Kiedy można jeść po znieczuleniu?

Kiedy można jeść po znieczuleniu?

Odpowiedź na pytanie „Kiedy można jeść po znieczuleniu” będzie zależała od rodzaju znieczulenia, które masz. Niektóre rodzaje mogą powodować problemy żołądkowe, więc powinieneś starać się unikać cukrów i produktów mlecznych. Niektóre rodzaje powodują również nudności i wymioty. Jeśli wystąpią te objawy, należy unikać czystych płynów do czasu zakończenia znieczulenia.

Unikanie słodkich pokarmów

Chociaż kuszące jest rozkoszowanie się słodkimi pokarmami zaraz po operacji, bardzo ważne jest, aby unikać ich w okresie rekonwalescencji. Dotyczy to zwłaszcza zabiegów w obrębie jamy brzusznej, ponieważ cukier pozbawia organizm substancji odżywczych i może opóźnić gojenie się ran i kości. Również w przypadku zabiegów ortopedycznych zalecane jest trzymanie się z dala od pokarmów zawierających cukier.

Wiele produktów zawierających cukier jest ukrytych w widocznym miejscu i łatwo je pomylić ze zdrową żywnością. Na przykład sosy do sałatek, batoniki i płatki śniadaniowe zawierają dużo cukru, dlatego należy ich unikać. Podobnie, powinieneś unikać soków owocowych i napojów gazowanych ze względu na ich wysoką zawartość cukru. Jeśli nie jesteś w stanie uniknąć tych słodkich produktów, spróbuj zastąpić je owocami.

Unikanie produktów mlecznych

Po znieczuleniu najlepiej unikać produktów mlecznych przez 24 godziny. Mogą one rozregulować Twój żołądek i utrudnić powrót do zdrowia. Istnieją jednak przypadki, w których może być zalecane spożywanie produktów mlecznych. W takich przypadkach należy spożywać niskotłuszczowe przetwory mleczne, aby uniknąć jakichkolwiek skutków ubocznych.

Mleko, ser i jogurt zawierają duże ilości tłuszczu i cukru. Zawierają również laktozę, która sprzyja rozwojowi bakterii chorobotwórczych w jamie ustnej. Mogą również negatywnie wpływać na rany. Aby tego uniknąć, należy unikać pokarmów zawierających duże ilości tłuszczu. Na przykład unikaj wołowiny, śliwek i suszonych owoców. Należy również unikać pełnotłustych produktów mlecznych, takich jak lody i śmietana.

Wielu chirurgów ustnych zaleca unikanie mleka po zabiegach chirurgicznych w jamie ustnej. Jednakże istnieje niewiele dowodów na poparcie tych zaleceń. Wiele z tych zaleceń oparto na nieaktualnym już ryzyku wystąpienia gruźlicy. Ponadto, zalecenia te były praktykowane niemal wyłącznie w krajach niemieckojęzycznych.

Wspólne przyczyny nudności i wymiotów

Pooperacyjne nudności i wymioty są powszechne po różnych zabiegach. Mogą one być wyniszczające i prowadzić do takich powikłań jak odwodnienie, zaburzenie równowagi ważnych dla życia minerałów i uszkodzenie miejsca operowanego. Prawdopodobieństwo wystąpienia pooperacyjnych nudności i wymiotów wzrasta wraz z rodzajem zabiegu i długością czasu, w którym pacjent znajduje się w znieczuleniu ogólnym. Do innych zabiegów chirurgicznych, które zwiększają ryzyko wystąpienia nudności i wymiotów, należą niektóre operacje mózgu i pewne rodzaje operacji brzusznych.

Przed poddaniem się zabiegowi chirurgicznemu, osoby z wywiadem dotyczącym pooperacyjnych nudności i wymiotów powinny omówić swoje obawy z anestezjologiem i chirurgiem. Osoby te mogą ocenić ryzyko związane z pooperacyjnymi nudnościami i wymiotami oraz zalecić odpowiednie metody leczenia w tej sytuacji. Jeśli pacjent obawia się ryzyka, może również skontaktować się ze szpitalem lub kliniką w swojej okolicy, aby uzyskać drugą opinię.

Po operacji pacjenci prawdopodobnie będą odczuwać nudności i wymioty przez następne 24 do 48 godzin. Niektórzy pacjenci mogą mieć wielokrotne ataki nudności i wymiotów. W takich przypadkach najlepiej unikać picia dużych ilości płynów oraz spożywania kwaśnych lub zawierających kofeinę napojów.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *