Transplantacja włosów u kobiet

Transplantacja włosów u kobiet

Podczas procesu transplantacji włosów, włosy są przeszczepiane jeden po drugim, aby nadać naturalny wygląd. Zabieg wykonywany jest w jednej sesji, a większość chirurgów wykonuje jeden zabieg na raz. Pozwala to na uzyskanie najbardziej naturalnie wyglądającego rezultatu. W przeciwieństwie do lat 70-tych i 80-tych, kiedy to przeszczepy włosów były bardziej widoczne, postępy w chirurgii sprawiły, że są one znacznie mniej widoczne.

FUSS

FUSS, czyli follicular unit strip surgery, to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu paska skóry z tyłu głowy, czyli miejsca dawczego. Następnie chirurg dzieli pasek tkanki na małe „jednostki mieszkowe”, z których każda zawiera jeden lub kilka włosów. Paski są przeszczepiane do łysych miejsc, gdzie będą się komponować z istniejącymi włosami.

Zabieg jest zwykle wykonywany w gabinecie lekarskim i trwa około czterech godzin, choć większe obszary mogą wymagać więcej niż jednej sesji. Zazwyczaj stosowane jest znieczulenie miejscowe, ale niektórzy pacjenci decydują się na całkowite znieczulenie, aby zminimalizować możliwość wystąpienia dyskomfortu. FUSS, czyli follicular unit strip surgery, jest jedną z dwóch głównych procedur chirurgicznych stosowanych w transplantacji włosów.

Ta procedura chirurgiczna jest popularną opcją dla kobiet cierpiących z powodu przerzedzenia włosów. Może wypełnić łyse miejsca poprzez przeszczepienie mieszków włosowych z jednego obszaru do drugiego. Procedura ta stała się niezwykle popularna zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet. Jest to zabieg stosunkowo bezpieczny, szybki i bezbolesny.

W okresie rekonwalescencji pacjenci powinni unikać stosowania ostrych szamponów i odżywek. Powinni również unikać używania suszarek i szczotek do włosów przez kilka dni. Po kilku tygodniach pacjenci mogą wznowić regularne mycie włosów. Jeśli objawy nie ustąpią, najlepiej zwrócić się o pomoc do lekarza.

Chociaż FUE jest bardziej popularne wśród mężczyzn, kobiety często preferują FUSS. Jest to skuteczna opcja dla kobiet z utratą włosów i rzadko występują reakcje niepożądane. W wielu przypadkach druga procedura jest włączona do planu leczenia, aby zwiększyć gęstość.

Pobranie pasków

Podczas przeszczepu włosów chirurg może zastosować pobranie pasków, aby pobrać włosy z obszaru dawcy. Procedura ta obejmuje wycięcie paska skóry z obszaru dawcy, zwykle z potylicy. Chirurg następnie zszywa to miejsce, pozostawiając cienką poziomą bliznę. Blizna ta będzie ledwo zauważalna, zwłaszcza jeśli pacjentka nosi długie włosy lub nie goli głowy.

Metoda pobierania pasków jest najczęściej stosowaną metodą pozyskiwania włosów. Mieszki włosowe są usuwane z miejsca dawczego za pomocą jedno-, dwu- lub trójostrzowego skalpela. Chirurg dokładnie zaplanuje każde nacięcie, aby zapewnić całkowite usunięcie mieszków włosowych. Mieszki włosowe pobrane z miejsca dawczego zostaną następnie podzielone na jednostki mieszkowe.

Długość i szerokość paska są uzależnione od gęstości włosów dawcy. Szerokość paska może wynosić od 8 do 10 mm, a długość od 15 do 30 cm. W zależności od obwodu czaszki, chirurg może pobrać mniej niż połowę paska dawcy.

Blizna po pobraniu paska jest minimalna i może być mniej widoczna, jeśli blizna zostanie zamknięta przy użyciu techniki trichofitycznej. Techniki trichofityczne wykorzystują minimalne napięcie, aby zapobiec nadmiernemu powiększeniu i uwidocznieniu blizny. Minimalizują również rozciąganie i unikają uszkodzenia mieszków włosowych.

Inną metodą przeszczepu włosów u kobiet jest ekstrakcja jednostek foliowych (FUE), która polega na usunięciu pojedynczych mieszków włosowych z obszaru dawczego bez jego uszkodzenia. Metoda ta wymaga mniejszego przygotowania obszaru dawczego i pozwala na szybsze pobranie.

Follicular unit extraction

Follicular unit extraction (FUE) to technika przeszczepu włosów, która polega na usunięciu pojedynczych mieszków włosowych z miejsca dawczego za pomocą specjalnych mikronakłuć. Proces ten jest zwykle wykonywany w 2,5-5-krotnym powiększeniu. Lekarz używa dziurkacza i punktuje skórę głowy, skręcając tępy koniec, aby wydobyć mieszki włosowe. Następnie asystent chirurgiczny zastosuje przeciwtrakcję, aby ułatwić penetrację dziurkacza w skórę głowy.

FUE jest również znany jako Follicular Unit Separation Extraction i jest bardziej popularną metodą niż follicular unit transplantation. W poprzedniej procedurze przeszczepiane były pojedyncze mieszki włosowe, co powodowało pojawienie się „korków włosowych”. Natomiast przy FUE pojedyncze mieszki włosowe są pobierane za pomocą maleńkich nakłuwaczy i kleszczy. Ta procedura pozostawia bardzo mało śladów po zabiegu, a wielu chirurgów preferuje FUE ze względu na jego bezpieczeństwo i zmniejszone ryzyko.

FUE nie jest odpowiedni dla wszystkich pacjentów. Kobiety z cienkimi lub przerzedzonymi włosami nie są zalecane do FUE. W takich przypadkach lekarz może być zmuszony do obcięcia włosów z tyłu głowy, aby zebrać ich więcej. Pacjenci z wąską skórą głowy również mogą nie być w stanie poddać się zabiegowi FUE. W takich przypadkach zamiast tego można zastosować mniejszy pasek.

FUE to innowacyjna technika, która pozwala na uzyskanie bardziej naturalnego efektu w porównaniu do standardowych metod. Jest to duży zabieg chirurgiczny, a chirurg musi być bardzo precyzyjny i plastyczny, aby osiągnąć najlepsze rezultaty. Podczas zabiegu chirurg bada wzór włosów pacjenta i określa miejsce umieszczenia pobranych jednostek mieszkowych.

FUE polega na pobraniu mieszków włosowych z obszaru dawczego. Następnie są one przeszczepiane do obszaru biorcy. FUE jest najmniej inwazyjną z trzech procedur przeszczepu włosów. Technika ta może być wykonywana zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

Telogen pooperacyjny włosów otaczających in situ

Telogen pooperacyjny in situ to tymczasowe wypadanie włosów rodzimych otaczających miejsce przeszczepu. Jest to przejściowa reakcja na stres i mikrouraz wynikający z HT. Zwykle ustępuje w ciągu trzech do czterech miesięcy. W bardzo rzadkich przypadkach mogą rozwinąć się torbiele naskórkowe. Leczenie polega na dwukrotnym w ciągu dnia myciu włosów szamponem i złuszczaniu. Pacjentowi mogą być również przepisane antybiotyki.

Kilka czynników może przyczynić się do powstania telogenowego wykwitu, w tym wysoka gorączka, utrata wagi i stres. Ponadto może być wywołany przez stany psychiczne, takie jak trichotillomania. Wypadanie włosów po operacji przeszczepu włosów jest często niepokojące, ale można je zminimalizować stosując przedoperacyjną terapię medyczną.

Czas powrotu do zdrowia

Czas powrotu do zdrowia po przeszczepie włosów u kobiet może wynosić od kilku dni do kilku tygodni. Procedura obejmuje wykonanie małego nacięcia w obszarze dawcy. Po kilku dniach nacięcie zamknie się i powinno wyglądać tak, jakby nic nie było robione. Przez dwa tygodnie może utrzymywać się stan zapalny, który jednak z czasem ustępuje. Pacjenci mogą zazwyczaj wrócić do pracy w ciągu kilku dni.

Pacjenci powinni przestrzegać zaleceń chirurga przez pierwsze trzy do czterech dni po zabiegu. Po trzecim dniu można powrócić do pracy i lekkiej aktywności. Jednak przez co najmniej tydzień należy unikać intensywnej aktywności, takiej jak jogging. Obszar dawcy może pozostać czerwony lub różowy do dwóch tygodni po zabiegu. Tydzień po przeszczepie włosów pacjenci mogą powrócić do swoich normalnych zajęć.

W ciągu pierwszych dwóch tygodni po zabiegu przeszczepu włosów, pacjenci powinni unikać dotykania obszaru biorcy, np. skóry głowy. Spanie na plecach z podniesioną głową pomoże uniknąć przypadkowego kontaktu i pomoże zmniejszyć obrzęk. W pierwszym tygodniu po zabiegu pacjenci powinni powstrzymać się od pływania i innych forsownych aktywności fizycznych. Pacjenci powinni również unikać słońca w pierwszych dniach po zabiegu. Światło słoneczne może uszkodzić nowo przeszczepione szczepy. Ponadto obrzękniętą skórę głowy należy chronić przed słońcem.

Bezpośrednio po zabiegu pacjenci mogą odczuwać niewielki obrzęk i odrętwienie. Może również wystąpić zasinienie i strupki w miejscu nacięcia. Są to jednak niewielkie efekty uboczne i powinny ustąpić w ciągu kilku dni.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *