Jak wygląda życie po operacji zmniejszenia piersi?

Jak wygląda życie po operacji zmniejszenia piersi?

Jeśli rozważasz poddanie się operacji zmniejszenia piersi, prawdopodobnie chcesz wiedzieć, czego się spodziewać po zabiegu. Oto kilka rzeczy, które powinnaś wiedzieć, w tym jak dbać o swoje ciało po zabiegu, jak długo trwa powrót do zdrowia i czy możesz ćwiczyć. Po zabiegu prawdopodobnie będziesz czuł się zmęczony i obolały, a przez pierwsze kilka tygodni nie będziesz mógł wykonywać dużej aktywności fizycznej.

Z przyjemnością dzielimy się materiałem, który powstał dzięki współpracy z bybeauty.pl

Nacięcia

Po operacji zmniejszenia piersi nacięcia będą potrzebowały czasu na zagojenie. Nie należy ich nadwyrężać ani pocierać. Zalecane jest również noszenie luźnej i miękkiej bielizny po operacji. Można również stosować produkty na bazie silikonu, aby zminimalizować wygląd blizn. Chirurg udzieli instrukcji dotyczących pielęgnacji nacięć po zabiegu.

Po zabiegu może wystąpić nadmierne krwawienie i zasinienie. Może Pani/Pan otrzymać antybiotyki, które pomogą Pani/Panu dojść do siebie po zabiegu. Lekarz umieści również dreny chirurgiczne, aby zapobiec gromadzeniu się płynu pod skórą. Dreny chirurgiczne zostaną usunięte w ciągu kilku tygodni. W trakcie procesu gojenia powinnaś mieć w domu kogoś do pomocy.

Po operacji zmniejszenia piersi możesz wziąć prysznic dwa do trzech dni po operacji. Należy jednak pamiętać, aby brać ciepły, a nie gorący prysznic. Nie wolno też trzeć piersi, ani zdejmować pasków steri-strips i taśmy chirurgicznej. Piersi należy osuszyć, nie pocierając ich. Następnie zastosuj bezzapachowy krem nawilżający i dezodorant.

Po operacji zmniejszenia piersi zauważysz pewien obrzęk. Z czasem nacięcia zanikają. W ciągu pierwszych kilku tygodni należy unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów. Może to spowodować ucisk na nacięcie i krwawienie. Możesz również stracić czucie w sutku lub doświadczyć innych zmian. Chociaż są one rzadkie, należy skonsultować się z lekarzem, jeśli zauważysz jakiekolwiek nietypowe odczucia. Ponadto, po operacji zmniejszenia piersi możesz odczuwać ból.

Czas rekonwalescencji

Chociaż ramy czasowe rekonwalescencji po operacji zmniejszenia piersi mogą być różne, istnieją pewne ogólne wytyczne, o których należy pamiętać. Najistotniejsze efekty, których należy się spodziewać w pierwszym tygodniu, to ból i obrzęk. Należy przyjmować przepisane leki przeciwbólowe i dużo odpoczywać. Powinnaś również ograniczyć swoją aktywność w okresie rekonwalescencji. Przez kilka pierwszych tygodni po operacji należy unikać forsownych ćwiczeń i podnoszenia ciężarów.

Pierwszy tydzień po operacji jest kluczowy i ważne jest, aby przestrzegać zaleceń pooperacyjnych. W ciągu pierwszych kilku dni należy więcej odpoczywać i unikać prowadzenia pojazdów. Ponadto ramiona będą obrzęknięte i może wystąpić swędzenie lub suchość. Jeśli jesteś w stanie pozostać w domu i dużo odpoczywać, czas rekonwalescencji będzie znacznie szybszy.

Powinnaś wziąć dwa tygodnie wolnego od pracy, aby odzyskać siły po zabiegu. W ciągu pierwszych trzech tygodni można powrócić do normalnych czynności, takich jak praca przy biurku i lekkie prace domowe. W ciągu siedmiu do dziesięciu dni większość obrzęku zniknie i będzie można ponownie prowadzić samochód. Przez około miesiąc będziesz musiała nosić biustonosz chirurgiczny.

Po zabiegu zmniejszenia piersi zostaniesz odesłana do domu z receptą na leki przeciwbólowe i środki wspomagające. Powinnaś przestrzegać zaleceń chirurga, aby zmniejszyć ryzyko powikłań i zapewnić łagodny powrót do zdrowia. Powinnaś starać się chodzić i odpoczywać jak tylko możesz, ale nie bądź zbyt aktywna aż do kilku dni po operacji.

Efekty uboczne

Operacja zmniejszenia piersi może być wykonana w celu usunięcia nadmiaru tkanki i tłuszczu z piersi. Jednak pacjenci powinni być świadomi skutków ubocznych po zabiegu. Jednym z najczęstszych jest obrzęk. Pacjenci powinni ograniczyć aktywność fizyczną przez tydzień lub dwa po zabiegu. Ciężkie podnoszenie ciężarów jest również odradzane przez kilka tygodni po zabiegu. Piersi będą również wrażliwe i obolałe przez około dwa tygodnie po zabiegu. Większość pacjentek zgłasza jednak duże zadowolenie z uzyskanych efektów.

Zabieg rozpoczyna się od wykonania nacięć na skórze wokół otoczki i pod piersią. Następnie chirurg usuwa nadmiar tkanki i zmienia położenie otoczki i sutka. Pozostała skóra jest zamykana za pomocą szwów lub taśmy chirurgicznej. Jeśli piersi są szczególnie duże, chirurg może być zmuszony do usunięcia sutków lub zastosowania wolnego przeszczepu sutków. Sutek po wygojeniu ponownie przylega do piersi. Niektóre pacjentki będą odczuwały tymczasowe odrętwienie po zabiegu.

Innym ryzykiem związanym z operacją zmniejszenia piersi jest asymetria. Istnieje również ryzyko związane ze znieczuleniem ogólnym. Blizny są również potencjalnym efektem ubocznym. Pomimo ryzyka związanego z tą procedurą, operacja zmniejszenia piersi jest ogólnie bezpieczna i powoduje minimalny ból. Mogą jednak wystąpić powikłania, w tym infekcja, krwawienie i reakcja na znieczulenie. Czasami kobiety poddają się operacji zmniejszenia piersi w każdym wieku, ale większość lekarzy woli poczekać, aż piersi w pełni się rozwiną przed wykonaniem zabiegu.

Tolerancja ćwiczeń

Po przejściu operacji zmniejszenia piersi kobieta może być w stanie łatwiej wykonywać ćwiczenia. Może też mieć lepszą sylwetkę. W jednym z ostatnich badań stwierdzono, że kobiety miały zwiększoną tolerancję wysiłku fizycznego aż do 15 lat po zabiegu. Wyniki te są zachęcające dla kobiet, które chcą utrzymać swoje ciało w formie i chcą zmniejszyć ryzyko rozwoju pewnych problemów zdrowotnych.

Ważne jest, aby przestrzegać zaleceń chirurga dotyczących ćwiczeń po operacji zmniejszenia piersi. Należy zacząć od ćwiczeń o niskim wpływie i powoli zwiększać poziom aktywności. Spacer jest doskonałym ćwiczeniem w pierwszym tygodniu po operacji, ponieważ pomaga poruszać mięśnie i pobudzić do pracy nogi i płuca. Należy jednak unikać ciężkich ćwiczeń, zwłaszcza chodzenia, dopóki chirurg nie stwierdzi, że jest to dla Pani/Pana bezpieczne.

Chociaż większość pacjentów jest w stanie powrócić do lekkiej aktywności po sześciu tygodniach, ważne są delikatne ćwiczenia. Najlepsze są ćwiczenia o niskiej intensywności, w tym eliptyczne. Ważne jest również, aby słuchać swojego ciała i wykonywać tylko takie ćwiczenia, które są dla Ciebie wygodne. Na przykład, nie należy podnosić ciężarów, które są skierowane na mięśnie klatki piersiowej.

Kilka ćwiczeń może pomóc Ci odzyskać siłę i elastyczność. Ćwiczenia te mogą pomóc w szybszym powrocie do normalnej aktywności po operacji. Twój chirurg przedstawi spersonalizowany plan ćwiczeń oparty na Twoich potrzebach i możliwościach.

Spanie więcej niż zwykle

Spanie więcej niż zwykle po operacji zmniejszenia piersi jest normalną częścią procesu rekonwalescencji, chociaż dostosowanie się do tego może zająć trochę czasu. Utrzymywanie głowy lekko uniesionej podczas snu jest pomocne w zapobieganiu nieświadomemu przewracaniu się na bok. Możesz również użyć poduszek jako podparcia. Jeśli trudno jest Ci spać na boku, możesz spróbować pozycji leżącej na boku.

Sen jest niezbędnym elementem procesu leczenia. Dzięki niemu Twój organizm otrzymuje dodatkowe składniki odżywcze i tlen. Spanie po operacji zmniejszenia piersi nie jest jednak tak łatwe, jak się wydaje. Będziesz musiała nauczyć się spać w odpowiedniej pozycji, aby nie uszkodzić nowych implantów i ran pooperacyjnych.

Wiele smartfonów posiada funkcje planowania snu. Niektóre nawet automatycznie włączają tryb „nie przeszkadzać”, który automatycznie wyłącza telefon w oczekiwaniu na sen. Zapewnij sobie wygodne miejsce do spania, podkładając poduszki pod ramiona lub pod bark. Po operacji przyzwyczajenie się do spania na plecach może być trudne, ale nie należy przestawać próbować.

Niezależnie od tego, czy wolisz spać na boku, na plecach, czy na brzuchu, Twoje ciało będzie się leczyć podczas snu. Aby upewnić się, że Twój organizm odpowiednio odpoczywa, unikaj kofeiny i pokarmów, staraj się utrzymać chłodną temperaturę, używaj świeżej pościeli i unikaj niebieskiego światła z urządzeń elektronicznych, które może zakłócać Twój sen.

Tolerancja ćwiczeń wzrasta

Po zabiegu zmniejszenia piersi pacjentki mogą stopniowo zwiększać poziom aktywności. Powinno to być stopniowe i zaczynać się od lekkiej aktywności, takiej jak spacer lub powolna jazda na rowerze stacjonarnym. W końcu pacjentki mogą zacząć wykonywać umiarkowane lub energiczne ćwiczenia, ale ważne jest, aby pamiętać, aby najpierw skonsultować się z chirurgiem. W większości przypadków pacjenci mogą powrócić do normalnej aktywności sześć tygodni po operacji.

Osoby z dużymi piersiami często mają trudności z wykonywaniem ćwiczeń, zwłaszcza jeśli są one intensywne. Duże piersi są ciężkie i stanowią dodatkowe obciążenie dla ramion, szyi i pleców. Nawet chodzenie może być trudne. Jednak po zmniejszeniu piersi ich tolerancja na ćwiczenia wzrośnie. Zabieg pomaga również pacjentkom znaleźć lepiej dopasowane ubrania.

Wyniki metaanalizy wskazują, że kobiety poddane operacji zmniejszenia piersi zgłaszają poprawę w zakresie masy ciała i tolerancji wysiłku. Pacjentki we wszystkich trzech grupach zgłaszały znaczną poprawę tolerancji wysiłku fizycznego i zmniejszenie bólu po zabiegu. Stanowiło to kontrast z brakiem zmian w funkcjonowaniu fizycznym obserwowanym u pacjentek, które nie przeszły operacji.

Ćwiczenia są bezpieczne i ogólnie zalecane po operacji zmniejszenia piersi. Powinnaś trzymać się aktywności o niskim stopniu oddziaływania. Do delikatnych ćwiczeń można wykorzystać rower eliptyczny lub stacjonarny. Należy jednak słuchać swojego ciała, aby zapobiec urazom. Unikaj ćwiczeń ukierunkowanych na mięśnie klatki piersiowej, takich jak pływanie, wiosłowanie i bieganie.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *