Czy płuca i przepona bolą po znieczuleniu?

Czy płuca i przepona bolą po znieczuleniu?

Zabiegi chirurgiczne, które wpływają na przeponę i płuca mogą powodować różne bolesne efekty po nich. Przyczyn takiego bólu jest wiele, a możliwości leczenia różnią się w zależności od konkretnego schorzenia. W niektórych przypadkach ból wynika z uwięzienia nerwu międzyżebrowego lub bólu dynamicznego. Jednak inne warunki medyczne mogą również powodować dyskomfort. W tych przypadkach pomocne mogą być zmiany stylu życia i leki.

Z dumą prezentujemy treść stworzoną na zamówienie portalu chillybeauty.pl

Ból dynamiczny spowodowany uwięzieniem nerwu międzyżebrowego

Neuralgia międzyżebrowa jest bolesnym stanem wpływającym na nerwy w górnej części klatki piersiowej i żeber. Ból może być tępy lub kłujący. Pacjenci mogą również odczuwać ból pleców lub boku oraz drętwienie. W ciężkich przypadkach ból może być tak silny, że może utrudniać oddychanie. Leczenie tego stanu jest bardzo ważne.

Leczenie neuralgii międzyżebrowej zależy od jej etiologii i patofizjologii. W niektórych przypadkach ból jest spowodowany bezpośrednim uszkodzeniem nerwu, w innych zaś przyczyną problemu są struktury otaczające nerw. Stan zapalny może również powodować uwięzienie nerwu.

Lekarz może zlecić badanie neurologiczne, aby wykluczyć inne przyczyny tego bólu. Można również wykonać tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny, aby ocenić zakres uwięzienia. W celu złagodzenia bólu mogą zostać przepisane różne leki. W ciężkich przypadkach, lekarz może przepisać kombinację opioidu i acetaminofenu. Jednak opioidy mogą mieć szkodliwe skutki uboczne i są zwykle stosowane w ostateczności.

Ból dynamiczny spowodowany uwięzieniem lub uciskiem nerwu międzyżebrowego może być opisany jako ból kłujący lub kłujący jak szpilka. Zwykle towarzyszą mu mimowolne skurcze mięśni i zmiana koloru. Pacjenci mogą również odczuwać ból, jeśli próbują rozciągnąć dotknięty nerw.

ETAP może wystąpić, ponieważ nerw międzyżebrowy jest uwięziony wewnątrz płuc lub przepony. W rzeczywistości, ból może również wystąpić u pacjentów, którzy mieli nerwu phrenic w ramieniu. Nerw ten dostarcza ból do obwodowych części przepony. Ból może być również spowodowany niedokrwieniem.

Ból dynamiczny spowodowany uwięzieniem w nerwie międzyżebrowym po znieczuleniu płuc lub przepony ma wiele metod leczenia. Oprócz leków pacjenci mogą spróbować blokady nerwu międzyżebrowego, czyli zabiegu, podczas którego w okolicę międzyżebrową wstrzykuje się środek miejscowo znieczulający i kortykosteroid. Procedura ta pomaga uspokoić stan zapalny i złagodzić ból. Niektóre inne opcje obejmują znieczulenie zewnątrzoponowe klatki piersiowej i pulsacyjną radiofrekwencję.

ETAP może być również spowodowane przez guz lub torbiel w kręgosłupie. Guzy te mogą uciskać nerw międzyżebrowy.

Opłucna

Jeśli masz operację, możesz doświadczyć opłucnej po znieczuleniu. Jest to bolesny stan, który występuje, gdy płyn zbiera się w jamie klatki piersiowej. W leczeniu tego stanu lekarz może zastosować różne metody leczenia. Jednym z nich jest toracenteza, która polega na wprowadzeniu igły do przestrzeni opłucnej i usunięciu płynu i powietrza. Płyn ten jest następnie analizowany za pomocą mikroskopu w poszukiwaniu bakterii, białek lub komórek nowotworowych. Innym sposobem leczenia jest ultradźwięk, który wykorzystuje fale dźwiękowe do zlokalizowania płynu.

Uraz przepony

Uraz przepony jest rzadkim, ale zagrażającym życiu stanem i często pozostaje niewykryty przez lekarzy. Zwykle jest spowodowany tępym urazem brzucha, a badanie RTG klatki piersiowej może nie ujawnić pęknięcia. W niektórych przypadkach uraz pozostaje niezdiagnozowany przez lata, a leczenie może być skuteczne dopiero wtedy, gdy u pacjenta dojdzie już do trwałego uszkodzenia. W przypadku wczesnego rozpoznania opcje naprawy mogą obejmować bezpośrednie założenie szwów lub siatki.

Uraz przepony może być trudny do zdiagnozowania, ponieważ objawy są podobne do innych schorzeń. Rozpoznanie najlepiej postawić za pomocą badań diagnostycznych, które mogą określić konkretną przyczynę urazu. Jeśli uraz powoduje przepuklinę treści brzusznej, konieczna może być operacja.

Do urazu przepony może dojść w wyniku tępego urazu lub urazu przebijającego. Do urazu może dojść w wyniku wypadku lub jako element celowego ataku. Jeśli przepona pęknie, u pacjenta prawie na pewno dojdzie do przepukliny rozworu przełykowego, która wymaga natychmiastowej operacji.

Jeśli osłabiona przepona uniemożliwia pacjentowi prawidłowe oddychanie, konieczna może być wentylacja mechaniczna. W przypadkach, gdy nerw przeponowy jest nienaruszony, można zastosować stymulację przepony. Podczas operacji pacjent może zostać poddany zabiegowi chirurgicznemu zwanemu plikacją przepony. Zabieg ten zapobiega unoszeniu się osłabionej przepony w obrębie jamy klatki piersiowej, co pomaga w bardziej efektywnym rozprężaniu się płuc.

Przepona jest mięśniem, który oddziela jamę klatki piersiowej od jamy brzusznej. Jest ona kontrolowana przez nerw przeponowy, a jej porażenie powoduje zmniejszenie pojemności przepony i trudności w oddychaniu. Objawy obejmują trudności w oddychaniu i duszność.

Możliwości leczenia

Ból w płucach lub przeponie po znieczuleniu może być spowodowany wieloma czynnikami. Znieczulenie ogólne spowalnia oddychanie i powoduje spłaszczenie worków powietrznych. Powoduje to, że pacjent oddycha płytko i może być nasilone przez brak aktywności i obecność bólu. Stan ten jest powszechny po operacjach w obrębie jamy brzusznej lub klatki piersiowej.

Osłabienie przepony jest stanem trudnym do zdiagnozowania. Jednak zespół w Women’s Guild Lung Institute rozumie ten problem i będzie z Tobą współpracować, aby znaleźć najlepsze opcje leczenia dla Twojego stanu. Przepona to mięsień w kształcie kopuły, który oddziela klatkę piersiową od brzucha. Ból w przeponie może być spowodowany przez pobliskie części ciała, problem naczyniowy lub raka. W zależności od źródła bólu, leczenie może obejmować obserwację lub wspomaganie wentylacji.

Biopsja chirurgiczna jest kolejną opcją leczenia. Zabieg ten polega na wykonaniu nacięcia w ścianie klatki piersiowej i usunięciu tkanki nowotworowej. Chirurg może zastosować otwartą operację lub procedurę minimalnie inwazyjną. Zabieg może być również wykonany przy użyciu chirurgii robotycznej. W tej procedurze, chirurg wprowadzi kamerę wideo i instrumenty chirurgiczne. Chirurg może następnie usunąć ograniczone tkanki wokół płuca i wstawić rurkę drenażową. Zabieg ten trwa od dwóch do pięciu godzin, a pacjent może odczuwać ból lub pieczenie w klatce piersiowej przez kilka dni po zabiegu.

Opcje leczenia bólu płuc lub przepony po znieczuleniu obejmują plikację przepony, która polega na ściągnięciu przepony w dół. Procedura ta jest czasami wykonywana w przypadkach jednostronnego porażenia, aby pomóc płucom bardziej efektywnie się rozszerzyć. Ta operacja jest minimalnie inwazyjna, a pacjenci mogą szybciej wrócić do zdrowia po zabiegu. Pacjenci z funkcjonującymi nerwami przeponowymi mogą również skorzystać z rozruszników przepony. Mogą one również zmniejszyć ryzyko infekcji.

W zależności od przyczyny bólu w płucach lub przeponie, pulmonolog może wykonać operację w celu leczenia przyczyny podstawowej. Operacja ta usuwa blizny w płucach i pozwala pacjentowi łatwiej oddychać. Pacjent może również otrzymywać środki przeciwbólowe do czasu ustąpienia zakażenia.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *