Czy piersi mogą odrosnąć po operacji zmniejszenia piersi?

Czy piersi mogą odrosnąć po operacji zmniejszenia piersi?

Podczas gdy możliwe jest, aby piersi wróciły do swojego pierwotnego rozmiaru po operacji zmniejszenia, jest to rzadkie i można temu zapobiec. Proces ten zachodzi z powodu układu hormonalnego, który jest odpowiedzialny za kontrolę wzrostu tkanki piersi. Podczas dojrzewania, ciąży, zmiany wagi, menopauzy i niektórych chorób, poziom hormonów może się wahać, powodując powiększenie piersi.

Zmniejszenie piersi metodą Inversion-T

Jeśli zastanawiasz się, czy Twoje piersi odrosną po operacji zmniejszenia piersi metodą Inversion-T, to dobrze trafiłaś. Zabieg ten polega na wykonaniu trzech nacięć, po jednym na każdym załamaniu piersi, w celu usunięcia jak największej ilości tkanki i nadania im nowego kształtu. Jest on najczęściej stosowany przez chirurgów kosmetycznych u osób, które chcą znacznego zmniejszenia lub asymetrii piersi. Po zabiegu będziesz potrzebowała tygodnia lub dwóch wolnego od pracy, aby dojść do siebie. Będziesz musiała również zaplanować wizyty kontrolne.

Jedną z największych obaw związanych z tym zabiegiem jest ryzyko, że zabieg spowoduje odrost piersi. Dobra wiadomość jest taka, że zdarza się to rzadko i w większości przypadków można temu zapobiec. Ponieważ tkanka piersi jest pod wpływem układu hormonalnego, może rosnąć i kurczyć się w zależności od zmian w produkcji hormonów. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w okresie dojrzewania, ciąży, zmiany wagi i niektórych chorób.

Wzór nacięcia w kształcie odwróconej litery T

Wzór nacięcia w kształcie odwróconej litery T jest stosowany podczas operacji zmniejszania piersi w celu zminimalizowania blizn i uzyskania bardziej naturalnego wyglądu. Schemat ten obejmuje trzy nacięcia i pozwala chirurgowi usunąć maksymalną ilość tkanki i nadać piersiom nowy kształt. Pozwala to na uzyskanie bardziej symetrycznego efektu końcowego.

Technika ta jest stosowana przez większość chirurgów plastycznych w Stanach Zjednoczonych i jest najczęstszą metodą zmniejszania piersi. Polega ona na zastosowaniu szypuły dolnej, choć coraz więcej chirurgów stosuje szypuły nadobojczykowe i centralne. Ma ona kilka zalet, między innymi jest powtarzalna i prosta. Ponadto wzór nacięcia na skórze odpowiada nacięciom podstawowym, co powoduje bardziej przewidywalne zamknięcie rany.

Schemat nacięcia odwróconego T w chirurgii piersi charakteryzuje się niskim wskaźnikiem powikłań i jest uważany za niezawodną opcję leczenia obustronnej ptosis piersi. Schemat odwróconego nacięcia T jest również uważany za bezpieczny i skuteczny w osiąganiu satysfakcjonujących wyników estetycznych.

Nacięcia wokół otoczki

Nacięcia wokół otoczki po operacji zmniejszenia piersi mogą pomóc zachować brodawkę sutkową i dopływ krwi. Chirurg wykona okrągłe nacięcia wokół otoczki i usunie nadmiar skóry. Nowy brzeg otoczki jest następnie przyszyty do brzegów skóry. Technika ta pozostawia otoczkę z lekkim uniesieniem. Zabieg ten może być wykonany jako samodzielna procedura lub w połączeniu z procedurami pomocniczymi.

Istnieją trzy główne schematy nacięć stosowane podczas operacji zmniejszania piersi. Najczęstszą metodą jest nacięcie wokół otoczki i nacięcie wzdłuż naturalnego załamania piersi. Chirurg ukrywa większość linii nacięć w naturalnym konturze piersi, ale niektóre mogą być widoczne na powierzchni otoczki. Efektem końcowym jest bardziej proporcjonalna pierś, która skoryguje wszelkie problemy funkcjonalne związane z dużymi piersiami.

Blizna wokół kompleksu sutka/areoli

Blizna wokół kompleksu sutka/areoli po operacji zmniejszenia piersi jest powszechna i zazwyczaj dobrze ukryta pod ubraniem. Podczas zabiegu wykonuje się nacięcie w kształcie dziurki od klucza w skórze nad kompleksem sutkowo-jajnikowym. Następnie usuwany jest nadmiar tkanki z obu stron kompleksu. Następnie szwy są używane do zamknięcia nacięcia. Po zabiegu większość pacjentów może wrócić do domu tego samego dnia.

Operacja ta jest uważana za bezpieczną, ale wiąże się z pewnym ryzykiem. Może doprowadzić do utraty czucia lub pigmentacji, a nawet spowodować obumarcie kompleksu sutkowo-jamistego. Najczęstszym wynikiem jest częściowa utrata kompleksu sutkowo-jarzmowego. Jednak w przypadku niewystarczającego ukrwienia może dojść również do całkowitej utraty. Częściowa utrata jest znacznie częstsza niż całkowita, ale u niektórych pacjentów istnieje większe ryzyko całkowitej utraty.

Ryzyko odrostu tkanki piersi

Odrost tkanki piersi jest potencjalnym powikłaniem po operacji zmniejszenia piersi. Występuje ono jednak bardzo rzadko. Odrost może być spowodowany przez kilka czynników, w tym zmiany wagi, ciążę, stres i chorobę. Aby zapobiec odrostowi, należy dokładnie przestrzegać zaleceń chirurga.

Zbyt duże piersi mogą być przyczyną problemów z plecami i szyją, a także stresu i niskiej samooceny. Operacja zmniejszenia piersi może złagodzić te problemy i często jest to zabieg ambulatoryjny. Jeśli tylko będziesz przestrzegać zaleceń pooperacyjnych, tkanka piersi raczej nie odrośnie.

Jeśli obawiasz się odrastania tkanki piersi po operacji zmniejszenia piersi, warto zasięgnąć drugiej opinii wykwalifikowanego chirurga plastycznego. Ryzyko związane z operacją może być wysokie, dlatego najlepiej skonsultować się z lekarzem, zanim zdecydujesz się pójść pod nóż. Istnieją inne zagrożenia związane z operacją zmniejszenia piersi, takie jak infekcja i krwawienie.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *