Czy znieczulenie ogólne jest bezpieczne w ciąży?

Czy znieczulenie ogólne jest bezpieczne w ciąży?

Zanim dostaniesz znieczulenie ogólne, powinnaś poznać ryzyko i skutki uboczne tej procedury. Niektórzy ludzie są bardziej podatni na powikłania i efekty uboczne niż inni. Aby zmniejszyć swoje ryzyko, staraj się unikać pewnych czynności, takich jak palenie papierosów czy picie alkoholu. Ponadto, powinieneś wiedzieć, czy możesz poddać się operacji, jeśli jesteś w ciąży.

Przedstawiamy materiał opracowany na zlecenie beautynutrition.pl

Skutki uboczne znieczulenia ogólnego

Znieczulenie ogólne jest silnym lekiem, który może wywołać szereg skutków ubocznych. Niektóre z bardziej powszechnych skutków ubocznych tego leku to suchość w ustach, senność i nudności. Niektórzy pacjenci mogą również odczuwać bóle mięśni i dreszcze po zabiegu. Znieczulenie ogólne może również powodować uczucie delirki, ale efekt ten jest zazwyczaj krótkotrwały i odwracalny.

Znieczulenie ogólne to lek, który tłumi ośrodkowy układ nerwowy i sprawia, że jesteś całkowicie nieświadomy otoczenia. Celem jest pozbawienie Cię przytomności podczas zabiegu chirurgicznego, tak abyś nie poruszał się i nie czuł bólu. Lek ten jest zwykle podawany przez kroplówkę lub poprzez wdychanie gazów do maski. Ze względu na sposób działania, działa szybko, ale może też upłynąć dużo czasu, zanim przestanie działać.

Jeśli jesteś starszy i cierpisz na choroby serca, udar lub inne problemy zdrowotne, jesteś bardziej narażony na powikłania po znieczuleniu. Jesteś również bardziej narażony na wystąpienie powikłań, jeśli palisz papierosy, masz pewne istniejące wcześniej schorzenia lub używasz alkoholu. Nawet jeśli nie masz żadnych poważnych komplikacji, powinieneś unikać palenia i picia alkoholu przed operacją. Jeśli w przeszłości występowały u Pani/Pana te schorzenia, powinna Pani/Pan porozmawiać z lekarzem przed poddaniem się operacji.

Po wybudzeniu się ze znieczulenia ogólnego, przez kilka godzin nie będziesz się czuł jak u siebie. W rzeczywistości może upłynąć nawet tydzień, zanim efekty znieczulenia znikną. W międzyczasie przez kilka dni może być Pan/Pani zdezorientowany/a lub zdezorientowana/y. Efekt ten może wpływać na Twoją pamięć długotrwałą i zdolność uczenia się. Jeśli obawiasz się tych skutków ubocznych, nie próbuj wykonywać żadnych ważnych zadań, takich jak prowadzenie samochodu czy podpisywanie dokumentów prawnych, dopóki nie odzyskasz równowagi.

Chociaż skutki uboczne znieczulenia ogólnego są rzadkie, nadal powinieneś być ich świadomy przed operacją. Każdy rodzaj operacji wiąże się z ryzykiem. Na przykład, appendektomia może spowodować zakażenie w miejscu nacięcia. Jeśli w przeszłości cierpiałeś na pewne schorzenia lub przyjmowałeś pewne leki, pamiętaj, aby powiedzieć o nich swojemu zespołowi opieki zdrowotnej, aby mógł Cię odpowiednio przygotować.

Powikłania znieczulenia ogólnego

Skutki znieczulenia ogólnego dla organizmu mogą być poważne. Zabieg wykonywany jest zazwyczaj w szpitalu lub centrum chirurgicznym, a leki podawane są pacjentowi przez kroplówkę lub wziewnie. Lek powoduje, że pacjent zapada w głęboki sen. Nie jest to bolesne i mięśnie w ciele są sparaliżowane na czas trwania procedury. Chociaż powikłania związane ze znieczuleniem ogólnym są rzadkie, mogą wystąpić.

Niektóre osoby są bardziej podatne na powikłania, jeśli mają podstawowe schorzenia. Osoby z rodzinną historią reakcji alergicznych na leki znieczulające są również w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia poważnych powikłań. Ponadto, rodzaj i długość procedury może wpływać na ryzyko. Wynika to z faktu, że istnieją różne rodzaje leków stosowanych w znieczuleniu ogólnym.

Hipertermia złośliwa (MH) jest rzadkim, ale potencjalnie zagrażającym życiu powikłaniem znieczulenia ogólnego. Jest to rzadki stan wywoływany przez wziewne środki anestetyczne lub środek zwiotczający mięśnie – sukcynylocholinę. U pacjentów z MH występują zaburzenia metaboliczne i niebezpiecznie wysoka temperatura ciała. Częstość występowania MH nie jest znana, ale oszacowano ją na około jedną na 5 000 procedur znieczulenia ogólnego. Wskaźniki MH mogą również różnić się w zależności od regionu. Do obszarów o dużej częstości występowania MH należą Wisconsin i Wirginia Zachodnia.

Ból gardła może być kolejnym częstym skutkiem ubocznym znieczulenia ogólnego. Nawet pacjenci, którzy nie są zaintubowani, mogą odczuwać ból gardła po zabiegu znieczulenia ogólnego. Pastylki na gardło mogą pomóc zmniejszyć ten nieprzyjemny efekt uboczny. Jeśli jednak ból gardła jest uporczywy lub nasila się, pacjent powinien zgłosić to swojemu anestezjologowi.

Innym częstym skutkiem ubocznym znieczulenia ogólnego są pooperacyjne nudności i wymioty. Osoby ze skłonnością do nudności i wymiotów są bardziej narażone na wystąpienie tego powikłania niż osoby bez skłonności. Niektóre leki mogą być podane przed zabiegiem, aby zmniejszyć ryzyko nudności i wymiotów. Pacjenci mogą również odczuwać ból gardła i chrypkę. Jeśli chrypka nie ustąpi w ciągu pięciu do siedmiu dni, należy skontaktować się z lekarzem.

Innym potencjalnym skutkiem ubocznym znieczulenia ogólnego jest świadomość znieczulenia, kiedy to pacjent jest świadomy, ale nie całkowicie nieprzytomny. Pacjenci, którzy są przytomni podczas zabiegu, zgłaszają, że mają wspomnienia rozmów, które miały miejsce na sali operacyjnej, i mogą być świadomi rozmów prowadzonych podczas zabiegu. Mogą również zgłaszać problemy z oddawaniem moczu, przechodzeniem pokarmu przez jelita i doświadczać dezorientacji. Chociaż te efekty uboczne są rzadkie, mogą być poważne i mogą wymagać dalszego leczenia.

Bezpieczeństwo znieczulenia ogólnego u zdrowych pacjentów

Ryzyko śmierci w wyniku znieczulenia ogólnego jest bardzo niskie u zdrowych osób. Istnieją jednak pewne czynniki, które mogą sprawić, że ktoś będzie bardziej podatny na powikłania. Do czynników tych należą wiek i stan zdrowia. Starsi pacjenci o słabym stanie zdrowia są bardziej narażeni na problemy związane ze znieczuleniem ogólnym. Pacjenci powinni również poinformować lekarza o wszelkich przyjmowanych lekach.

Znieczulenie ogólne działa szybko po przedostaniu się do krwiobiegu. Niektórzy pacjenci zgłaszają uczucie „dozy” lub „surrealistyczne”. Pacjenci nie pamiętają niczego od momentu podania leków do momentu ich obudzenia. Na szczęście opracowano nowoczesne leki, które skracają ten okres.

Ryzyko powikłań jest wyższe w przypadku znieczulenia ogólnego niż w przypadku znieczulenia miejscowego, które jest czasem stosowane w przypadku drobnych zabiegów chirurgicznych. Znieczulenie miejscowe jest bezpieczniejsze dla pacjentów, którzy mają bezdech senny lub inne problemy zdrowotne. Anestezjolog zastosuje odpowiedni lek lub kombinację leków na podstawie oceny przedoperacyjnej. Pacjent, który nie jest wystarczająco uspokojony może rozwinąć niezamierzoną świadomość śródoperacyjną lub potencjalnie niebezpiecznie wysokie ciśnienie krwi. Jest to jeden z głównych problemów związanych ze znieczuleniem ogólnym, ale nowoczesne techniki mogą pomóc w zmniejszeniu tego ryzyka.

Znieczulenie ogólne jest bezpieczne u zdrowych pacjentów. Powinno być jednak stosowane z umiarem. Nie jest zalecane u kobiet w ciąży, chyba że jest to absolutnie konieczne. Niektóre badania wykazały, że znieczulenie ogólne może zwiększyć ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu. Dla kobiet w ciąży korzystne może być omówienie tego z lekarzem przed poddaniem się operacji.

Chociaż odsetek powikłań związanych ze znieczuleniem zmniejszył się w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, niektórzy pacjenci nadal doświadczają skutków ubocznych. Są one jednak zazwyczaj łagodne i możliwe do leczenia. U osób ze skomplikowanymi schorzeniami istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia poważniejszych powikłań. Ogólnie rzecz biorąc, pacjent jest całkowicie nieprzytomny podczas całego zabiegu.

Po zabiegu pacjent może odczuwać ból i nudności. Objawy te zwykle ustępują w ciągu godziny lub dwóch. W przypadku wystąpienia nudności należy poprosić lekarza o leki łagodzące objawy.

Bezpieczeństwo znieczulenia ogólnego w czasie ciąży

Podczas gdy bezpieczeństwo znieczulenia ogólnego w czasie ciąży jest ważną kwestią dla kobiet rozważających operację, należy również pamiętać, że komplikacje mogą wystąpić podczas każdej ciąży. Chociaż nie ma dowodów na to, że znieczulenie ogólne zwiększa ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu, nadal należy zachować ostrożność. Na szczęście większość stosowanych obecnie środków znieczulających jest bezpieczna w czasie ciąży.

Kobiety w ciąży powinny jednak zasięgnąć konsultacji anestezjologa, który posiada specjalistyczne przeszkolenie w zakresie skutków znieczulenia. Znieczulenie ogólne może zwiększyć ryzyko powikłań u nienarodzonego dziecka, ale ryzyko to należy zważyć na potencjalne skutki zakażenia, które może prowadzić do obumarcia płodu lub przedwczesnego porodu.

Ostrzeżenie FDA dotyczące stosowania środków znieczulenia ogólnego w czasie ciąży opiera się na wnioskach z badania dotyczącego ryzyka związanego z tą procedurą. Nie uwzględniono w nim jednak wkładu położników ani ACOG. Dlatego ostrzeżenie agencji opiera się na badaniach na zwierzętach i badaniach pediatrycznych.

Przedkliniczne badania neurotoksyczności środków znieczulenia ogólnego podczas ciąży są zgodne z wynikami badań na zwierzętach. Przełożenie tych wyników na ciążę u ludzi wymaga jednak dalszych badań obserwacyjnych. W wielu modelach eksperymentalnych wykazano upośledzenie uczenia się i uszkodzenie neuronów. Jednak monitorowanie było często suboptymalne, a dawki były wyższe niż te, które lekarze przepisaliby w warunkach klinicznych.

Kobiety w ciąży powinny unikać operacji elektywnych do czasu po porodzie. Najlepiej wykonywać zabiegi w znieczuleniu regionalnym, aby uniknąć ucisku aorty i zmaksymalizować perfuzję maciczno-łożyskową. Pozwala to uniknąć asfiksji płodu. Jak w przypadku każdej procedury chirurgicznej należy unikać leków, które mogą mieć niekorzystny wpływ na płód.

Chociaż organizm kobiety może tolerować większość rodzajów znieczulenia ogólnego, należy pamiętać o ryzyku związanym ze znieczuleniem w czasie ciąży. Na przykład lotne środki anestetyczne mogą powodować niedociśnienie. Jeśli u pacjentki występuje stan zapalny, ryzyko związane z zastosowaniem środka znieczulającego jest zwiększone.

Chociaż idealnym znieczuleniem do porodu byłoby takie, które zapewniałoby złagodzenie bólu i nie zatrzymywało ani nie spowalniało skurczów, lekarze często stosują znieczulenie ogólne, aby uniknąć ryzyka i zachować życie dziecka. Chociaż nie jest to zalecane, istnieją pewne rzadkie sytuacje, w których użycie znieczulenia ogólnego jest konieczne. W tych przypadkach ryzyko jest przeważone przez korzyści.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *