Ile centymetrów rośnie włos w ciągu roku?

Ile centymetrów rośnie włos w ciągu roku?

Ogólnie rzecz biorąc, twoje włosy rosną 1,2 centymetra miesięcznie. Istnieją jednak pewne czynniki, które wpływają na szybkość wzrostu włosów. Włosy kręcone i proste rosną w tym samym tempie. Oznacza to, że Twoja średnia długość będzie wynosić około 12 centymetrów rocznie.

Azjaci rosną najszybciej

Włosy azjatyckie to najszybciej rosnący rodzaj włosów na świecie. Wynika to z ich niskiej porowatości, co oznacza, że mają grubsze osłonki, które zapobiegają ucieczce wilgoci. Azjaci mają najszybsze tempo wzrostu włosów, podczas gdy mieszkańcy Kaukazu i Afryki rosną najwolniej.

Wzrost włosów w dużej mierze zależy od genetyki, ale niektóre czynniki również się do niego przyczyniają. Zwiększenie ilości białka i witamin w diecie może sprzyjać szybszemu wzrostowi włosów. Istnieją również inne czynniki dietetyczne, w tym wiek, styl życia i pielęgnacja włosów. Chociaż posiadanie dłuższej linii włosów niż kolejna osoba może wydawać się niemożliwe, istnieje kilka prostych kroków, które możesz podjąć, aby zachęcić włosy do dłuższego wzrostu.

Wzrost włosów przebiega w trzech fazach. Pierwsza faza to faza anagenu, którą określa grecki przedrostek ana-, oznaczający „w górę”. Jest to faza wzrostu każdego pasma włosów. Druga faza występuje po fazie anagenu. W tej fazie włosy aktywnie rosną i rosną przez trzy do pięciu lat. U Azjatów cykl wzrostu może trwać nawet siedem lat.

Włosy kaukaskie rosną najwolniej w porównaniu z afrykańskimi, a azjatyckie najszybciej. Średnio, włosy kaukaskie rosną około 367 um na dzień, a afrykańskie 1,2 cala na miesiąc. Różnice w tempie wzrostu włosów między włosami kaukaskimi a azjatyckimi są ogromne, a składa się na nie kilka czynników.

Spożywanie wody ryżowej może również pomóc Azjatom w szybszym wzroście włosów. Wykazano, że wzmacnia ona pasma i wspomaga wzrost. Spożywanie zrównoważonej diety jest również dobrym sposobem na przyspieszenie wzrostu włosów. W Azji, kąpiele w wodzie ryżowej są stosowane w celu promowania wzrostu włosów. Chociaż przeprowadzono niewiele badań naukowych potwierdzających skuteczność kąpieli ryżowych, wiele Azjatek donosi, że ma długie, piękne włosy.

Kaukazczycy rosną w średnim tempie 1,2 centymetra na miesiąc

Kaukazczycy rosną najszybciej ze wszystkich trzech grup etnicznych. W ciągu roku rosną średnio 1,2 centymetra na miesiąc. Mają też największą różnorodność, jeśli chodzi o kolor i strukturę włosów. Włosy kaukaskie mogą być proste, kręcone lub falowane. Ten rodzaj włosów jest również najgrubszy i najpełniejszy ze wszystkich trzech rodzajów.

Kaukazom i Azjatom włosy rosną nieco szybciej niż Afrykanom. Włosy Azjatów rosną prawie 6 centymetrów rocznie, podczas gdy Afrykańczyków zaledwie 0,9 centymetra miesięcznie. Naukowcy sugerują, że różnice te wynikają z odmiennych hormonów u obu płci, a także ze zmian w diecie. Również zwiększona ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe w okresie letnim może wpływać na wzrost włosów.

Azjaci z kolei mają szybszy wzrost włosów niż Kaukaz, rosną o 1,4 centymetra miesięcznie. Ich włosy są również ciemniejsze niż u osób rasy kaukaskiej i mają tendencję do szybszego wzrostu. W rzeczywistości, Azjaci rosną w średnim tempie 1,2 cm miesięcznie w ciągu roku.

Większość badań dotyczących parametrów wzrostu włosów koncentruje się na włosach kaukaskich, podczas gdy włosy afrykańskie mają niewiele badań. W niedawnym badaniu 38 młodych dorosłych ze środkowej i zachodniej Afryki wykorzystano fototrichogramy do pomiaru gęstości włosów, procentu telogenu i tempa wzrostu. Wyniki wskazują, że gęstość włosów wahała się od 90 do 290 włosów na centymetr kwadratowy (CM-2) i była większa na wierzchołku.

Skład włosów jest taki sam dla wszystkich ras, ale istnieją niewielkie różnice regionalne. Na przykład włosy azjatyckie są bardziej gęste niż włosy kaukaskie, a włosy afro są mniej gęste i mają wygląd spirali. Z kolei osoby rasy białej mogą zapuszczać włosy w dowolny sposób.

Inne czynniki wpływające na wzrost włosów

Jednym z najlepszych sposobów na stymulację wzrostu włosów jest spożywanie większej ilości pokarmów bogatych w antyoksydanty. Te składniki odżywcze chronią komórki przed uszkodzeniem oksydacyjnym i wyzwalają wzrost włosów. Można je znaleźć w jarmużu, borówkach i orzechach pekan. Powinieneś również ograniczyć spożycie alkoholu. Mocne picie może uszkodzić jelita i uniemożliwić dostarczenie składników odżywczych potrzebnych do zdrowego wzrostu włosów. Stres również może negatywnie wpływać na wzrost włosów.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *