Przeszczep włosów – co musisz wiedzieć

Przeszczep włosów - co musisz wiedzieć

Przeszczep włosów to zabieg chirurgiczny, w którym przeszczepy włosów są pobierane z jednego obszaru skóry głowy i umieszczane w innym. Zabieg ten wykonuje się przy użyciu ekspanderów tkankowych. Są one napełniane przez kilka tygodni roztworem soli fizjologicznej, aby pobudzić wzrost nowych komórek skóry. Po dwóch miesiącach ekspandery są usuwane. Nowo wyhodowana skóra z włosami jest następnie zszywana na miejscu. Płat ten zachowuje dobre ukrwienie.

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest wynikiem naszej wspólnej inicjatywy z beautywpolsce.pl

Obszar dawczy

Zanim rozpocznie się operacja przeszczepu włosów, pacjent musi zdecydować się na obszar dawczy. Najczęściej jest to tył głowy. Tył głowy zawiera największą gęstość włosów, a włosy pobrane z tego obszaru mogą być zakryte przez pozostałe włosy. Jednak włosy z innych obszarów ciała również mogą być wykorzystane jako miejsce dawcze. Jest to jednak zazwyczaj ostateczność, a użyte włosy z ciała mają zazwyczaj inną strukturę i kolor niż włosy na głowie.

Po przeszczepie obszar dawczy będzie się regenerował. Może wystąpić kilkudniowy ból i bolesność, ale większość tych efektów jest tymczasowa. W ciągu dwóch tygodni obszar dawcy powinien być pokryty włosami. Po roku blizny znikną.

Nacięcia strzałkowe

Nacięcia strzałkowe podczas przeszczepu włosów są zazwyczaj mniejsze niż nacięcia koronalne. Główną różnicą pomiędzy tymi dwoma typami jest umiejscowienie miejsca dawcy i biorcy. Nacięcia strzałkowe są wykonywane w kierunku pionowym, podczas gdy nacięcia koronalne w kierunku poziomym. Chirurg musi przestrzegać prawidłowego protokołu dla obu typów nacięć, aby zminimalizować szanse na niepotrzebny uraz. Nacięcia koronowe pozwalają również chirurgowi na umieszczenie większej ilości przeszczepów w miejscu biorczym.

Koronalna orientacja przeszczepów pozwala na przenikanie mniejszej ilości światła przez przeszczepione włosy. Może to również powodować mniejsze krwawienie. Przeszczep jednostek mieszkowych jest najczęstszym rodzajem przeszczepu włosów. Orientacja strzałkowa może dać efekt „prześwitywania”, ale nie jest wymagana w przypadku wszystkich rodzajów przeszczepów włosów.

Mikro/mini przeszczepy mieszkowe

Mikro/mini przeszczepy mieszkowe to metoda przeszczepu włosów, która wykorzystuje mniejsze przeszczepy niż konwencjonalne. Ma ona kilka zalet, w tym mniejsze znieczulenie i mniejszą ilość środków przeciwbólowych. Podczas tego zabiegu z tylnej części skóry głowy usuwany jest maleńki pasek skóry, w którym następnie umieszczane są przeszczepy. Metoda ta jest również przydatna do odtworzenia łysego miejsca lub do poprawienia bokobrodów i brwi.

Przeszczep mikro/mini mieszków włosowych jest techniką chirurgiczną, która naśladuje naturalny wzór wzrostu włosów. Lekarz użyje mikro/mini jednostek mieszkowych, aby stworzyć nowy mieszek włosowy w łysiejącym miejscu. Te jednostki mieszkowe składają się z dwóch do czterech włosów. Każdy przeszczep jest niepowtarzalnie dopasowany do tkanki biorcy.

Pojedyncze mieszki włosowe

Podczas przeszczepu włosów, pojedyncze mieszki włosowe są pobierane z miejsca dawcy i przeszczepiane do obszaru biorcy. Dzięki tej metodzie chirurdzy mogą pobrać pojedyncze mieszki włosowe i uzyskać bardziej naturalny wygląd. Oprócz zapewnienia naturalnie wyglądających rezultatów, technika ta minimalizuje również blizny.

Chirurg pobiera pojedyncze mieszki włosowe w znieczuleniu miejscowym, a następnie wszczepia je w małe szczeliny w miejscu, gdzie włosy są potrzebne. Mieszki włosowe są umieszczane we wcześniej ustalonej gęstości w obszarze biorczym. Chirurg ustawia miejsce dawcze pod kątem, aby uzyskać realistyczny wzór włosów, a następnie umieszcza pojedyncze przeszczepy.

Ta procedura jest mniej inwazyjna niż poprzednie. Wiele osób preferuje tę metodę ze względu na minimalne blizny. W tej procedurze lekarz usuwa niewielką ilość tkanki z obszaru dawcy i pobiera pojedyncze mieszki włosowe za pomocą maleńkiej igły. Technika ta pozostawia jedynie drobne ślady w miejscu, gdzie zostały usunięte mieszki włosowe, więc nie ma widocznej blizny.

Czas powrotu do zdrowia

Czas powrotu do zdrowia po zabiegu przeszczepu włosów różni się w zależności od pacjenta. Ogólnie rzecz biorąc, pacjenci są w stanie wrócić do pracy pięć dni po zabiegu. Po dziesięciu dniach powinno być mniej oznak operacji i mniej kruchych włosów w obszarze biorcy. W tym momencie pacjent może powrócić do ciężkiej pracy.

Pacjenci powinni spodziewać się kilkudniowej bolesności i odrętwienia po zabiegu. Przez kilka dni widoczny będzie czerwony strupek. Pacjenci mogą również potrzebować przyjmować antybiotyki i leki przeciwzapalne przez kilka dni. Po czternastu dniach mogą wrócić do regularnego mycia i ćwiczeń. Przez kilka dni powinni używać specjalnego szamponu, aby usunąć ewentualne strupy.

Początkowe kilka dni po operacji przeszczepu włosów są najbardziej niekomfortowe. Pacjenci powinni unikać spania na brzuchu i ćwiczeń fizycznych przez pierwsze siedem dni. Pacjenci mogą odczuwać lekki obrzęk i swędzenie wokół obszaru dawcy i biorcy. Większość z tych objawów ustępuje w ciągu tygodnia. Ważne jest, aby pamiętać, że czas rekonwalescencji po operacji przeszczepu włosów będzie zależał od zastosowanej techniki i wielkości przypadku.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *