Jak długo trwa sen po znieczuleniu?

Jak długo trwa sen po znieczuleniu?

Kiedy poddałeś się znieczuleniu, możesz zastanawiać się, jak długo potrwa Twój sen. Sen jest stanem zupełnie innym niż znieczulenie i obejmuje dwie odrębne fazy: Sen REM i Sen non-REM. Pierwsza faza charakteryzuje się spowolnieniem pracy ciała i mózgu, natomiast druga jest znacznie bardziej zbliżona do stanu czuwania. Pomimo różnic, obie fazy snu są niezbędne dla dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego.

Pytania, które należy zadać przed uzyskaniem znieczulenia

Przed uzyskaniem znieczulenia pacjent powinien omówić z anestezjologiem wszystkie aspekty zabiegu. Dotyczy to wszelkich schorzeń, leków i alergii. Ponadto pacjent powinien być świadomy wszelkich problemów związanych ze znieczuleniem w przeszłości. Lekarz anestezjolog może poprosić o dodatkowe informacje, aby zapewnić pacjentowi bezpieczeństwo.

Rodzaj znieczulenia, jakie otrzymuje pacjent, zależy od zabiegu. Lekarz anestezjolog osobiście podaje znieczulenie. W niektórych przypadkach nadzoruje on pielęgniarki anestezjologiczne lub asystentów anestezjologów. Jednak w niektórych stanach pielęgniarki-anestezjolożki mogą podawać znieczulenie bez nadzoru.

Anestezjolog zapyta również o leki przyjmowane przez pacjenta. Jest to ważne, ponieważ niektóre leki mogą wpływać na efekty znieczulenia. Niektóre leki przeciwdepresyjne mogą osłabiać działanie opioidów. Ponadto pacjentowi mogą zostać przepisane leki zmniejszające nudności lub dyskomfort po zabiegu.

Znieczulenie ogólne jest stosowane podczas dużych operacji i jest powszechną metodą usypiania pacjenta. Znieczulenie ogólne podaje się przez maskę na twarz, aby zapewnić, że pacjent jest całkowicie nieprzytomny i nie będzie pamiętał zabiegu. Chociaż znieczulenie ogólne jest na ogół najbardziej powszechnym rodzajem znieczulenia, istnieje kilka rodzajów znieczulenia i różne rodzaje leku.

Alergie na środki anestetyczne muszą być ujawnione anestezjologowi. Chociaż większość ludzi nie ma alergii na środki znieczulające, niektórzy są uczuleni na różne składniki stosowane podczas zabiegu. Alergie na środki znieczulające mogą obejmować od wysypki skórnej do problemów z oddychaniem i anafilaksji. Chociaż problemy te można leczyć, unikanie ekspozycji jest najlepszym sposobem na uniknięcie powikłań.

Wpływ znieczulenia na cykle snu

Coraz więcej dowodów sugeruje, że znieczulenie może zakłócać cykle snu. Może zakłócać cykle snu REM i snu wolnofalowego. Sen jest niezbędny dla utrzymania zdrowia i funkcjonowania, ale znieczulenie ogólne może zmieniać cykle snu. Może to zaburzyć równowagę cyklu sen-budzenie i prowadzić do bezsenności w ciągu dnia i autyzmu.

Choć większość ludzi ma ogólne pojęcie o tym, jak działa znieczulenie ogólne, może nie wiedzieć, jak wpływa ono na cykle snu. Nowe badanie ujawniło jednak, że znieczulenie ogólne wpływa na sen w sposób podobny do normalnego snu. Autorzy sugerują, że pacjenci powinni mieć świadomość, że stan ten nie jest snem głębokim.

Ponadto znieczulenie ogólne może zmieniać architekturę snu. Chung i wsp. stwierdzili, że architektura snu była istotnie zmieniona w pierwszą noc po znieczuleniu ogólnym zarówno u pacjentów z zespołem bezdechu sennego, jak i u zdrowych osób z grupy kontrolnej. Chociaż mechanizm działania znieczulenia ogólnego pozostaje niejasny, odnotowali oni zmniejszenie udziału snu REM w noc po zabiegu. Choć spadek ten może wynikać z ograniczeń urządzenia pomiarowego, wyniki badania sugerują, że znieczulenie ogólne może mieć głęboki wpływ na jakość snu.

Niektórzy badacze zauważyli, że znieczulenie może powodować zakłócenia aktywności korowej w mózgu, a wynikający z tego brak snu REM jest podobny do tego, jaki występuje podczas naturalnego snu. Może to wynikać z faktu, że znieczulenie wpływa na szlaki pobudzenia, które modulują aktywność wzgórza.

Wskazówki dotyczące uzyskania dobrego snu po znieczuleniu

Bezsenność pooperacyjna jest frustrującym problemem dla wielu osób. Może to być spowodowane dyskomfortem związanym z zabiegiem chirurgicznym i skutkami ubocznymi leków, a także stresem i niepokojem. Istnieje kilka sposobów, które pomogą Ci uzyskać spokojny sen po znieczuleniu.

Sen jest istotną częścią procesu powrotu do zdrowia po znieczuleniu. Może być trudno zasnąć, gdy odczuwasz ból, ale jest to ważne dla procesu leczenia. Co ciekawe, mózg kontroluje sen i ból w różnych regionach. Oznacza to, że kiedy nie dostajesz wystarczająco dużo snu, prawdopodobnie doświadczysz zwiększonego bólu. Badania wykazały, że nawet dwie noce częściowego braku snu mogą nasilić ból ciała. Efekt ten jest zwielokrotniony przy kolejnych nocach.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *