Co zrobić, gdy nie można podać znieczulenia

Co zrobić, gdy nie można podać znieczulenia

Znieczulenie ogólne to rodzaj znieczulenia, w którym pacjent jest nieprzytomny. Ten rodzaj znieczulenia może wywołać u pacjenta niepokój. Ponadto może mieć również skutki uboczne. Istotne jest, aby anestezjolog znał leki przyjmowane przez pacjenta. Dotyczy to zarówno leków na receptę, jak i bez recepty. Obejmuje również preparaty ziołowe i witaminy. Ponadto, anestezjolog może poprosić pacjenta o przyjęcie pewnych dodatkowych leków przed zabiegiem.

Artykuł przygotowany z myślą o naszych czytelnikach, dzięki współpracy z beautylife.com.pl

Świadomość znieczulenia zwiększa lęk anestezjologiczny

Świadomość znieczulenia jest zagadnieniem powszechnie niedocenianym w gabinetach lekarskich. Tylko 30 procent pacjentów ze świadomością swojej sytuacji odczuwa ból, a u dodatkowych 50 procent rozwijają się poważne problemy psychologiczne, takie jak zespół stresu pourazowego (PTSD). Społeczność medyczna musi zrównoważyć psychologiczne ryzyko świadomości znieczulenia z fizjologicznym ryzykiem znieczulenia. Na szczęście istnieją sposoby leczenia świadomości.

Połączenie osądu klinicznego i technologii monitorowania może pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia świadomości znieczulenia. W wielu szpitalach stosuje się urządzenia do monitorowania mózgu w celu pomiaru głębokości świadomości podczas procedur znieczulenia. Chociaż urządzenia te nie są idealnym rozwiązaniem, mogą znacznie zmniejszyć ryzyko. Nadal nie są one w 100% skuteczne w zapobieganiu świadomości.

Możliwość wystąpienia świadomości podczas znieczulenia jest istotną przyczyną niepokoju podczas zabiegu chirurgicznego. Świadomość może wystąpić z powodu wielu czynników, w tym nieodpowiedniego znieczulenia lub awarii sprzętu. Uniknięcie świadomości może być jednak niemożliwe w niektórych krytycznych sytuacjach, takich jak wizyta na oddziale ratunkowym. U pacjentów, którzy mają świadomość podczas operacji, może wystąpić zaburzenie stresu pourazowego, które może prowadzić do powtarzających się koszmarów sennych, zwiększonego lęku i preorientacji na śmierć.

Chociaż pacjenci, którzy są świadomi, mają niższy poziom lęku niż ci, którzy nie są świadomi swojego znieczulenia, nadal mają wysoki poziom lęku. Z tego powodu pacjenci zaplanowani do znieczulenia ogólnego będą prawdopodobnie bardziej niespokojni niż ci, którzy zostaną poddani znieczuleniu regionalnemu.

Chociaż stan ten występuje stosunkowo rzadko, może wpływać na jakość życia pacjentów. Ważne jest również, aby świadczeniodawcy byli świadomi świadomości znieczulenia, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zespołu stresu pourazowego. Pacjenci ze świadomością podczas znieczulenia powinni być monitorowani przed i po zabiegu.

Monitorowanie fal mózgowych EEG podczas znieczulenia ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania epizodom świadomości. Ponadto monitory BIS mogą pomóc lekarzom zrozumieć, czy ich pacjenci są świadomi, czy nie.

Znieczulenie ogólne jest nieświadome

Znieczulenie ogólne jest rodzajem znieczulenia, które powoduje, że osoba jest całkowicie nieprzytomna i nie odczuwa bólu. Środek znieczulający działa poprzez przerwanie sygnałów, które są wysyłane przez nerwy do mózgu. To zatrzymuje umysł pacjenta od przetwarzania bólu i pamiętania operacji. Jest on podawany przez anestezjologa i jest podawany przez linię IV lub przez gaz do oddychania przez maskę. Na ogół pacjent zasypia w ciągu kilku minut od otrzymania tego środka znieczulającego.

Głównym celem znieczulenia ogólnego jest utrzymanie stanu fizjologicznego organizmu pacjenta, co zapobiega odczuwaniu bólu i umożliwia chirurgom przeprowadzenie operacji bez zaburzeń świadomości pacjenta. Utrzymuje również stabilne ciśnienie krwi, tętno i temperaturę ciała. W niektórych przypadkach pacjent może otrzymać znieczulenie regionalne, które blokuje odczuwanie bólu w określonym obszarze. Jest to często wykonywane w chirurgii ortopedycznej, zwłaszcza dolnej części ciała. Stosuje się również środki uspokajające, które zapobiegają tworzeniu się pamięci i sprawiają, że pacjent jest mniej świadomy tego, co się dzieje.

Ryzyko związane ze znieczuleniem ogólnym jest większe niż ze znieczuleniem miejscowym. Znieczulenie miejscowe może być jednak stosowane w niewielkich zabiegach chirurgicznych lub w leczeniu pacjentów z bezdechem sennym. Odpowiednia dawka, ilość i kombinacja leków jest określana na podstawie oceny przed zabiegiem. Jeśli znieczulenie nie jest odpowiednie, może dojść do powikłań, takich jak niezamierzona świadomość śródoperacyjna lub niebezpiecznie wysokie ciśnienie krwi.

Chociaż powikłania związane ze znieczuleniem ogólnym występują rzadko, mogą stanowić zagrożenie dla życia. Szacuje się, że jedna na 10 000 osób poddanych znieczuleniu ogólnemu umrze z powodu powikłań. Dostępne są regionalne środki znieczulające, które nie są tak niebezpieczne, ale mogą być bardziej skuteczne w przypadku niektórych procedur niż inne.

Częstym skutkiem ubocznym znieczulenia ogólnego jest ból w miejscu wkłucia igły. Zwykle ustępuje ona po kilku godzinach. Niektórzy pacjenci mogą również odczuwać drżenie lub ból gardła. W niektórych przypadkach pacjenci mogą również odczuwać nudności i wymioty. W rzadkich przypadkach pacjenci mogą być zmuszeni do przyjmowania pewnych leków przed zabiegiem, aby zapobiec nudnościom.

Alternatywy dla znieczulenia ogólnego

Istnieje kilka alternatyw dla znieczulenia ogólnego, gdy jego podanie nie jest możliwe. Możesz poprosić swojego anestezjologa o wykonanie zabiegu w znieczuleniu miejscowym lub regionalnym, jeśli masz obawy dotyczące ryzyka. Leki te pomagają zmniejszyć ból i pamięć związaną z poddaniem się pewnym procedurom. Leki te są stosunkowo bezpieczne, a ryzyko powikłań związanych ze znieczuleniem ogólnym jest rzadkie.

Znieczulenie ogólne wprowadza pacjenta w stan nieświadomości, jednocześnie uniemożliwiając mu odczuwanie bólu. Tłumi również układ oddechowy pacjenta. Układ nerwowy mózgu jest pozbawiony możliwości wysyłania sygnałów bólowych do mózgu, co pozwala anestezjologowi na monitorowanie aktywności mózgu pacjenta. Ponadto często umieszcza się u pacjenta rurki do oddychania, ale nie jest to konieczne u wszystkich pacjentów.

W zależności od rodzaju zabiegu, wieku pacjenta i historii choroby istnieje kilka różnych rodzajów znieczulenia. Lekarz anestezjolog wyjaśni pacjentowi każdy z nich, aby mógł wybrać ten, który jest dla niego najbardziej komfortowy. W zależności od rodzaju zabiegu, anestezjolog może również zdecydować o zastosowaniu znieczulenia dożylnego (IV).

Podczas operacji, znieczulenie ogólne może spowodować utratę przytomności. Mogą Państwo odczuwać ból, nudności lub zawroty głowy, ale są one zazwyczaj tylko chwilowe. Jeśli operacja nie jest pilna, lekarz może podać leki zmniejszające ból i nudności.

Inną opcją dla znieczulenia ogólnego jest znieczulenie miejscowe. Środki znieczulenia miejscowego blokują jedynie impulsy nerwowe w określonym obszarze, nie powodując utraty przytomności przez pacjenta. Ponadto, znieczulenie regionalne może zablokować odczuwanie bólu w określonej części ciała. Znieczulenie regionalne może być połączone ze środkiem uspokajającym, aby pacjent czuł się bardziej komfortowo.

Jeśli operacja będzie trwała kilka godzin, pacjent może czuć się nieco niespokojnie. Jest ono jednak zazwyczaj krótkotrwałe i można je opanować za pomocą leków przeciwwymiotnych. Po znieczuleniu miejscowym pacjent może wrócić do domu, natomiast pacjenci poddani znieczuleniu ogólnemu będą musieli pozostać na sali pooperacyjnej do czasu powrotu do normalnego poziomu świadomości. Opuszczenie organizmu przez leki uspokajające może potrwać do 24 godzin. Należy również unikać prowadzenia pojazdów, obsługi urządzeń lub podejmowania decyzji, gdy pacjent jest pod wpływem znieczulenia.

Skutki uboczne znieczulenia ogólnego

Znieczulenie ogólne może powodować szereg skutków ubocznych. Niektóre z nich mogą być łagodne, podczas gdy inne mogą być bardziej poważne. Leki podawane przez anestezjologa będą miały wpływ na pamięć, refleks i zdolność koncentracji pacjenta. Ważne jest, aby pacjent miał odpowiedzialną osobę dorosłą, która pozostanie z nim przez co najmniej 24 godziny po zabiegu. Najlepiej unikać prowadzenia pojazdów i obsługi ciężkiego sprzętu po otrzymaniu znieczulenia.

Podczas zabiegu chirurgicznego, znieczulenie ogólne powoduje, że pacjent jest całkowicie nieprzytomny i niewrażliwy na odczucia. Jest ono zazwyczaj stosowane do zabiegów obejmujących głowę, klatkę piersiową, brzuch lub inne części ciała. Ważne jest, aby lekarz wybrał odpowiednie znieczulenie na podstawie historii zdrowia pacjenta, procedury i celów.

Niektóre skutki uboczne znieczulenia ogólnego obejmują nudności i senność, choć zwykle ustępują one w ciągu godziny lub dwóch. Niektórzy pacjenci mogą również doświadczyć bólu gardła i nudności, i powinni wziąć wszelkie leki, aby je złagodzić przed operacją. Ważne jest, aby zauważyć, że te efekty uboczne są rzadkie i nie powinny być powodem do niepokoju. W przypadku wystąpienia ciężkiej reakcji zespół anestezjologiczny będzie przygotowany z lekami ratunkowymi i będzie ściśle monitorował parametry życiowe pacjenta przez cały czas trwania zabiegu.

Znieczulenie ogólne może również powodować u pacjenta uczucie senności lub dezorientacji. Temperatura ciała spada w trakcie zabiegu, dlatego lekarz będzie ją ściśle monitorował. Niektórzy pacjenci obudzą się z dreszczami. Na szczęście te efekty uboczne są tymczasowe i mogą być leczone lekami przeciwwymiotnymi. W niektórych przypadkach pacjenci mogą również doświadczyć hipotermii, która powoduje uczucie zimna. Jest to łagodny spadek temperatury ciała i jest spowodowany przez leki podawane podczas zabiegu. Mogą również wystąpić bóle mięśniowe.

Znieczulenie ogólne może również powodować, że pacjenci doświadczają świadomości anestezjologicznej, która jest stanem podwyższonej świadomości. Rzadko zdarza się, że pacjenci budzą się podczas znieczulenia ogólnego, ale występuje to w niewielkim odsetku przypadków. Pacjenci, którzy są świadomi i przytomni podczas operacji, zgłaszają, że są w stanie usłyszeć rozmowy na sali operacyjnej. Inne objawy świadomości znieczulenia obejmują trudności w oddawaniu moczu i przechodzeniu pokarmu przez przewód pokarmowy. U niektórych pacjentów mogą również wystąpić problemy psychologiczne podobne do zespołu stresu pourazowego.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *