekarz anestezjolog omówi również ryzyko i korzyści związane z różnymi opcjami znieczulenia.

Długość wywiadu przedoperacyjnego zależy od kilku czynników. Dobra relacja między pacjentem a anestezjologiem może poprawić satysfakcję pacjenta, przestrzeganie przepisanych leków i wyniki zdrowotne. Ponadto dobre relacje między pacjentem a anestezjologiem sprawią, że chorzy będą czuli się bardziej komfortowo i mniej niespokojnie podczas zabiegu.

Po zabiegu pacjent zostanie przeniesiony do sali wybudzeń, gdzie anestezjolog będzie monitorował funkcje życiowe pacjenta i poziom leków, aby zapewnić bezpieczny i bezproblemowy powrót do zdrowia. Specjalnie przeszkolona pielęgniarka będzie monitorować oddychanie i bicie serca pacjenta przez co najmniej 30 minut. W niektórych placówkach, pacjent będzie mógł odwiedzić swoją rodzinę lub ukochaną osobę podczas pobytu w sali pooperacyjnej. Otrzyma również instrukcje, jak dbać o siebie w domu po zabiegu.

Podczas operacji często konieczne jest znieczulenie, aby pacjent był spokojny i zrelaksowany. Lekarz anestezjolog zapozna się z historią choroby pacjenta, aby ustalić, czy znieczulenie miejscowe jest odpowiednie. Znieczulenie miejscowe jest stosowane do małych zabiegów, takich jak szycie głębokiego cięcia lub wypełnianie ubytku w zębie. W przypadku większych zabiegów wymagane są inne rodzaje znieczulenia.

Znieczulenie ogólne polega na zastosowaniu kilku leków w celu pozbawienia pacjenta przytomności. Lekarz anestezjolog może podać pacjentowi środek znieczulenia ogólnego przez kroplówkę lub aparat do oddychania. Pacjenci mogą również potrzebować rurki do oddychania, aby utrzymać prawidłowe oddychanie podczas zabiegu.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *