Jak długo trwa znieczulenie ogólne?

Jak długo trwa znieczulenie ogólne?

Kiedy znieczulenie ogólne jest stosowane do poważnego zabiegu, pacjent może oczekiwać, że będzie nieprzytomny przez pewien okres czasu. Ta śpiączka lub utrata przytomności jest zazwyczaj tymczasowa, ale może utrzymywać się przez kilka godzin lub dni. Pacjenci powinni unikać prowadzenia pojazdów lub obsługi maszyn, a także nie powinni podpisywać żadnych ważnych dokumentów, dopóki nie poczują się lepiej. Po zastosowaniu środka znieczulającego pacjent przez kilka dni będzie odczuwał zmęczenie i senność. Nie musi to być jednak oznaką niebezpiecznej sytuacji; zmęczenie może być spowodowane niepokojem, brakiem snu i samym procesem leczenia.

Powszechne skutki uboczne znieczulenia ogólnego

Znieczulenie ogólne jest powszechnym rodzajem leku przeciwbólowego stosowanego podczas operacji. Sprawia, że pacjent jest nieprzytomny i niewrażliwy na bodźce, i jest stosowane w inwazyjnych zabiegach, takich jak te na głowie, klatce piersiowej i brzuchu. Niektóre powszechne skutki uboczne znieczulenia ogólnego to dezorientacja, senność, drżenie i suchość w ustach.

Ryzyko związane ze znieczuleniem ogólnym różni się w zależności od indywidualnych uwarunkowań pacjenta. Na przykład pacjenci z pewnymi schorzeniami (takimi jak astma, choroby nerek lub cukrzyca) mogą być bardziej narażeni na powikłania. Również pacjenci z alergiami lub rodzinną historią alergii na leki znieczulające są bardziej narażeni na powikłania niż osoby bez żadnych schorzeń. Czas trwania i rodzaj zabiegu mogą również wpływać na ryzyko.

U większości pacjentów znieczulenie ogólne nie powoduje żadnych poważnych powikłań. Jednak u niektórych pacjentów mogą wystąpić krótkotrwałe skutki uboczne, w tym senność, ból gardła i nudności. Jeśli u pacjenta występują nudności, lekarz może przepisać przed operacją leki, które pomogą złagodzić objawy. U niektórych pacjentów mogą wystąpić również wymioty, które ustępują w ciągu kilku godzin.

Czas trwania śpiączki

Długość śpiączki po znieczuleniu ogólnym może być różna u różnych pacjentów. Niektóre osoby pozostają nieprzytomne przez kilka lub kilkanaście godzin, podczas gdy inne dłużej. W badaniu opublikowanym w grudniowym numerze New England Journal of Medicine z 30 grudnia przeanalizowano aktywność mózgu osób, które przeszły znieczulenie ogólne. Wyniki mogą być wykorzystane do lepszego zrozumienia znieczulenia ogólnego i zaburzeń snu, a także mogą pomóc lekarzom w opracowaniu lepszych technik znieczulenia i leczenia śpiączki.

Opóźnienie wynurzenia się pacjenta ze znieczulenia ogólnego jest jedną z najczęstszych przyczyn wczesnej śpiączki po operacji. Stan ten jest często łagodny, ale w niektórych sytuacjach może zagrażać życiu. Inne, poważniejsze przyczyny to udar mózgu, niedotlenieniowo-niedokrwienny uraz mózgu, stan padaczkowy lub niewydolność wielonarządowa. W ciężkich przypadkach czas, w którym pacjent pozostaje nieprzytomny może się wydłużyć do kilku dni.

W rzadkich przypadkach pacjent może zapaść w śpiączkę bez utraty przytomności. Śpiączka ta jest czasami wywoływana medycznie w celu zmniejszenia obrzęku mózgu i ochrony go przed ewentualnymi uszkodzeniami. Lekarz podaje lek wywołujący śpiączkę i monitoruje parametry życiowe pacjenta. Jednak przedłużająca się śpiączka może utrudnić pacjentowi odzyskanie pełnych funkcji.

Czas trwania utraty świadomości

Czas trwania utraty świadomości podczas znieczulenia ogólnego to czas, w którym pacjent jest nieprzytomny. Jest to stosunkowo długi okres, trwający od sześciu do dwudziestu minut. Utrata przytomności może być opóźniona z kilku powodów. Jedną z częstych przyczyn jest przedostanie się hipotonicznych płynów nawadniających do układu krążenia. Inne przyczyny obejmują zaburzenia równowagi elektrolitowej. W niektórych przypadkach utrata przytomności może być przedłużona z powodu zastosowania leków hipotonicznych, takich jak glicyna.

Opóźniony powrót świadomości po znieczuleniu ogólnym jest sytuacją potencjalnie niebezpieczną. Nie ma dokładnego progu, kiedy do tego dochodzi, dlatego kluczowe jest uważne monitorowanie wszystkich pacjentów podczas zabiegu i rozważenie wszystkich możliwych przyczyn. Najlepszym postępowaniem jest zdiagnozowanie pacjenta i rozpoczęcie leczenia tak szybko, jak to możliwe. Podczas opóźnionego powrotu świadomości u pacjenta może dojść do poważnego urazu neurologicznego.

Chociaż dokładny mechanizm utraty przytomności jest niejasny, w wielu badaniach wykazano, że działanie anestetyków zmienia aktywność neuronalną w określonych rejonach mózgu. Na przykład wzorzec EEG u pacjentów poddawanych zabiegom na padaczkę może różnić się od wzorca u osób zdrowych. Może to wskazywać, że różne klasy środków znieczulających prowadzą do różnego czasu trwania utraty przytomności.

Czas trwania utrzymujących się skutków

Znieczulenie ogólne może sprawić, że po zabiegu pacjent będzie oszołomiony i senny, a jego skutki mogą utrzymywać się przez kilka dni lub tygodni. Może ono również utrudniać zapamiętywanie nowych informacji, koncentrację lub wykonywanie złożonych zadań. W niektórych przypadkach te utrzymujące się efekty mogą wpływać na zdolność do pracy, a nawet na zdolność do normalnego funkcjonowania. Nie wiadomo, czy te utrzymujące się efekty są trwałe czy tymczasowe.

Niektóre badania sugerują, że znieczuleniu ogólnemu mogą towarzyszyć utrzymujące się skutki, ale inne wskazują, że skutki te mogą być krótkotrwałe. Należy jednak pamiętać, że badania te nie są ostateczne. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych efektów ubocznych po zabiegu.

Chociaż efekty te będą trwały krótko, mogą prowadzić do poważnych komplikacji. Niektórzy pacjenci po zabiegu doświadczają senności, nudności, a nawet bólu gardła. Pacjenci mogą również odczuwać bóle mięśni spowodowane leżeniem w jednej pozycji podczas operacji. W niektórych przypadkach leki podawane podczas i po operacji powodują wysypkę i swędzenie skóry. Większość z tych efektów będzie tymczasowa, ale inne, poważniejsze efekty uboczne, takie jak dezorientacja, mogą trwać dni lub nawet tygodnie.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *