Jakie są skutki uboczne farbowania włosów?

Jakie są skutki uboczne farbowania włosów?

Jeśli chcesz pofarbować włosy, musisz być świadoma możliwych skutków ubocznych farb do włosów poddanych obróbce chemicznej. Niektóre farby są szkodliwe dla Twojego zdrowia, a nawet mogą być szkodliwe w delikatnym okresie. Aby zapobiec wszelkim skutkom ubocznym, powinnaś znać fakty i przed farbowaniem włosów zastosować test płatkowy farby do włosów. Dla każdej farby istnieją indywidualne instrukcje, ale zazwyczaj taki test polega na nałożeniu niewielkiej ilości farby za ucho lub na wewnętrzną stronę łokcia. Następnie należy odczekać kilka dni i sprawdzić, czy nie ma żadnych oznak podrażnienia. Po przeprowadzeniu testu można zafarbować wybrane miejsce.

Unikanie farb do włosów w okresach wrażliwych

Farby do włosów zawierają substancje chemiczne, które u niektórych osób mogą wywoływać reakcje alergiczne. Im więcej farby używasz, tym większe ryzyko. Niektóre kobiety mogą nie doświadczyć niepożądanych reakcji, ale długotrwała ekspozycja na farbę może spowodować problemy. Zawsze należy najpierw wykonać test płatkowy, aby określić wrażliwość skóry na farby do włosów.

Podczas gdy PPD jest najczęstszą substancją chemiczną związaną z reakcjami alergicznymi, istnieją inne substancje chemiczne, które mogą powodować reakcje u niektórych osób. Inne składniki, które mogą powodować reakcje alergiczne to nadtlenek, amoniak i rezorcynol. Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy wybrać farbę, która jest wykonana z naturalnych składników. Powinnaś również unikać farb do włosów na bazie PPD. Szukaj również farb, które posiadają certyfikat braku dodatków chemicznych.

Aby uniknąć reakcji alergicznych na farby do włosów, powinnaś wykonać otwarty test płatkowy, znany również jako test dab lub test wrażliwości skóry. Testy te wykonywane są pod nadzorem lekarza w wystandaryzowanych warunkach. Ich celem jest wykrycie obecności alergii na farby do włosów zawierające parafenylenodiaminy. Do tych testów jako barwnika używano określonej objętości wprowadzonego do obrotu produktu do koloryzacji włosów zawierającego 1,8% PPD. Metoda stopniowania składała się z oceny klinicznej dermatologa i obiektywnej punktacji numerycznej do pomiaru ciężkości alergii.

Farby do włosów zawierają kilka składników, które mogą podrażniać skórę i powodować reakcje alergiczne. Parafenylenodiamina (PPD) jest najczęstszą substancją chemiczną związaną z alergicznym kontaktowym zapaleniem skóry. Występuje ona również w wielu innych produktach, takich jak benzyna i tusz do drukarek. Farby do włosów w pudełkach zawierają tę substancję chemiczną wraz z utleniaczem. Utlenione PPD może wywołać reakcję alergiczną u osób wrażliwych.

Choć jest to mało prawdopodobne w okresie wrażliwości, ważne jest, aby przed farbowaniem włosów poznać swój kolor włosów i alergie na farby do włosów. Nawet niewielka reakcja może prowadzić do poważnej reakcji alergicznej i może być śmiertelna. Aby uniknąć tego ryzyka, najlepiej wykonać test płatkowy przed farbowaniem włosów.

W wielu badaniach stwierdzono, że farby do włosów są związane ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka, w tym białaczkę. Mimo że te substancje chemiczne zostały usunięte z produktów do farbowania włosów na początku lat 80-tych, duże badanie nadal wykazało zwiększone ryzyko u osób, które farbowały włosy przed wprowadzeniem zakazu. Niektóre badania sugerują również, że farby do włosów nie powinny być stosowane w okresach wrażliwych, w tym w czasie ciąży i wczesnego dzieciństwa.

Zagrożenia związane z trwałymi farbami do włosów

Trwałe farby do włosów mogą powodować różne zagrożenia dla zdrowia osób, które je stosują. Substancje chemiczne zawarte w tych farbach są często wdychane podczas procesu farbowania, a ludzie mogą być narażeni poprzez kontakt ze skórą. Narażenie na farby do włosów w miejscu pracy jest klasyfikowane jako potencjalnie rakotwórcze, ale nie wiadomo, czy osobiste stosowanie tych farb zwiększa ryzyko wystąpienia raka. Chociaż przeprowadzono kilka badań na ten temat, większość z nich dała sprzeczne wyniki. Wyniki te mogą być wynikiem kilku czynników, w tym niekompletnych badań, małych populacji badanych i krótkiego czasu obserwacji.

Jedno z badań, prowadzone przez epidemiologa Evę Schernhammer z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu, dotyczyło stosowania trwałych farb do włosów przez pielęgniarki. Jednak badacze nie byli w stanie kontrolować wielu czynników, w tym pochodzenia etnicznego i płci. Badacze nie zebrali również danych dotyczących innych produktów do pielęgnacji włosów i farb. Ponadto możliwe jest, że badane osoby błędnie podawały stosowanie farb.

Farby do włosów zawierają do 25 różnych składników, w tym pierwszorzędową substancję pośrednią PPD, które mogą powodować reakcje skórne, takie jak owrzodzenia, swędzenie i pieczenie. W ciężkich przypadkach mogą prowadzić do reakcji alergicznych, które powodują obrzęk twarzy i trudności w oddychaniu. Niektóre z tych efektów mogą utrzymywać się przez cały dzień.

Najpopularniejszy rodzaj farby do włosów, farby trwałe tworzą trwałe zmiany chemiczne w trzonie włosa. Nazywane są również farbami węglowo-siarkowymi, ponieważ zawierają substancje, które są bezbarwne, ale przechodzą reakcje chemiczne, aby stać się barwnikami. Im ciemniejsza farba, tym więcej barwników używanych do uzyskania koloru. Niektóre z tych substancji chemicznych są rakotwórcze, więc kobiety powinny ograniczyć częstotliwość stosowania trwałych farb do włosów, jeśli są zaniepokojone. Dodatkowo powinny szukać naturalnej lub pozbawionej chemii farby do włosów, która nie zawiera PPD.

Badania wpływu trwałych farb do włosów na nowotwory wykazały, że stosowanie takich farb dwukrotnie zwiększa ryzyko rozwoju chłoniaka nieziarniczego u kobiet. Ryzyko to może być jednak różne dla różnych grup rasowych lub wieku.

Potencjalne skutki uboczne tymczasowych farb do włosów

Istnieje szereg potencjalnych skutków ubocznych związanych z tymczasowymi farbami do włosów. Na przykład, niektóre farby zawierają octan ołowiu, który został powiązany z problemami reprodukcyjnymi u mężczyzn i kobiet. Ze względu na to ryzyko, kobiety w ciąży powinny unikać stosowania jakichkolwiek farb do włosów. Na szczęście substancja ta została wycofana z wielu farb do włosów, ale nadal stanowi problem dla kobiet.

Niektóre badania wykazały możliwy związek między farbą do włosów a rakiem, choć wyniki nie są ostateczne. Niektóre z nich wiążą farbę do włosów ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chłoniaka nieziarniczego, podczas gdy inne nie wykazały żadnego związku. Co więcej, ryzyko rozwoju nowotworów związanych z krwią wzrasta wraz z ciemnością farby do włosów, a ciemne odcienie częściej zwiększają ryzyko zachorowania na raka.

Podobnie, niektóre farby zawierają substancje chemiczne, które uszkadzają skórę i paznokcie. Substancje te pozbawiają włosy naturalnego koloru i sprawiają, że trzon włosa jest cieńszy i osłabiony. Trwałe farby do włosów zawierają również substancje chemiczne, które u niektórych osób mogą powodować reakcje alergiczne. Z tego powodu przed nałożeniem farby na włosy należy koniecznie przetestować ją na skrawku skóry. Ponadto, podczas nakładania jakichkolwiek farb do włosów należy nosić rękawiczki, aby chronić ręce i skórę.

W przeciwieństwie do nich, tymczasowe farby do włosów nie wnikają w trzon włosa. Zamiast tego pokrywają łodygę włosa i pozostają na niej tylko przez chwilę. Oznacza to, że nie mają tak silnego chemicznego zapachu jak farby trwałe. Tymczasowe farby do włosów nie są jednak zalecane dla osób, które szukają długotrwałego rozwiązania kolorystycznego. Zamiast tego, warto rozważyć użycie półtrwałej farby do włosów.

Osoby z niektórymi rodzajami chorób skóry są szczególnie wrażliwe na farby do włosów. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej, należy natychmiast zaprzestać stosowania farb do włosów. Powinnaś również unikać farb, jeśli cierpisz na kontaktowe zapalenie skóry. Stan ten może powodować zapalenie skóry i oczu.

FDA może podjąć działania przeciwko firmom produkującym farby do włosów, które stosują niebezpieczne produkty. Agencja nie wymaga od firm wycofania farb, ale może podjąć dalsze działania, takie jak uzyskanie nakazu sądowego w celu wstrzymania sprzedaży lub zwrócenie się do szeryfów amerykańskich o zajęcie produktów. Dodatkowo FDA ma prawo wszcząć postępowanie karne przeciwko tym, którzy nie przestrzegają prawa.

Niebezpieczeństwa związane z chemicznie przetwarzanymi farbami do włosów

Farby do włosów zawierają tysiące składników, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Składniki te to przede wszystkim substancje zaburzające gospodarkę hormonalną, które naśladują estrogen i mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na raka piersi. Niektóre z tych substancji chemicznych mogą być wdychane i mogą powodować problemy z oddychaniem. Farby do włosów mogą również zawierać formaldehyd, znany czynnik rakotwórczy. Inne szkodliwe składniki mogą obejmować ołów, który jest neurotoksyną. Benzen, który jest związany z białaczką, również znajduje się w niektórych farbach do włosów.

Chociaż FDA zakazała stosowania octanu ołowiu w farbach do włosów, składnik ten pozostaje na półkach. Naukowcy twierdzą, że nie ma bezpiecznego poziomu ołowiu w organizmie. Dlatego najlepiej jest ograniczyć częstotliwość stosowania trwałych farb do włosów, jeśli obawiasz się tego potencjalnego zagrożenia dla zdrowia. Staraj się również używać naturalnych, niechemicznych farb do włosów.

Reakcja chemiczna pomiędzy dwoma prekursorami tworzy kolor we włosach. Reakcja ta może wpływać na naturalną chemię organizmu, która jest niezbędna dla zdrowych włosów. Ponieważ substancja chemiczna jest niewielka, może przeniknąć przez Twoją skórę. Reakcja ta jest również niebezpieczna, jeśli barwnik dostanie się do Twojego krwiobiegu.

Naukowcy wciąż pracują nad odkryciem, czy farby do włosów poddane obróbce chemicznej zwiększają ryzyko zachorowania na raka. Niektóre badania wskazują na związek między farbami do włosów a rakiem, ale wyniki nie są jednoznaczne. Wynika to z małej liczebności próby i krótkiego czasu obserwacji.

Wiele z tych farb zawiera parafenylenodiaminę (PPD), która jest powszechnym alergenem. Osoby z kontaktowym zapaleniem skóry są szczególnie podatne na działanie tej substancji chemicznej. Osoby o wrażliwej skórze powinny trzymać się z dala od farb do włosów.

Niektóre badania sugerują, że osoby, które regularnie farbują włosy, mogą być narażone na zwiększone ryzyko rozwoju raka pęcherza moczowego. Ryzyko to jest wyższe u kobiet, które zaczęły stosować farby po 1975 roku, oraz u kobiet, które stosują je od ponad 31 lat. Bardziej zagrożone są również kobiety, które stosowały farby regularnie przed ukończeniem 37 roku życia.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *