Czy po redukcji piersi pozostają blizny?

Czy do operacji korekcji uszu stosuje się znieczulenie?

Niezależnie od tego, czy rozważasz uzyskanie redukcji piersi, czy nie, możesz zastanawiać się, „Czy blizny pozostają po redukcji piersi?”. Blizny te są naturalne i potrzeba czasu na ich wyblaknięcie. Na szczęście dostępne są zabiegi, które pomogą Ci się ich pozbyć. Najlepszym miejscem do rozpoczęcia jest rozmowa z chirurgiem plastycznym. Specjaliści z J. Hopkins Plastic Surgery mogą zaoferować Ci odpowiednie leczenie, aby zminimalizować wpływ Twoich blizn.

Schemat nacięcia stosowany przy redukcji piersi

Schemat nacięcia stosowany przy operacji redukcji piersi różni się w zależności od pacjentki i jest oparty na ilości nadmiaru tkanki piersi. W niektórych operacjach zmniejszenia piersi stosuje się nacięcie kotwicowe, a w innych nacięcie typu donut. Niezależnie od zastosowanej procedury, pacjentka będzie miała zapewnione znieczulenie ogólne do zabiegu.

Ten schemat jest najczęstszy dla kobiet, które chcą niewielkiego zmniejszenia rozmiaru piersi. Nie jest on jednak idealny dla kobiet z bardzo dużymi piersiami. Polega on na wykonaniu nacięcia pionowo wokół otoczki i rozszerzającego się w dół piersi do fałdy. Ten rodzaj nacięcia wiąże się również z liposukcją, która jest techniką stosowaną w celu redukcji tłuszczu.

Nowa pozycja NAC jest zaznaczana na skórze przedniej tuż nad rodzimym fałdem podramiennym. Sześć centymetrów poniżej tego miejsca rysowana jest poprzeczna linia przednia. Następnie skóra jest odwarstwiana i usuwana jest szypuła. Następnie wycina się górną i boczną tkankę piersi.

Schemat nacięcia kotwicznego jest najczęstszą techniką zmniejszania piersi. Ten schemat nacięcia jest używany do zmniejszenia rozmiaru piersi bez naruszania brodawek sutkowych. Technika ta jest bardziej skomplikowana niż inne rodzaje operacji zmniejszenia piersi, ale pozostawia mniejszą bliznę i bardziej naturalnie wyglądające rezultaty.

Inny wzór nacięcia jest znany jako wzór Wise’a, który jest stosowany w przypadku dużych piersi. Schemat Wise jest najczęstszy i pozostawia największą, najbardziej widoczną bliznę. Technika ta jest idealna dla kobiet z bardzo dużymi piersiami. Ten schemat nacięcia pozwala na usunięcie większości tkanki z piersi.

Pionowy wzór nacięcia to kolejna opcja dla kobiet, które chcą zminimalizować ilość usuwanej tkanki piersi. Nie jest on jednak odpowiedni dla kobiet, które mają duży nadmiar skóry lub asymetrię w piersiach. Pionowe nacięcie może nie być w stanie dać pożądanego liftingu. Może być najbardziej odpowiednim wyborem dla kobiet, które chcą uzyskać skromne zmniejszenie bez nadmiernego zwiotczenia sutków.

Chociaż pozioma redukcja piersi nie jest zalecana dla wszystkich pacjentek, jest to powszechna metoda redukcji piersi i jest częstym wyborem wśród chirurgów plastycznych. Jest estetyczna i ma tę zaletę, że pozwala uniknąć pionowej blizny, która jest najbardziej widoczna w lustrze. Jest łatwa do nauczenia, ale wymaga kilku krytycznych punktów technicznych. Można ją również łatwo zmodyfikować, aby w razie potrzeby uzyskać efekt typu Wise.

Długość nacięcia

Długość nacięcia po redukcji piersi różni się w zależności od wielkości otoczki. Areola ma zwykle średnicę 3,5-4,5 cm. Areola to obszar, w którym tkanka piersi łączy się z nerwami i ukrwieniem. Jeśli otoczka jest bardzo duża, chirurg może zmienić jej kształt poprzez nacięcie skóry wokół jej krawędzi.

Typ blizny

Po operacji zmniejszenia piersi, blizny pojawiają się zazwyczaj w dwóch różnych typach. Pierwszy typ to blizna uniesiona, która charakteryzuje się zaczerwienieniem i różowością. Z czasem ciemnieje i spłaszcza się. Prawdopodobieństwo wystąpienia blizny jest większe u pacjentów o ciemniejszej skórze. Drugi typ to blizna płaska. Blizny po operacji zmniejszenia piersi są wynikiem nacięcia chirurgicznego.

Rodzaj blizny po operacji zmniejszenia piersi zależy od rozległości operacji, a także od rodzaju nacięcia. Niektóre blizny są bardziej widoczne niż inne. Istnieją jednak pewne sposoby, aby zminimalizować wygląd blizn. Po pierwsze, należy unikać noszenia biustonosza lub odkrywczej odzieży przez kilka dni. Pomoże to zapobiec infekcji bakteryjnej i swędzeniu. Należy również unikać wywierania dużego nacisku na miejsce nacięcia.

Większość operacji zmniejszenia piersi pozostawia wzór nacięcia znany jako wzór „mądry”. Jego kształt jest podobny do dziurki od klucza lub wzoru kotwicy. Inne typy mogą pozostawić jedynie poziomą lub pionową bliznę. Inną opcją jest technika „lizaka”, która minimalizuje wymiar blizny i skraca czas gojenia.

Innym zabiegiem, który może pomóc zminimalizować wygląd blizn, jest masaż blizn. Jest to doskonały sposób na poprawę elastyczności skóry i produkcję kolagenu. Może również zmniejszyć ból. Według Moffitt Cancer Center, masaż powinien rozpocząć się dwa tygodnie po operacji. Powinien on trwać około 10 minut dziennie. Powtarzane sesje mogą pomóc w poprawie jakości blizny.

Inną opcją leczenia blizn jest stosowanie żeli na blizny. Są one nakładane na blizny po zagojeniu się nacięcia. Żele te mogą pomóc zmniejszyć ich wygląd poprzez blaknięcie koloru i wielkości blizny. Ważne jest jednak, aby stosować żele regularnie, aż do zniknięcia blizn. Pojawienie się wyników może potrwać kilka miesięcy.

Opcje leczenia

Blizny można leczyć różnymi metodami. Laser frakcjonowany jest jedną z opcji, która wykorzystuje wiele długości fal energii laserowej w celu ukierunkowania tkanki blizny. Laser uszkadza komórki w zewnętrznych i środkowych warstwach skóry i zachęca do odrastania tkanek. Procedura pozostawi bliznę, która może być trwała, ale często jest do opanowania. Inne opcje leczenia obejmują stosowanie arkuszy silikonowych, suplementów witaminy E i kremów na blizny. Oprócz tych zabiegów, ważne jest, aby unikać nadmiernej ekspozycji na słońce. Jeśli to możliwe, należy nosić odzież ochronną, nosić kapelusz i stosować krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym SPF.

Jeśli blizny są spowodowane pigmentacją, można zastosować zastrzyki sterydowe. Zabiegi te są zazwyczaj niedrogie i wykazano, że zmniejszają rozmiar i wygląd blizn. Peelingi chemiczne również mogą pomóc w poprawie wyglądu blizn. Peelingi chemiczne usuwają uszkodzone komórki na skórze otaczającej bliznę. Jednak są one skuteczne tylko w przypadku niektórych blizn i nie usuwają głębokich nacięć chirurgicznych.

Ekspansja tkankowa to kolejna opcja leczenia, która może poprawić wygląd blizn. Procedura ta może być substytutem przeszczepów skóry. Procedura wykorzystuje mikro-laser do celowania w górne i środkowe warstwy skóry. Po zabiegu, leczona blizna przed wygojeniem zmieni kolor na brązowy. Do osiągnięcia pożądanych rezultatów może być jednak konieczne wykonanie wielu zabiegów. DermNet New Zealand zaleca cztery lub pięć zabiegów dla uzyskania optymalnych rezultatów.

Inną opcją leczenia grubszych blizn po operacji zmniejszenia piersi są zastrzyki sterydowe. Mogą one zmniejszyć uczucie swędzenia i pieczenia. Ale ten zabieg powinien być podjęty dopiero po pierwotnej operacji. Zalecany czas oczekiwania to jeden do dwóch lat. Przed wyborem któregokolwiek z tych zabiegów warto skonsultować się ze specjalistą.

Żel silikonowy, arkusze silikonowe i bandaże uciskowe to wszystkie opcje, które mogą pomóc w poprawie wyglądu blizn. Krem kortyzonowy może również pomóc w zmiękczeniu blizn. Należy jednak unikać stosowania tych kremów do czasu zagojenia się rany. Możesz również rozważyć terapię światłem LED jako opcję leczenia.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *