Kiedy należy wykonać operację zmniejszenia piersi?

O ile rozmiarów możliwa jest redukcja piersi?

Operacja zmniejszenia piersi jest zazwyczaj wykonywana, gdy piersi osiągną pełny rozmiar, ale może być również wykonana wcześniej, jeśli duże piersi powodują dyskomfort fizyczny. Najlepszą kandydatką do tego typu operacji jest kobieta, która jest wystarczająco dojrzała, aby zrozumieć zabieg, ma realistyczne oczekiwania co do wyników i przestała powiększać piersi.

Zbyt duże piersi mogą powodować ból pleców, ramion i szyi

Duże piersi mogą dodatkowo obciążać plecy, ramiona i szyję, ponieważ środek ciężkości przesuwa się do przodu. Powoduje to pochyloną postawę, która zwiększa ciężar ciała na szyi i górnej części pleców, powodując przewlekły ból. Ból pleców, ramion i szyi jest podobny do napięcia mięśni i bólu pleców. Na szczęście istnieje wiele możliwości leczenia tego schorzenia.

Ból może występować w różnych częściach pleców, ramion i szyi, dlatego przed konsultacją z chirurgiem plastycznym konieczne jest dokładne określenie źródła bólu. U niektórych kobiet ucisk jest bezpośrednio spowodowany dużymi piersiami, ale w innych przypadkach może być pośredni. Może to wynikać z postawy ciała kobiety, albo z tendencji do pochylania się do przodu.

Oprócz bólu w szyi i ramionach, duże piersi mogą zakłócać prawidłowe ułożenie kręgosłupa. Ciężar umieszczony na piersiach i ramionach zmusza mięśnie szyi i ramion do cięższej niż zwykle pracy. Powoduje to ból pleców, ramion i szyi, który może wpływać na ogólną jakość życia. Niektóre kobiety doświadczają przewlekłego bólu pleców, który może nawet prowadzić do deformacji kręgosłupa.

Środki przeciwbólowe mogą złagodzić dyskomfort związany z dużymi piersiami, ale nie rozwiążą problemu. Kobieta może również spróbować wzmocnić mięśnie i więzadła górnej części ciała. Pomoże jej to utrzymać właściwą postawę ciała i pomoże złagodzić część bólu. Jednak ćwiczenia nie wyleczą całkowicie bólu. Jeśli ból nie ustępuje, najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Zbyt duże piersi mogą złagodzić wieloletni ból pleców, ramion i szyi

Dla kobiety z bardzo dużymi piersiami terapia fizyczna może stanowić sposób na złagodzenie bólu i napięcia związanego z ciężarem dużych piersi. Większe piersi mogą powodować bóle pleców, barków i szyi, jak również duszności, a nawet bóle rąk i ramion. Kobieta z dużymi piersiami ma również zwiększone ryzyko wystąpienia „napięciowego” bólu głowy. Ponadto ciężkie piersi mogą uszkadzać skórę, powodując powstawanie wysypek i infekcji.

Kobiety, które mają duże piersi mogą również doświadczać bólu szyi, ramion i górnej części pleców. Ból ten może być spowodowany złą postawą, intensywnymi ćwiczeniami lub kombinacją tych czynników. Czasami ból jest kłujący i może ograniczać zdolność kobiety do wykonywania codziennych czynności. Niektóre kobiety cierpią na ten ból, ponieważ ich piersi bardzo się powiększyły, gdy jeszcze rosły. W takich przypadkach mięśnie i więzadła górnej części ciała z trudem nadążają za ciężarem piersi, co powoduje silny ból pleców.

Ból pleców, ramion i szyi u kobiety może być objawem zbyt dużej ilości estrogenów w jej organizmie. Na szczęście istnieje kilka sposobów na obniżenie poziomu estrogenu i złagodzenie dyskomfortu spowodowanego dużymi piersiami. Może ona również zażywać środki przeciwbólowe dostępne bez recepty lub skonsultować się z lekarzem, jeśli ból jest silny. Jednak środki przeciwbólowe to tylko tymczasowe rozwiązanie i nie powinny być stosowane do łagodzenia przewlekłego bólu w dłuższej perspektywie.

Liposukcja jest zabiegiem zmniejszającym piersi

Liposukcja jest rodzajem zabiegu zmniejszającego piersi, który wykonuje się poprzez wykonanie niewielkich nacięć na skórze. Cienka rurka podłączona do próżni jest następnie używana do usuwania tłuszczu lub złogów tłuszczu. Zabieg ten jest idealny dla kobiet, które chcą mieć niewielką redukcję i zgrabną skórę. Może być również stosowany do korekty nadmiernego zwiotczenia. Wymaga mniej czasu niż standardowe zmniejszenie piersi i wiąże się z mniejszą liczbą powikłań.

Liposukcja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym lub w sedacji dożylnej. Zabieg jest zazwyczaj bezbolesny i większość pacjentek zauważa różnicę w wielkości piersi w ciągu kilku dni. Pacjentki odczuwają minimalne zasinienia i obrzęki. Operacja zmniejszenia piersi metodą liposukcji może być przeprowadzona na jednej lub wielu piersiach.

Kobiety czasami martwią się, że operacja zmniejszenia piersi może wpłynąć na ich zdolność do karmienia piersią. Jednak kobiety, które mają wykonany zabieg zmniejszenia piersi mają minimalne szanse na utratę zdolności do karmienia piersią. Liposukcja nie ma wpływu na tkankę gruczołową, więc kobiety mogą po niej kontynuować karmienie piersią.

Podczas zabiegu istnieje niewielka szansa na wystąpienie krwawienia, jest ono minimalne. Podczas zabiegu stosowany jest roztwór tumescencyjny w celu zwężenia naczyń krwionośnych. Pomaga to zapobiec krwawieniu i minimalizuje siniaki i obrzęki.

Technika Lollipop to operacja zmniejszenia piersi

Technika Lollipop to metoda operacji zmniejszenia piersi, która pozwala na wykonanie okrężnego nacięcia wokół otoczki, które rozciąga się w dół w linii do fałdu piersi. Pozwala to chirurgowi plastycznemu na repozycjonowanie tkanki piersi przy jednoczesnym zminimalizowaniu szans na powstanie szerokich blizn. Technika lizaka jest dobrym rozwiązaniem dla kobiet, które nie chcą mieć problemów z dużymi bliznami lub nadmiernym zwiotczeniem piersi.

W porównaniu z techniką Anchor Incision, technika Lollipop jest mniej inwazyjna i ma mniejszy potencjał powikłań. Nie jest ona jednak pozbawiona ryzyka. Technika kotwicy wymaga dłuższego okresu rekonwalescencji, jednak wiąże się z mniejszą liczbą powikłań i oferuje większe uniesienie. Technika Lollipop wymaga umiarkowanego usunięcia tkanek, które jest wykonywane tylko w obszarze pod brodawką sutkową.

Ta technika może dać dramatyczne rezultaty przy minimalnych bliznach. W porównaniu z innymi technikami liftingu, technika ta jest dobrym rozwiązaniem dla kobiet o umiarkowanym rozmiarze piersi, które chcą uzyskać gładki, młodzieńczy wygląd i nie potrzebują podniesienia piersi. Blizny są minimalne i można je łatwo ukryć pod ubraniem.

Technika Lizak jest droższa od techniki Anchor. Jednak czas przestoju jest krótszy i wiąże się z mniejszym bólem. Pacjenci mogą wrócić do pracy po tygodniu lub dwóch. Większość szwów jest rozpuszczalna i nie wymaga usunięcia podczas zabiegu uzupełniającego. Większość pacjentek może po zabiegu zdjąć biustonosz, jednak podczas kąpieli pod prysznicem muszą nosić biustonosz chirurgiczny.

Technika odwróconego T to operacja zmniejszenia piersi

Technika odwróconego T to metoda zmniejszenia piersi, w której wykonuje się trzy nacięcia w piersi. Pozwala to na maksymalne usunięcie tkanek i zmianę kształtu. Jest ona zazwyczaj stosowana u kobiet o większych piersiach, które mają obwisłe i/lub asymetryczne piersi.

Technika odwróconego T ma długą historię stosowania i została szeroko przyjęta przez chirurgów na całym świecie. Początkowo stosowano ją jako element leczenia raka piersi oraz jako teorię zastępowania objętości w przypadku piersi o silnej ptotyczności. Potrzeba jednak więcej dowodów, zanim będzie można ją polecić jako standardową technikę chirurgiczną.

Procedura wiąże się z wysokim wskaźnikiem zadowolenia pacjentów. Może się on jednak różnić w zależności od zastosowanej techniki. W jednym badaniu chirurdzy zajmujący się zmniejszaniem piersi oceniali satysfakcję pacjentek za pomocą kwestionariusza Breast-Q. W badaniu sprawdzano również zadowolenie pacjentek z ilości usuniętej tkanki. W badaniu wzięło udział dwieście osiemdziesiąt osiem pacjentek, które poddano operacji zmniejszenia piersi w pionie i w odwróconym T.

Powikłania operacji zmniejszania piersi

Powikłania operacji zmniejszania piersi mogą obejmować zarówno drobne zdarzenia, takie jak nadmierne krwawienie, jak i poważniejsze kwestie, takie jak zatorowość płucna i zakrzepica żył głębokich. Ryzyko wystąpienia takich powikłań zależy od rodzaju operacji i ogólnego stanu zdrowia pacjentki. Niektóre kobiety mogą być bardziej narażone na powikłania po operacji zmniejszenia piersi, w tym te, które palą papierosy, przyjmują leki rozrzedzające krew i angażują się w forsowne zajęcia zaraz po operacji.

Ryzyko powikłań związanych z operacją zmniejszenia piersi można zminimalizować dzięki dokładnemu wywiadowi lekarskiemu i badaniu fizykalnemu. Ponadto chirurg powinien dokładnie rozważyć oczekiwania pacjentki i określić najbardziej odpowiednią technikę. Inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę podczas operacji to choroby współistniejące, kształt i symetria oraz pozycja NAC. Wyczerpujące przedoperacyjne wyjaśnienie ryzyka związanego z operacją zmniejszenia piersi jest ważne dla zminimalizowania niepokoju pacjentki i zarządzania oczekiwaniami. Pomimo ryzyka, większość pacjentek dobrze znosi zabieg i doświadcza minimalnych lub wręcz znikomych powikłań.

Po operacji pacjentki powinny spodziewać się pewnego bólu i obrzęku. Zaleca się, aby przez kilka tygodni unikać podnoszenia ciężarów lub forsownej aktywności. Jednak po tym czasie większość pacjentów jest w stanie wrócić do pracy i normalnej aktywności. Podczas okresu rekonwalescencji, blizny są normalnym efektem ubocznym operacji zmniejszenia piersi.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *