Łupież z głowy, czyli po jakie kosmetyki sięgnąć?

lupiez z glowy

Łupież jest najczęstszą chorobą skóry głowy. Skąd się bierze? Jakie rodzaje łupieżu wyróżniamy? Czego użyć, aby pozbyć się problemu? Wszystkiego dowiesz się z dalszej części artykułu.

Łupież stosunkowo łatwo rozpoznać. Jego najczęstszym objawem jest łuszczenie się naskórka połączone z łojotokiem. Najczęściej na włosach oraz ramionach osoby borykającej się z tym problemem widoczny jest drobny jasny pył, będący fragmentami złuszczonej skóry. Warto jednak wiedzieć, że w podobny sposób objawia się wiele innych chorób skóry głowy. Jakie są przyczyny łupieżu i jak sobie z nim radzić? Sprawdź to!

Jakie są przyczyny łupieżu?

Trudno o bardziej powszechną chorobę skóry głowy niż łupież. Przyczyny jego wystąpienia są jednak stosunkowo mało znane. Za wystąpienie łupieżu bezpośrednio odpowiedzialne są grzyby z gatunku Malassezia

Żeby jednak drożdżaki miały szansę na rozwój i wywołanie łupieżu, konieczne są optymalne dla nich warunki. Te natomiast powstają, kiedy bariera hydrolipidowa skóry głowy zostaje naruszona. Naskórek złuszcza się jeszcze przed obumarciem komórek. Sprzyjają temu czynniki, takie jak nadmiar promieni UV, zanieczyszczenie, a nawet stres. 

W przypadku łupieżu tłustego często przyczyną jest występujące niezależnie łojotokowe zapalenie skóry. Nie stanowi to jednak reguły. 

Jakie są rodzaje łupieżu?

Łupież może występować w dwóch odmianach. Wyróżniamy:

  • łupież suchy – nie towarzyszy mu łojotok. Może pojawić się na suchej lub normalnej skórze głowy, rzadko występuje na brwiach, czy rzęsach. 
  • łupież tłusty – zwany również mokrym pojawia się w towarzystwie silnego łojotoku, któremu nierzadko towarzyszy świąd i rumień. Często występuje u nastolatków oraz osób, które nie dbają wystarczająco o higienę skóry głowy. 

Jakie czynniki nasilają łupież?

Szacuje się, że nawet 50% populacji przynajmniej raz w życiu doświadczy przejściowego łupieżu. Czynniki, które mogą wpływać na jego nasilenie są niezwykle powszechne i mogą dotknąć każdego z nas. Są to między innymi: 

  • problemy z utrzymaniem higieny osobistej;
  • zaburzenia hormonalne;
  • stres;
  • przemęczenie;
  • zaburzenia układu immunologicznego;
  • zaburzenia snu.

Nawet osoby, które na co dzień nie mają problemu z przetłuszczaniem się skóry głowy w sytuacji podwyższonego stresu albo przewlekłego zmęczenia mogą doświadczyć objawów suchego lub nawet mokrego łupieżu. 

Jakie kosmetyki sprawdzą się w przypadku łupieżu?

Najlepszym sposobem na łupież jest profilaktyka. Warto dbać o kondycję skóry głowy, przede wszystkim poprzez jej regularne oczyszczanie i nawilżanie. Ważnym elementem pielęgnacji są peelingi trychologiczne, które pomagają w złuszczaniu naskórka. 

Jeżeli łupież już się pojawił najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z leczniczego szamponu, który zawiera w składzie preparaty przeciwgrzybiczne. Zazwyczaj korzystanie z niego na co dzień nie jest konieczne. 

W przypadku nawracających problemów z łupieżem, szczególnie tym tłustym, warto wybrać się na konsultację do trychologa, który postawi właściwą diagnozę i pomoże wybrać indywidualny proces leczenia. 

Podsumowanie

Łupież jest najpowszechniejszą chorobą skóry głowy, która dotyka nawet połowę populacji. Na jej występowanie wpływ ma wiele czynników, w tym również przewlekły stres, czy przemęczenie. Na szczęście leczenie łupieżu zazwyczaj nie jest szczególnie trudne. Wystarczy dbać o higienę skóry głowy i korzystać z odpowiednich kosmetyków. Jeżeli dolegliwości są naprawdę dokuczliwe rozsądnym wyjściem będzie wizyta u profesjonalisty. Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *