Jak działa zwolnienie lekarskie online

l4 przez internet

Coraz częściej usłyszeć można o E-zwolnieniach online. Niestety nie wszyscy świadomi są z czym one się wiążą, a co więcej znaczna część społeczeństwa w żaden sposób nie potrafi z nich korzystać co może stanowić poważny problem. W tym artykule postaram się przybliżyć wam zagadnienia związane z tego typu zaświadczeniami.

Czym tak właściwie jest E-zwolnienie lekarskie?

E-zwolnienie lekarskie to dokument o charakterze zaświadczenia urzędowego przesyłany drogą elektroniczną do pracodawcy mający na celu poświadczenie niezdolności osoby nim objętej do wykonywania obowiązków wynikających z podejmowanej pracy z powodów zdrowotnych. Może on zostać wystawiony wyłącznie przez lekarza specjalistę. Dzięki zastosowaniu elektronicznej formy L4 doszło do stanowczego unowocześnienia polskiej służby zdrowia. Obecnie medycy mają wręcz obowiązek wystawiania zwolnienia lekarskiego w tej formie, a także przesyłania niezbędnych informacji do pracodawcy zatrudniającego chorego, oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ma to na celu znaczne zwiększenie kontroli i zabezpieczenie firm przed nieuczciwymi praktykami ze strony podwładnych.

Jak działa E-zwolnienie lekarskie?

Do jego głównych założeń należy przede wszystkim usprawiedliwienie potencjalnej nieobecności chorego w pracy w okresie podczas którego obowiązuję. Jest on w tym czasie najzwyczajniej w świecie zwolniony z obowiązku chodzenia do roboty ze względu na niezależne od niego przyczyny. Ponadto wypłacane jest mu wtedy wynagrodzenie w wysokości 80 procent z średniej z miesięcznych wynagrodzeń uzyskanych na przestrzeni ostatniego roku. Pełni to funkcję pewnego rodzaju zabezpieczenia, które ma na celu ochronę pracowników przed utratą wszelkich dochodów w związku z brakiem możliwości chodzenia do pracy, wynikającej z przyczyn od niego niezależnych.

W jaki sposób można uzyskać L4 online?

Można je tak naprawdę otrzymać w naprawdę prosty sposób, bowiem w Internecie istnieje obecnie ogromna ilość podmiotów zajmujących się wystawianiem tego typu zaświadczeń. Wystarczy zalogować się do wybranego portalu i opłacić daną usługę, której koszt nie powinien przekroczyć kilkudziesięciu złotych. Następnie konieczne jest wypełnienie specjalnego kwestionariusza zdrowotnego, w którym będziemy musieli w sposób precyzyjny określić powód, przez który tak naprawdę ubiegamy się o zwolnienie dotyczące wykonywania codziennych obowiązków służbowych. Następnie następuję jego weryfikacja przez lekarza specjalistę, który orzeka czy kwalifikujemy się do uzyskania L4. I to już tak naprawdę koniec całego procesu, więc co by nie mówić jest on naprawdę prosty i sprawny.

Ile maksymalnie może trwać zwolnienie online?

Tak naprawdę tutaj nie mamy żadnej różnicy względem tego klasycznego, papierowego. Wynika to z faktu, że w przypadku dosłownie każdego zwolnienia, nie ważne w jakiej jest ono formie będą obowiązywać nas te same przepisy prawa pracy. Na ich podstawie maksymalny okres L4 może wynieść 6 miesięcy liczone w 182 dniach. Oczywiście istnieje możliwość ubiegania się o ewentualne przedłużenie tego czasu w formie świadczenia rehabilitacyjnego, jednak nie każdemu uda się pod nie załapać. 

Jak sytuacja wygląda w przypadku kwestii związanych z wynagrodzeniem?

Tak jak już wcześniej wspominałem każdy pracownik objęty zwolnieniem lekarskim będzie otrzymywał co miesiąc na swoje konto wynagrodzenie w wysokości 80 procent z średniej wyliczonej na podstawie zsumowania ostatnich 12 pensji. Mamy jednak pewnego rodzaju odstępstwa od tej normy. Na pewno należy do nich sytuacja kobiety w ciąży, bowiem przyszłe matki ze względu na charakterystykę swojej niezdolności otrzymywać będą 100 procent swojego wynagrodzenia. Taki sam kazus będziemy mieli w przypadku osób zwolnionych na wskutek obrażeń uzyskanych podczas wypadku w drodze do pracy, a także ludzi poddających się badaniom dla przyszłych dawców. Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *