Czy operacja zmniejszenia piersi boli?

Czy operacja zmniejszenia piersi boli?

Być może zastanawiasz się, „Czy operacja zmniejszenia piersi boli?”. Proces usuwania piersi jest stosunkowo prosty, ale najprawdopodobniej będziesz odczuwać ból po operacji. Na szczęście istnieje wiele leków przeciwbólowych, które pomogą Ci poradzić sobie z bólem. Dowiesz się również o procesie rekonwalescencji, rodzajach nacięć i możliwości powstania blizn po zabiegu.

Leki przeciwbólowe

Opioidowe leki przeciwbólowe są bardzo skuteczne w zarządzaniu bólem pooperacyjnym. W połowie lat 90. uznano je za piątą żywotną oznakę chirurgii, a recepty na te leki zaczęły gwałtownie rosnąć. Obecnie Stany Zjednoczone zużywają dwie trzecie światowej podaży leków opioidowych. Jedna dziesiąta tych recept jest wypisywana przez chirurgów.

Leki przeciwbólowe są podawane po operacji zmniejszenia piersi w celu opanowania bólu związanego z zabiegiem. Ich celem jest zmniejszenie ilości bólu, którego doświadcza pacjentka, przy jednoczesnej próbie ograniczenia efektów ubocznych. Należy pamiętać, że leczenie bólu nie zawsze jest skuteczne, ponieważ natężenie bólu odczuwanego przez każdą pacjentkę jest inne. Dlatego dla różnych pacjentów mogą być konieczne różne leki przeciwbólowe.

Badacze przeprowadzili przegląd literatury, korzystając z PubMedu i trzech stron internetowych. Zidentyfikowali 12 artykułów na ten temat. Wśród nich znalazły się artykuły oceniające praktyki przepisywania leków, strategie ograniczania stosowania narkozy pooperacyjnej oraz naturalne strategie radzenia sobie z bólem.

Czas rekonwalescencji

Po operacji zmniejszenia piersi, pacjentki muszą przestrzegać pewnych instrukcji pooperacyjnych, aby pomóc w rekonwalescencji. Zalecenia te obejmują nieprowadzenie samochodu przez tydzień i odpoczynek dłuższy niż zwykle. Pacjentki powinny unikać energicznych ćwiczeń i podnoszenia ciężkich przedmiotów przez pierwsze osiem do 12 tygodni. Po czterech do sześciu tygodni, mogą powrócić do normalnych działań. Po tym czasie mogą zacząć używać swojego ulubionego biustonosza. W tym czasie powinny pamiętać, że ich piersi mogą lekko puchnąć.

Przez pierwszy tydzień pacjentki najprawdopodobniej będą odczuwać obrzęk i ból. W tym okresie pacjentki powinny pić dużo wody, przyjmować przepisane leki przeciwbólowe i odpoczywać. Do sześciu tygodni po zabiegu należy unikać ćwiczeń o dużej intensywności.

Opcje nacięć

Pacjentki po operacji zmniejszenia piersi mają do wyboru wiele różnych opcji nacięć. Należą do nich nacięcie lizaka i nacięcie kotwicy. Pierwsze z nich polega na wykonaniu okrągłego nacięcia wokół otoczki, natomiast drugie na wykonaniu pionowej linii od brodawki sutkowej do fałdu pod piersią. Oba rodzaje nacięć pomagają chirurgom usunąć nadmiar tkanki i tkanki gruczołowej. Większość kobiet decyduje się na zmianę rozmiaru otoczki podczas tego zabiegu.

Rodzaj nacięcia stosowany podczas operacji zmniejszenia piersi zależy od lokalizacji guza piersi. Guz dolnego bieguna wymaga resekcji tkanki gruczołowej w dolnej połowie piersi. Po tym zabiegu chirurg rekonstrukcyjny musi wybrać jedną z szypułek górnych, dolnych lub przyśrodkowych.

Blizny

Dostępnych jest kilka metod minimalizacji wyglądu blizn po operacji zmniejszenia piersi. Należą do nich stosowanie żelu na blizny lub kremu silikonowego na ten obszar. Metody te powinny być wykonywane codziennie i wymagają kilku miesięcy, aby były skuteczne. Stosowanie filtrów przeciwsłonecznych jest również ważne, aby chronić bliznę przed uszkodzeniami słonecznymi i przedwczesnym starzeniem się. Światło słoneczne uszkadza nowo powstałą tkankę blizny i powoduje jej ciemnienie.

Umiejscowienie blizny jest ważną kwestią podczas rekonwalescencji. Właściwe umiejscowienie jest kluczowe dla kształtu powstałej piersi. Niektóre operacje zmniejszenia piersi wykorzystują wzór nacięcia znany jako wzór mądry (zwany również wzorem dziurki od klucza lub wzorem kotwicy), aby zminimalizować blizny. Inne stosują wzór lizaka, aby zminimalizować wymiar blizny i czas gojenia.

Efekty uboczne

Jednym z najczęstszych efektów ubocznych operacji zmniejszenia piersi jest zasinienie lub obrzęk. Zazwyczaj trwa to od dwóch do sześciu tygodni. Może być również konieczne przyjmowanie leków przeciwbólowych lub przeciwzapalnych. Należy unikać forsownych ćwiczeń i podnoszenia ciężarów. Poziom energii będzie niski przez dwa do trzech tygodni po zabiegu.

Chirurg dokona pomiarów i zrobi zdjęcia przed wykonaniem zabiegu. Zdjęcia te posłużą do udokumentowania zabiegu i mogą być wykorzystane do celów ubezpieczeniowych. Będziesz chciała również porozmawiać z chirurgiem o wszelkich warunkach medycznych, jakie możesz mieć, jak również o wszelkich problemach emocjonalnych, jakie możesz mieć w związku z Twoimi piersiami.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *