Jak długo trzeba czekać na efekty po przeszczepie włosów?

Jak długo trzeba czekać na efekty po przeszczepie włosów?

Po poddaniu się przeszczepowi włosów trzeba będzie poczekać kilka miesięcy, zanim zobaczy się pierwsze rezultaty. Ten czas rekonwalescencji zależy od pacjenta, ale większość pacjentów zaczyna widzieć pierwsze efekty po około czterech miesiącach. W tym czasie należy odwiedzić lekarza, jeśli odczuwasz jakikolwiek dyskomfort.

Proces gojenia się przeszczepu włosów

W ciągu pierwszych kilku dni po zabiegu, obszar biorcy pokrywa się strupami i jest podatny na dotyk. W tym czasie unikaj używania suszarek do włosów i prysznica. Należy również unikać podnoszenia ciężarów i ćwiczeń o dużym natężeniu. Czynności te mogą spowodować przesunięcie i ponowne otwarcie przeszczepów. Poza tym dotykanie skóry głowy może prowadzić do zakażenia.

Pacjenci po przeszczepie włosów powinni dać sobie co najmniej tydzień na zagojenie się przeszczepów. To normalne, że zauważą pewną opuchliznę i strupki, i powinni unikać ich zrywania, ponieważ mogą one spowodować infekcję i dalsze uszkodzenie przeszczepionych włosów. Przez kilka dni po zabiegu nie powinno się myć włosów, ponieważ może to spowodować dalsze uszkodzenie przeszczepów włosów i obszaru dawcy.

Rana zaszyta goi się znacznie szybciej niż niezaszyta. Większość pacjentów zgłasza, że czas rekonwalescencji wynosi od trzech do pięciu dni. Po zabiegu włosy na skórze głowy w obszarze dawczym są krótko golone. Na ogolone miejsce należy nałożyć opatrunek okluzyjny. Nacięcie nie powinno być dłuższe niż 4 mm.

Przez około tydzień po zabiegu należy unikać ćwiczeń o dużej sile uderzenia. Ćwiczenia o dużym natężeniu mogą uszkodzić przeszczepy. Przez pierwsze 48 godzin należy unikać pływania i dużego wysiłku. Po zabiegu może wystąpić niewielki obrzęk i zaróżowienie głowy. Jest to normalne i ustąpi w ciągu kilku dni lub tygodni.

Po zabiegu skóra głowy musi się prawidłowo zagoić. Chirurg specjalizujący się w przeszczepach włosów użyje skalpela, aby odciąć pasek skóry głowy. Przeszczepy są następnie rozdzielane na mniejsze części. Odbywa się to w celu wytworzenia bardziej naturalnie wyglądającego wzrostu włosów. Proces ten znany jest jako pobieranie jednostek mieszkowych. Trwa on kilka godzin i może obejmować kilka procedur.

Zaczerwienienie pooperacyjne

Po zabiegu przeszczepu włosów normalne jest wystąpienie zaczerwienienia pooperacyjnego. Powinno ono zniknąć w ciągu kilku dni lub tygodni. Aby zminimalizować zakres zaczerwienienia, należy dokładnie przestrzegać zaleceń chirurga dotyczących pielęgnacji po zabiegu. Możesz również poszukać w Internecie pomocnych wskazówek.

Zaczerwienienie po operacji przeszczepu włosów jest spowodowane przeszczepem mieszków włosowych i procesem gojenia się organizmu. Zaczerwienienie jest bardziej widoczne u osób o jaśniejszej skórze. Zazwyczaj utrzymuje się przez jeden do trzech tygodni. Pacjenci mogą zminimalizować wpływ zaczerwienienia pooperacyjnego poprzez dłuższe wyrastanie włosów.

Chociaż zaczerwienienie pooperacyjne jest powszechne, jego nasilenie i czas trwania zależą od kilku czynników. Pacjenci o jasnej skórze i gęsto upakowanych włosach mogą doświadczyć dłuższego zaczerwienienia pooperacyjnego. W niektórych przypadkach przebarwienia mogą utrzymywać się dłużej niż miesiąc. W takim przypadku lekarz zajmujący się odbudową włosów może przepisać lek zmniejszający zaczerwienienie. W tym czasie pacjenci mogą zakrywać przebarwienia kapeluszami lub innymi ubraniami ochronnymi.

Podczas gdy większość zaczerwienień po operacji przeszczepu włosów jest całkowicie normalna, niektórzy pacjenci mogą wymagać leczenia. Powszechne jest występowanie obrzęku i zaczerwienienia wokół przeszczepionych włosów. Jest to normalny proces i może być przypisany przeszczepionym mieszkom włosowym i procesowi gojenia. W tym czasie zaczerwienienie powinno zniknąć w ciągu kilku tygodni.

Opuchlizna po zabiegu może być niekomfortowa, ale jest to całkowicie normalne. Obrzęk zazwyczaj zaczyna się na linii włosów i schodzi w dół twarzy i powiek. Obrzęk zniknie po około tygodniu, ale może wystąpić pewne utrzymujące się zaczerwienienie.

Post-op scabbing

Po zabiegu przeszczepu włosów, na przeszczepionych obszarach pojawią się strupy. Są one tymczasowe i w końcu odpadną. Strupki te powstają z powodu urazu skóry głowy spowodowanego zabiegiem chirurgicznym. Pozostaną one na skórze przez około siedem do czternastu dni. W tym czasie ważne jest nawilżanie skóry głowy, aby ułatwić odpadanie strupów.

Można również moczyć głowę w letniej wodzie i masować dotknięte miejsce. Ważne jest, aby nie skubać ani nie wywierać nadmiernego nacisku na strupy, ponieważ może to spowodować dalsze usunięcie przeszczepów. Przez dwa do trzech dni należy również unikać używania cążków do paznokci i suszarek do włosów. Ważne jest również, aby unikać palenia i picia alkoholu przez co najmniej trzy dni po zabiegu. Należy również powstrzymać się od przyjmowania antybiotyków i aspiryny. Jeśli nie jesteś pewien, czy powinieneś brać te leki, najlepiej postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza.

Po operacji przeszczepu włosów, w miejscach przeszczepu przez kilka dni będą tworzyć się strupy. W końcu strupki te odpadną, ale będą też zrzucać włosy. Ważne jest, aby nie zrywać strupów, ponieważ może to spowodować infekcje, a nawet trwałe uszkodzenie mieszków włosowych.

Strupki po operacji przeszczepu włosów są powszechne. Jednak mogą one powodować dyskomfort w tym okresie gojenia. W tym czasie wystąpi obrzęk i zaczerwienienie skóry głowy.

Wzrost

Pierwsza faza po przeszczepie włosów obejmuje powrót pacjenta do zdrowia. W tym czasie mieszki włosowe zaczynają odrastać i wypychać stare włosy, co powoduje wzrost nowych włosów. W tym okresie nowe włosy mogą być cienkie i mogą mieć jaśniejszy kolor lub nawet nie mieć koloru. Jest to normalne i nie powinno być powodem do niepokoju. Nowe włosy w końcu wrosną i staną się grubsze.

Mieszki włosowe, które zostały wszczepione po przeszczepie włosów przechodzą fazę spoczynku przez osiem do dziesięciu tygodni. W tym czasie pojedyncze włosy są zrzucane, pozostawiając po sobie nierówny wygląd. Nowy wzrost może pojawić się kilka tygodni po przeszczepie, ale pełny potencjał osiąga dopiero po roku lub dwóch od zabiegu.

Większość przeszczepów włosów potrzebuje od sześciu do dziewięciu miesięcy, aby dojrzeć. W tym okresie można zachować krótkie lub długie włosy, w zależności od tego, jak długo można czekać, aby zobaczyć ostateczny rezultat. Należy jednak pamiętać, że jeśli przeszedłeś już przeszczep, możesz doświadczyć swędzenia skóry głowy po pierwszych kilku miesiącach.

Proces jest zazwyczaj przeprowadzany w gabinecie lekarskim. Po oczyszczeniu skóry głowy przez lekarza i wstrzyknięciu leków znieczulających, chirurg stosuje jedną z dwóch metod przeszczepu. Pierwsza procedura, znana jako chirurgia paska jednostek mieszkowych (FUSS), polega na usunięciu paska skóry z tyłu lub z boku głowy. Pasek ten jest następnie zamykany szwami. Włosy odrastają wokół przeszczepionego miejsca.

Drugi etap przeszczepu włosów wymaga kilku miesięcy oczekiwania pacjenta. Wynika to z faktu, że włosy rosną niezsynchronizowanie. Przeszczepione włosy nigdy nie będą wyglądały zupełnie tak samo, dopóki nie wyrosną. Oznacza to, że włosy będą potrzebowały od ośmiu do 12 miesięcy, aby w pełni pokazać swoje rezultaty. W niektórych przypadkach pacjenci mogą być zmuszeni czekać nawet do 18 miesięcy, aby zobaczyć pożądane rezultaty.

Wygląd wyników

Po poddaniu się zabiegowi przeszczepu włosów, przeszczepione miejsce będzie początkowo wydawało się niejednolite. Jednak nowe włosy będą wyrastać z przeszczepionego miejsca przez co najmniej trzy miesiące, aż pojawi się około 80% przeszczepionych włosów. Ponadto, włosy będą grubsze i będą mogły być pielęgnowane. Pacjenci mogą również odczuwać pewne zakrzywienie przeszczepionych włosów. Jest to normalne i z czasem zanika.

Ważne jest, aby przestrzegać pewnych środków po przeszczepie włosów, aby zapewnić szybki powrót do zdrowia. Na przykład, należy unikać wystawiania skóry głowy na działanie promieni słonecznych i nie szczotkować ani nie trzeć przeszczepionego obszaru. Zaleca się również unikanie ćwiczeń i noszenia kapeluszy przez co najmniej 3 tygodnie. Po tym czasie można powrócić do kąpieli i prysznica jak zwykle. W tym czasie niektóre włosy mogą wypaść, więc staraj się zachować spokój i nie martw się, jeśli wypadną.

Po przeszczepie włosów wokół przeszczepów mogą pojawić się blizny. Blizny te powinny znajdować się mniej niż jeden milimetr nad otaczającą powierzchnią. Po zagojeniu się blizn, pacjenci powinni zacząć widzieć swoje nowo przeszczepione włosy. Na szczęście powinni również być w stanie stosować makijaż i nosić fryzury. U niektórych pacjentów mogą jednak wystąpić trwałe blizny.

Po przeszczepie włosów pacjenci mogą doświadczyć tymczasowego „okresu szoku”, w którym przeszczepiona łodyga włosa może być cienka lub nierówna. Odrost przeszczepionych włosów zajmie kilka miesięcy.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *