Znieczulenie do zabiegu powiększenia piersi

Znieczulenie do zabiegu powiększenia piersi

Kiedy udasz się na zabieg powiększania piersi, zostaniesz poddana znieczuleniu ogólnemu. Zabieg jest szybki, trwa zazwyczaj od 45 minut do godziny, a podczas snu nie będziesz pamiętać nic o zabiegu. Jeśli jednak poddajesz się kilku zabiegom jednocześnie, będziesz pod znieczuleniem ogólnym dłużej. W tym czasie certyfikowany anestezjolog będzie monitorował Państwa funkcje życiowe.

Sedacja

Sedacja do operacji powiększania piersi może być stosowana w celu zminimalizowania skutków zabiegu. Ta forma sedacji może być również stosowana w celu zminimalizowania powikłań. Podczas gdy znieczulenie ogólne jest stosowane w celu zapewnienia efektu uspokajającego, niektóre z jego zagrożeń obejmują niepożądane reakcje na leki, a także problemy z płucami, drogami oddechowymi i krążeniem. Pacjenci powinni być świadomi ryzyka związanego z sedacją i powinni zapytać lekarza, czy jest ona dla nich odpowiednia.

Znieczulenie ogólne jest najczęstszą metodą sedacji w przypadku operacji wszczepienia implantów piersi. Wprowadza ono pacjentkę w głęboki, relaksujący stan, który sprawia, że zabieg jest stosunkowo bezbolesny. W rezultacie pacjentki nie pamiętają zabiegu i mogą natychmiast rozpocząć rekonwalescencję. Zaletami tej formy sedacji jest to, że zmniejsza ona ryzyko powikłań i zwiększa bezpieczeństwo zabiegu. Ponadto ten rodzaj znieczulenia zmniejsza potrzebę stosowania silnych leków przeciwbólowych, które mogą być niebezpieczne dla pacjentów.

Znieczulenie ogólne

Tradycyjna metoda operacji powiększania piersi wykorzystuje znieczulenie ogólne, które powoduje, że pacjentka jest nieprzytomna i zdrętwiała podczas zabiegu. Pacjentki zazwyczaj odczuwają minimalny dyskomfort po operacji, ale mogą wystąpić pooperacyjne nudności i wymioty. Podczas rekonwalescencji pacjenci są utrzymywani w komfortowych warunkach za pomocą pompy przeciwbólowej.

Znieczulenie jest zwykle podawane pacjentowi przez żyłę w ramieniu lub w udzie. Znieczulenie miejscowe jest również powszechnie stosowane. Znieczulenie miejscowe powoduje odrętwienie okolicznych obszarów, ale nie daje takich efektów jak znieczulenie ogólne. Pacjent nie może również prowadzić samochodu po zabiegu. Dlatego tak ważne jest wyznaczenie kierowcy przed zabiegiem i upewnienie się, że masz kogoś, kto może zabrać Cię do domu po zabiegu.

W znieczuleniu ogólnym oddychanie jest kontrolowane przez rurkę intubacyjną. Następnie przez kroplówki lub inhalacje podawane są określone leki. Niektóre leki powodują silne uspokojenie, podczas gdy inne chemicznie paraliżują organizm. W zależności od rodzaju zastosowanego znieczulenia, okres rekonwalescencji może być długi, a niektórzy pacjenci budzą się bardzo wcześnie i są niespokojni. Niektórzy pacjenci mogą odczuwać gorąco, nudności, smutek lub suchość.

Sedacja dożylna

Sedacja dożylna jest formą znieczulenia ogólnego, która pozwala pacjentom czuć się całkowicie zrelaksowanym podczas operacji powiększania piersi. Może również zmniejszyć dyskomfort pooperacyjny poprzez czasowe zablokowanie sygnałów bólowych w mózgu. Sedacja dożylna może zmniejszyć ryzyko powikłań związanych ze znieczuleniem ogólnym. Pacjenci muszą ujawnić wszelkie leki lub suplementy, które przyjmują przed zabiegiem, w tym suplementy ziołowe i leki bez recepty. Kobiety powinny również poinformować chirurga o tym, że są w ciąży lub myślą o zajściu w ciążę.

Niektóre kobiety obawiają się ryzyka związanego ze znieczuleniem ogólnym, które może obejmować utrzymujący się strach przed pooperacyjnymi nudnościami i wymiotami. Inne obawiają się bólu i dyskomfortu, który towarzyszy budzeniu się kilka dni po zabiegu. Na szczęście istnieje obecnie kilka opcji znieczulenia, w tym znieczulenie zmierzchowe. Dzięki tej technice pacjenci nie odczuwają bólu po zabiegu i mają szybszy powrót do zdrowia.

Blokady w płaszczyźnie międzypowięziowej

W przeglądzie PICOS literatury dotyczącej blokad w płaszczyźnie międzypowięziowej w przypadku operacji powiększania piersi uwzględniono badania o różnej konstrukcji, interwencji i wynikach. Interwencje uwzględnione w przeglądzie obejmowały blokady płaszczyzny międzypowięziowej, badania zaślepione oraz badania prospektywne i retrospektywne. Ze względu na niewielką liczbę badań uwzględniono również opisy przypadków.

Chociaż blokady płaszczyzny międzypowięziowej są stosowane w chirurgii plastycznej od dziesięcioleci, nadal brakuje dowodów na to, która technika jest lepsza. Mimo to techniki te wydają się obiecujące na przyszłość. Potrzebne są duże prospektywne badania randomizowane, aby potwierdzić skuteczność tej techniki.

Przez brzuch, od strony ogonowej do głowowej, wprowadza się 8-centymetrową 22-igłę do płaszczyzny międzypowięziowej. Po wprowadzeniu, do płaszczyzny powięziowej wstrzykuje się 20 cm3 0,25% bupiwakainy. Zapewnia to znieczulenie w obszarze od mięśni T2 do T9.

Znieczulenie miejscowe

Znieczulenie miejscowe jest stosowane do znieczulenia pacjentki podczas operacji powiększania piersi. Metoda ta może być odpowiednia dla niektórych pacjentek, ale niektóre nie czują się komfortowo w znieczuleniu miejscowym. Dla tych pacjentek może zostać przepisany środek uspokajający na trzydzieści minut przed zabiegiem. Podczas zabiegu lekarz będzie miał oko na pacjentkę i utrzyma relaksującą atmosferę. Ponadto upewni się, że pacjentka pozostaje odrętwiała przez cały czas trwania zabiegu.

Po operacji powiększenia piersi pacjentka powinna mieć dobry ogólny stan zdrowia i przyjmować zalecane na dany dzień leki. Pacjentki powinny unikać forsownej aktywności przez co najmniej trzy dni. W ciągu pierwszych kilku dni może wystąpić niewielki obrzęk i siniaki. Lekarz może również przepisać leki na receptę, aby przyspieszyć proces regeneracji. Po zabiegu pacjentka powinna nosić biustonosz podtrzymujący, aby zmniejszyć obrzęk.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *