Operacja zmniejszenia piersi – czy operacja zmniejszenia piersi jest zdrowa?

Operacja zmniejszenia piersi - czy operacja zmniejszenia piersi jest zdrowa?

Zanim zdecydujesz się na zabieg chirurgiczny zmniejszenia piersi, powinnaś poznać ryzyko i skutki uboczne. Powinnaś również wiedzieć o procesie rekonwalescencji po operacji i wszelkich zagrożeniach, które mogą wystąpić. W tym artykule znajdziesz kilka odpowiedzi na te pytania. Dowiesz się, dlaczego niektórzy ludzie wybierają ten zabieg i jak może on wpłynąć na Twoje ciało.

Wskazania do operacji zmniejszenia piersi

Jeśli rozważasz operację zmniejszenia piersi, upewnij się, że znasz ryzyko z nią związane. Chociaż zabieg może być wykonany jako procedura ambulatoryjna, niektóre pacjentki mają wysokie ryzyko powikłań i wymagają pobytu w szpitalu. Ten rodzaj operacji wymaga znieczulenia ogólnego, które uśpi Cię podczas zabiegu. Twój lekarz poinformuje Cię o kolejnych wizytach i wszelkich ograniczeniach, których powinieneś przestrzegać. Po zabiegu, prawdopodobnie będziesz musiała nosić biustonosz chirurgiczny przez kilka tygodni. Będziesz miała również rurki drenażowe, które będą musiały zostać usunięte.

Podczas operacji chirurg wykona w klatce piersiowej nacięcie w kształcie odwróconej litery T lub nacięcie przez dziurkę od klucza. Następnie wytnie skórę i gruczoł piersiowy (tkanka pod piersią), aby zmniejszyć rozmiar piersi. Następnie lekarz użyje szwów, aby zamknąć nacięcia. Ostatecznym wynikiem operacji będzie pierś, która jest bardziej symetryczna i mniej wydatna niż poprzednia.

Powrót do zdrowia po operacji zmniejszenia piersi

Po operacji pacjentki będą odczuwać obrzęk i bolesność przez okres do tygodnia. Pacjenci powinni unikać podnoszenia ramion lub ćwiczeń przez kilka dni. Lekarz usunie szwy i sprawdzi nacięcia, aby upewnić się, że wszystko goi się prawidłowo. Pacjent może również odczuwać zmęczenie przez kilka dni, ale to ustąpi.

Chociaż pacjentki mogą wrócić do domu tego samego dnia po operacji, powrót do zdrowia po operacji zmniejszenia piersi wymaga cierpliwości i czasu. W zależności od rodzaju operacji, pacjentki nie powinny się zbytnio ruszać przez co najmniej tydzień. Powinny również ograniczyć spożycie soli, ponieważ sól powoduje zatrzymanie wody. Aby wspomóc gojenie, pacjentki powinny spożywać pokarmy bogate w białko, a nie wysokowęglowodanowe lub bogate w antyoksydanty. Palenie tytoniu i spożywanie alkoholu również może negatywnie wpłynąć na proces gojenia.

Po zabiegu pacjentki mogą odczuwać dyskomfort i obrzęk piersi. Przez pierwsze siedem dni przepisywane są leki przeciwbólowe. Wiele pacjentek nie potrzebuje jednak leków przeciwbólowych na receptę i może zażywać środki przeciwbólowe dostępne bez recepty. W tym czasie pacjentki nie powinny prowadzić samochodu ani wykonywać ciężkich czynności. W większości przypadków pacjenci są w stanie wrócić do pracy i normalnych zajęć w ciągu kilku tygodni.

Ryzyko zdrowotne

Zmniejszenie piersi jest powszechną operacją kosmetyczną, ale wiąże się z własnym ryzykiem. Istnieje możliwość utraty czucia w sutku, złego gojenia się ran i asymetrii. Istnieje również ryzyko, że niektóre pacjentki nie będą mogły ponownie karmić piersią ze względu na utratę tkanki sutkowej. Kobiety otyłe są również bardziej narażone na wystąpienie powikłań.

Chociaż większość kobiet, które poddają się operacji zmniejszenia piersi jest zdrowa, istnieje niewielkie ryzyko, że wystąpią u nich powikłania po zabiegu. Rany chirurgiczne mogą krwawić, a rany pooperacyjne mogą ulec zakażeniu. Pacjentki z BMI powyżej 40 kg/m są również bardziej narażone na powikłania związane z ranami.

Powrót do zdrowia po zabiegu jest zazwyczaj szybki i bezbolesny, choć może wiązać się z zasinieniem i obrzękiem. Kobiety będą musiały nosić biustonosz chirurgiczny przez kilka dni i mogą wymagać leków w celu złagodzenia bólu. Obrzęk może utrzymywać się przez kilka tygodni po zabiegu. Kobiety mogą stosować środki nawilżające kilka razy dziennie, aby złagodzić obrzęk i dyskomfort.

Wyniki operacji zmniejszenia piersi

Wyniki operacji zmniejszenia piersi są bardzo różne, w zależności od rodzaju przeprowadzonego zabiegu. Pacjentki mogą odczuwać ból i obrzęk przez kilka tygodni lub miesięcy, a na czas rekonwalescencji mogą zostać im przepisane leki przeciwbólowe. Większość kobiet jest w stanie wrócić do pracy w ciągu około dwóch tygodni po operacji. Inne korzyści płynące z operacji zmniejszenia piersi to zmniejszenie bólu pleców i szyi, rzadsze bóle głowy, poprawa postawy i ćwiczeń. Pacjentki mogą również doświadczyć wyższego poczucia własnej wartości i lepszego obrazu ciała.

Istnieje kilka czynników ryzyka, które wpływają na wynik operacji zmniejszenia piersi. Palenie tytoniu, wysokie BMI i ciąża mogą mieć wpływ na wynik zabiegu. Palacze są narażeni na zwiększone ryzyko powikłań, dlatego zaleca się rzucenie palenia przed zabiegiem. Wreszcie, przed poddaniem się zabiegowi, ważne jest, aby uzyskać drugą opinię. Można poprosić lekarza rodzinnego o skierowanie do renomowanego szpitala lub lekarza.

Kobiety poddające się operacji zmniejszenia piersi często mają chęć poprawy wyglądu lub wyeliminowania objawów przerostu piersi. Operacja może również ułatwić symetryczną rekonstrukcję piersi po leczeniu nowotworów. Wyniki badania oparto na retrospektywnym przeglądzie dokumentacji medycznej z jednej instytucji z lat 1999-2009. Zebrano dane demograficzne i historie chorób pacjentek, a także ich wyniki pooperacyjne BREAST-Q. Dokumentacja medyczna zawierała informacje na temat doświadczenia chirurgicznego pacjentów, w tym powikłań śródoperacyjnych i pooperacyjnych. Dane zostały następnie przeanalizowane za pomocą wieloczynnikowej analizy statystycznej przy użyciu programu Stata 1.0.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *