Redukcja piersi – na co uważać

Redukcja piersi - na co uważać

Jeśli planujesz poddać się operacji zmniejszenia piersi, jest kilka rzeczy, które powinnaś wiedzieć wcześniej. Oprócz wiedzy o tym, czego możesz się spodziewać podczas zabiegu, powinnaś wiedzieć, jak uniknąć komplikacji. Powinnaś również wiedzieć o pooperacyjnych biustonoszach uciskowych i badaniach przedoperacyjnych. Wykonanie tych badań przez wyszkolonego specjalistę może pomóc w zapewnieniu, że operacja przebiegnie bezproblemowo.

Powikłania operacji zmniejszenia piersi

Operacja zmniejszenia piersi może być ryzykowną procedurą. Ryzyko może obejmować od nadmiernego krwawienia do infekcji. Inne częste powikłania to nieodpowiednie gojenie i nadmierne blizny. Operacja zmniejszenia piersi może również spowodować zmniejszenie czucia sutków, które może być tymczasowe lub stałe. Kobiety mogą być również ograniczone w ich zdolności do karmienia piersią z powodu powstałych blizn. Pacjentki powinny porozmawiać z chirurgiem na temat tych zagrożeń przed poddaniem się operacji.

Powikłania po operacji zmniejszenia piersi mogą obejmować nadmierne krwawienie, asymetrię i zakrzepy krwi. Niektóre pacjentki są bardziej narażone na nadmierne krwawienie niż inne. Pacjentki, które przyjmują leki rozrzedzające krew lub mają cukrzycę są szczególnie narażone na to powikłanie. Osoby aktywne fizycznie po operacji również mogą mieć zwiększone ryzyko nadmiernego krwawienia.

Otyłość jest kolejnym czynnikiem ryzyka, na który pacjenci powinni zwracać uwagę. Kompleksowy wywiad i badanie przedmiotowe pozwolą zidentyfikować pacjentów, którzy mogą być zagrożeni powikłaniami. Modyfikacja stylu życia jest również doskonałym sposobem na zmniejszenie ryzyka. Chirurg omówi z Państwem czynniki ryzyka i potencjalne powikłania podczas konsultacji przedoperacyjnej.

Badania przedoperacyjne

Przed poddaniem się zabiegowi zmniejszenia piersi wykonuje się szereg testów i badań. Niektóre z nich są rutynowe, inne są specjalistyczne i mają na celu wykrycie ewentualnych schorzeń lub problemów. Na przykład pacjentki, które w przeszłości chorowały na płuca lub paliły papierosy, powinny przed zabiegiem wykonać prześwietlenie klatki piersiowej. Badanie rentgenowskie klatki piersiowej pomoże chirurgowi zidentyfikować wszelkie możliwe problemy z płucami, a także wszelkie masy lub infekcje.

Może być również wymagane pobranie krwi. Przedoperacyjne badanie krwi wykaże liczbę czerwonych krwinek, białych krwinek zwalczających infekcje oraz płytek krwi tworzących skrzepy. Może ono również dostarczyć innych informacji, w tym o poziomie hemoglobiny i objętości czerwonych krwinek.

W zależności od rodzaju operacji wykonuje się szereg badań laboratoryjnych. Niektóre z nich są uciążliwe, ale są konieczne, aby zapewnić pacjentowi bezpieczeństwo podczas operacji. Badania przedoperacyjne mogą obejmować analizę moczu w celu wykluczenia infekcji i problemów z nerkami. Ponadto konieczne jest wykonanie testu na glukozę, aby określić poziom cukru we krwi. Pacjent może również wymagać wizyty u hematologa w celu ustalenia, czy występują jakiekolwiek zaburzenia krwi.

Biustonosze kompresyjne pooperacyjne

Biustonosze kompresyjne pomagają zwiększyć krążenie limfatyczne i zmniejszyć obrzęk po operacji. Odzież ta jest przeznaczona do noszenia przez dwa do czterech tygodni po operacji. Konstrukcja biustonoszy pozwala na łatwe odprowadzenie nadmiaru płynu, zmniejszając ryzyko infekcji. Wiele biustonoszy uciskowych ma ponadramienne paski na rzepy i woreczki na rurki do drenażu.

Niezależnie od rodzaju operacji, pooperacyjne biustonosze uciskowe są niezbędne dla procesu rekonwalescencji i dobrego efektu końcowego. Często są one nazywane biustonoszami chirurgicznymi. Biustonosze te mają za zadanie podtrzymać nową pierś i przyspieszyć proces gojenia. Stanik należy bezwzględnie nosić przez co najmniej dwa tygodnie po operacji, z wyjątkiem kąpieli pod prysznicem.

Odzież kompresyjna może również pomóc w zmniejszeniu siniaków i obrzęków po operacji. Robią to poprzez uciskanie naczyń krwionośnych wokół piersi. Zapobiega to migracji czerwonych krwinek w kierunku powierzchni skóry.

Powrót do zdrowia po operacji zmniejszenia piersi

Powrót do zdrowia po operacji zmniejszenia piersi to długi proces. Przez pierwsze kilka dni po operacji możesz czuć się dobrze, jednak opuchlizna i ból będą utrzymywać się przez kilka tygodni. Należy unikać wywierania nadmiernej siły na nacięcia chirurgiczne do czasu ich pełnego zagojenia. Objawy, które mogą wystąpić w tym czasie to ból, zaczerwienienie i drenaż. W niektórych przypadkach może nawet wystąpić drętwienie sutków lub skóry piersi. Leki przeciwbólowe przepisane przez chirurga powinny pomóc w opanowaniu dyskomfortu.

Po operacji będziesz musiała nosić bandaże na piersiach. Może Pani mieć również założone małe rurki w celu odprowadzenia płynu i zmniejszenia obrzęku. Chirurg poda Panu/Pani leki przeciwbólowe i udzieli wskazówek dotyczących rekonwalescencji. Może być zalecane, aby nie prowadzić samochodu przez trzy tygodnie, aby zmniejszyć ryzyko obrzęku i dyskomfortu. Możesz również zostać poproszona o noszenie biustonosza chirurgicznego przez kilka dni. Konieczna będzie również pomoc kogoś przy wykonywaniu codziennych czynności. Ważne jest, aby przestrzegać wszystkich instrukcji udzielonych przez chirurga.

Powrót do zdrowia po operacji zmniejszenia piersi trwa zazwyczaj od trzech do pięciu dni. Wymagany jest odpoczynek, a przez pierwsze kilka dni nie wolno podnosić ciężkich przedmiotów ani się ruszać. Po drugim tygodniu będziesz czuła się w większości wyleczona i będziesz mogła wrócić do normalnej aktywności. Jednak ostateczne rezultaty mogą pojawić się dopiero po roku.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *