Znieczulenie ogólne u dzieci – co musisz wiedzieć

Znieczulenie ogólne u dzieci - co musisz wiedzieć

Przed poddaniem dziecka znieczuleniu ogólnemu, powinieneś wiedzieć czego się spodziewać. Dotyczy to procedur, efektów ubocznych i leków. Powinieneś również być świadomy czasu tych procedur, jak również wszelkich możliwych komplikacji. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej. Po przeczytaniu tego artykułu, będziesz lepiej wyposażony, aby omówić ten temat z lekarzem dziecka.

Objawy

U małych dzieci myśl o operacji lub znieczuleniu może budzić lęk i niepokój. Aby pomóc dzieciom poczuć się komfortowo i spokojnie przed zabiegiem, anestezjolog może w razie potrzeby podać środek uspokajający. Małe dzieci otrzymują smakowe płynne środki uspokajające, podczas gdy starsze dzieci i młodzi dorośli mogą otrzymać leki przeciwlękowe w zastrzykach. Rodzice dziecka mogą zazwyczaj pozostać z nim podczas zabiegu i pozostają do momentu, aż dziecko zaśnie.

Do częstych skutków ubocznych znieczulenia ogólnego u dzieci należą nudności i wymioty. Dzieci mogą również odczuwać swędzenie. Mogą mieć trudności z oddychaniem i mogą być zdezorientowane po przebudzeniu. Rodzice mogą się martwić, czy ich dziecko reaguje po odzyskaniu przytomności. Jest to jednak normalne, że przez godzinę lub dwie po zabiegu dziecko może być oszołomione. W takim przypadku personel szpitala skontaktuje się z rodzicami dziecka, aby uzyskać aktualne informacje.

Chociaż znieczulenie ogólne wiąże się z niewielkim ryzykiem, nie należy poddawać dziecka wielokrotnemu znieczuleniu. Może to zwiększyć ryzyko wystąpienia poważnych powikłań. Jednak większość dzieci poddawanych zabiegom chirurgicznym nie doświadcza poważnych skutków ubocznych. W zależności od rodzaju zabiegu, znieczulenie może powodować problemy z oddychaniem, nieprawidłowe rytmy serca i reakcje alergiczne. U dzieci poddanych operacji przed ukończeniem trzeciego roku życia mogą wystąpić również problemy z nauką.

Zanim dziecko zostanie poddane operacji, ważne jest, aby przestrzegać wszystkich zaleceń anestezjologów. W szczególności należy zaprzestać podawania dziecku niektórych płynów i pokarmów przed zabiegiem. Pomoże to zapobiec wymiotom podczas gdy dziecko jest pod narkozą.

Leki

Gdy dziecko jest poddawane operacji, ważne jest, aby zapewnić mu jak największy komfort. Dzieci często poddawane są znieczuleniu ogólnemu, które jest rodzajem leku przeciwbólowego, który pozbawia je przytomności podczas zabiegu. Znieczulenie jest zwykle podawane przez rurkę do oddychania lub linię dożylną (IV). Środek znieczulający może być również podawany przez maskę do oddychania. Jeśli dziecko musi iść pod nóż na skomplikowany zabieg, rurka do oddychania może być umieszczony w tchawicy dziecka. Znieczulenie zostanie usunięte po zakończeniu zabiegu, a dziecko obudzi się w sali pooperacyjnej.

Ryzyko związane ze znieczuleniem ogólnym u dzieci jest niewielkie. Zależy ono od procedury i ogólnego stanu zdrowia dziecka. W przypadku zdrowych dzieci ryzyko wystąpienia reakcji niepożądanej wynosi jeden na kilka tysięcy. W rzeczywistości istnieje wiele czynności, które są równie niebezpieczne dla dziecka jak poddanie się znieczuleniu ogólnemu.

Istnieją trzy główne rodzaje znieczulenia dla dzieci. Jednym z nich jest znieczulenie miejscowe, które powoduje odrętwienie tylko określonego obszaru. Ten rodzaj znieczulenia jest pomocny w minimalizowaniu bólu podczas i po zabiegu. Anestezjolog dziecięcy dostosuje rodzaj użytego znieczulenia przed i po operacji.

Dzieci poniżej trzeciego roku życia nigdy nie powinny być poddawane operacji w znieczuleniu ogólnym. FDA wydała ostrzeżenie dotyczące bezpieczeństwa tego rodzaju znieczulenia. Ostrzeżenie to ma jednak zastosowanie tylko wtedy, gdy dziecko zostało poddane wielokrotnemu znieczuleniu lub było narażone na nie wielokrotnie. Chociaż, ostatnie badania pokazują, że pojedyncza krótkotrwała ekspozycja na środki znieczulające nie wpływa na rozwój, zawsze warto zadawać pytania dotyczące planowanego zabiegu i czasu trwania znieczulenia.

Fizjologia dzieci i sposób ich reakcji na leki zmieniają się szybko, co sprawia, że stosowanie środków farmakologicznych u pacjentów pediatrycznych jest złożoną i ważną decyzją. Zrozumienie tych różnic jest kluczem do zapewnienia dobrej opieki nad pacjentem. W tym artykule dokonano przeglądu zasad i powikłań pediatrycznego znieczulenia ogólnego oraz leków stosowanych w tej procedurze.

Procedury

Znieczulenie ogólne u dzieci wymaga specjalnego szkolenia. Ten rodzaj znieczulenia jest zwykle podawany przez anestezjologa dziecięcego, który rozumie specyficzne zagadnienia związane z dziećmi. On lub ona jest również doświadczony w monitorowaniu i interwencji w celu utrzymania funkcji życiowych podczas znieczulenia. Zanim dziecko zostanie poddane znieczuleniu ogólnemu, lekarz powinien zapoznać się z historią choroby dziecka i zadać wszelkie pytania rodzicom.

Znieczulenie ogólne wprowadza dziecko w głęboki sen podczas zabiegu. Lek znieczulający jest wdychany przez rurkę do oddychania lub wstrzykiwany do żyły. Rurka do oddychania jest również umieszczana w tchawicy dziecka, aby mogło ono oddychać podczas zabiegu. Po zakończeniu zabiegu anestezjolog usunie rurkę do oddychania, a dziecko obudzi się w sali pooperacyjnej.

Po znieczuleniu ogólnym u dziecka mogą wystąpić różne objawy. Dziecko może być zdezorientowane, niespokojne przez krótki czas lub może odczuwać suchość w gardle z powodu rurki do oddychania. W zależności od zabiegu niektóre dzieci mogą wymagać dodatkowych leków uspokajających, aby czuć się komfortowo. Pediatra może zalecić różne metody leczenia w zależności od stanu dziecka.

Dzieci na ogół dobrze znoszą znieczulenie ogólne, ale mogą wystąpić pewne skutki uboczne. Po zabiegu dziecko zostanie umieszczone w sali pooperacyjnej lub na oddziale pooperacyjnym (PICU). Rodzice mogą towarzyszyć dziecku podczas procesu rekonwalescencji. Niektóre dzieci są w stanie wrócić do domu tego samego dnia, podczas gdy inne mogą zostać na noc.

Rodzice, którzy mogą pozostać z dzieckiem podczas zabiegu, powinni zapytać anestezjologa, czego można się spodziewać podczas znieczulenia. Dowiadując się jak najwięcej o zabiegu i spodziewanych efektach ubocznych, będą czuli się bardziej komfortowo. Choć dla rodziców obecność podczas znieczulenia dziecka może być trudna, należy pamiętać, że to normalne, że dziecko denerwuje się przed zaśnięciem. Wiek dziecka, jego temperament i wcześniejsze doświadczenia mają wpływ na wynik zabiegu.

Efekty uboczne

Rodzice małych dzieci, które wymagają operacji, mogą być zaniepokojeni możliwymi efektami ubocznymi znieczulenia ogólnego. W przeszłości uważano, że skutki te są stosunkowo łagodne i trwają tylko godzinę. W rzeczywistości istnieje obecnie kilka powszechnych skutków ubocznych znieczulenia u dzieci. Należą do nich mdłości, suchość w gardle i wymioty. Dobra wiadomość jest taka, że wiele z tych skutków ubocznych jest przejściowych i nie wymaga hospitalizacji.

Głównym celem znieczulenia jest utrzymanie dziecka w stanie nieprzytomności podczas zabiegu. Znieczulenie podaje się przez rurkę lub maskę do oddychania albo przez linię dożylną (IV) – cienką plastikową rurkę wprowadzaną do żyły. W zależności od rodzaju procedury, środki uspokajające mogą być podawane w różnych smakach. Niektóre dzieci mogą spać przez procedurę, podczas gdy inne mogą nic o niej nie pamiętać. Pomimo tych skutków ubocznych, środki uspokajające mogą pomóc w utrzymaniu komfortu i spokoju dziecka podczas operacji.

Chociaż skutki uboczne znieczulenia u dzieci są zazwyczaj niewielkie i nieszkodliwe, ostatnie badania wzbudziły wątpliwości dotyczące ryzyka związanego ze znieczuleniem u małych dzieci. Dzieci mają delikatny mózg, który może być podatny na skutki wielokrotnego znieczulenia. Naukowcy uważają, że powtarzające się narażenie na znieczulenie ogólne może spowodować szkody rozwojowe. Chociaż pojedyncza dawka znieczulenia ogólnego nie spowoduje trwałych uszkodzeń, powtarzające się narażenie może prowadzić do wielu problemów, w tym trudności w uczeniu się, zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi i innych problemów zdrowotnych.

W jednym z ostatnich badań przeprowadzonych w Australii przyjrzano się prawie dwóm tysiącom dzieci. Naukowcy śledzili dzieci od urodzenia. Spośród nich 321 miało zabiegi wymagające znieczulenia ogólnego przed ukończeniem trzeciego roku życia. Pozostałe dwie trzecie nie były narażone na działanie żadnych leków w pierwszych latach życia. Następnie badacze przetestowali zdolności poznawcze dzieci w wieku 10 lat. Zadawali im również pytania dotyczące ich zachowania.

Odwracalna śpiączka

Nowe badanie wykazało, że mózg może odzyskać sprawność po głębokim znieczuleniu ogólnym, w tym po śpiączce. Może to prowadzić do nowych sposobów bezpiecznego wywoływania i monitorowania skutków znieczulenia. Może to również pomóc lekarzom dowiedzieć się, jak działa mózg. Badanie było wspierane przez National Institutes of Health Director’s Pioneer Award i James S. McDonnell Foundation.

Ostrzeżenie FDA nie wskazuje na związek między odwracalną śpiączką po znieczuleniu ogólnym a rozwojem trudności w uczeniu się u małych dzieci, choć rodzi pytanie, czy w niektórych przypadkach może to być czynnik. Pojedyncza, krótka ekspozycja na znieczulenie ogólne prawdopodobnie nie spowoduje problemów z uczeniem się, zachowaniem lub poznaniem, ale powtarzająca się ekspozycja może spowodować uszkodzenia neurologiczne.

Odwracalna śpiączka po znieczuleniu ogólnym może wystąpić z wielu powodów. Na przykład dziecko może nie pamiętać, co się właśnie stało, mogło doświadczyć bólu lub jego serce mogło przestać bić. Jeśli dziecko doznało poważnych obrażeń, jego mózg może być mocno spowolniony. Pacjent może również nie być w stanie komunikować się z innymi.

Przed operacją rodzice powinni spotkać się z lekarzem, aby omówić historię choroby dziecka. Lekarz zada im pytania dotyczące wszelkich leków przyjmowanych przez dziecko oraz wszelkich wcześniejszych operacji. Zleci również wykonanie testów, aby potwierdzić, czy dziecko ma jakieś alergie lub schorzenia, które mogą powodować problemy.

Leczenie odwracalnej śpiączki zależy od jej przyczyn. Jeśli śpiączka jest spowodowana infekcją, antybiotyki mogą być konieczne do oczyszczenia infekcji. Jeśli przyczyną śpiączki jest cukrzyca, można podać glukozę. W niektórych przypadkach mogą być podane leki w celu powstrzymania drgawek.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *