Przyczyny wzrostu piersi u mężczyzn

Przyczyny wzrostu piersi u mężczyzn

Wiele czynników może powodować rozwój piersi u mężczyzn, od mutacji genetycznych po leki i warunki zdrowotne. Podczas gdy większość mężczyzn akceptuje tę zmianę jako nieuniknioną część starzenia się, istnieją pewne przyczyny, którymi powinien zająć się lekarz. W niektórych przypadkach lekarz pierwszego kontaktu może skierować Cię do specjalistycznej kliniki w celu leczenia problemu.

Ten artykuł jest owocem współpracy naszej redakcji z portalem internetowym boskiestopy.pl

Estrogen stymuluje wzrost tkanki piersi

Estrogen jest hormonem wytwarzanym przez nadnercza u mężczyzn i bierze udział w rozwoju tkanki piersi u mężczyzn. Nadmiar estrogenu w organizmie prowadzi do ginekomastii, czyli obrzęku piersi u mężczyzn. Powoduje on znaczne zwiększenie objętości tkanki piersi i często jest bolesny.

Oprócz powodowania wzrostu tkanki piersi, estrogen jest odpowiedzialny za elastyczność skóry, brodawki sutkowe i tkankę gruczołową w piersi. Gdy poziom estrogenów jest niski, gruczoły te kurczą się, a tłuszcz może wypełnić puste miejsca. Utrata estrogenów powoduje zmiany w tkance łącznej i piersi mogą zwiotczeć.

Chociaż mężczyźni również produkują estrogeny, ich poziom jest zazwyczaj niewielki. Kiedy staje się zbyt wysoki, może rozwinąć się u nich ginekomastia. Stan ten jest powszechny wśród mężczyzn, zwłaszcza starszych, i może być spowodowany przez wiele czynników, takich jak zła dieta lub sterydy anaboliczne.

Kiedy mężczyźni są młodzi, ich poziom hormonów jest różny. Gdy wchodzą w okres dojrzewania, spada u nich poziom testosteronu, a jego miejsce zajmują estrogeny. Prawie połowa wszystkich nastoletnich chłopców doświadcza pewnej ilości powiększenia piersi podczas okresu dojrzewania. Na szczęście problem ten zazwyczaj ustępuje wraz z wiekiem.

Estrogen stymuluje wzrost tkanki piersi poprzez zwiększenie produkcji białka zwanego receptorem estrogenowym. Hormon ten stymuluje również czynniki wzrostu. Badania wykazały, że estrogen ma zdolność do zwiększania produkcji tkanki piersi u samców szczurów. Estrogen i progesteron współpracują ze sobą w celu promowania rozwoju gruczołu sutkowego.

Produkcja estrogenu w jajnikach jest odpowiedzialna za wzrost tkanki piersi. Powoduje również gromadzenie się tłuszczu w tkance łącznej i wzrost systemu przewodów mlecznych. Ostatecznie na końcu przewodów mlecznych tworzą się gruczoły wydzielnicze.

Mutacje genetyczne

Mężczyźni mogą zachorować na raka piersi, jeśli odziedziczą mutację w genach BRCA1 lub BRCA2. Mutacje te nie mają określonej przyczyny, ale zwiększają ryzyko wystąpienia raka piersi o znaczny procent. Mężczyźni, którzy mają jedną z tych mutacji, są około trzy razy bardziej narażeni na rozwój raka piersi niż osoby nie będące nosicielami.

Mężczyźni z tą mutacją powinni regularnie poddawać się badaniom przesiewowym w kierunku raka piersi i innych nowotworów. Powinni również korzystać z poradnictwa genetycznego. NCCN oferuje zasoby dla mężczyzn, którzy mają mutację genu BRCA1/2. Strona internetowa Genetic Counseling for Men pomaga mężczyznom zapisać historię ich rodziny i wyniki badań genetycznych. Zawiera również informacje na temat leczenia mężczyzn z rakiem piersi.

Ta choroba nie występuje często u mężczyzn, ale jest śmiertelna. Według American Cancer Society, ponad czterysta mężczyzn umrze na raka piersi w 2018 roku. Wczesne wykrycie może zapobiec wielu z tych zgonów. Ponadto, ukierunkowane badania przesiewowe mogą zidentyfikować mężczyzn o zwiększonym ryzyku wystąpienia choroby. Można je również wykorzystać do przesiewowego badania męskich krewnych wysokiego ryzyka na raka piersi.

Istnieje kilka genów, które powodują wzrost piersi u mężczyzn. Jednym z nich jest BRCA2, który sprawia, że są oni bardziej narażeni na rozwój raka piersi. BRCA2 to gen, który zwiększa ryzyko wystąpienia zarówno raka piersi, jak i prostaty. Badania genetyczne są najlepszym sposobem na określenie ryzyka rozwoju raka piersi.

Badania genetyczne dla mężczyzn mogą być również wykonywane w kierunku innych dziedziczonych mutacji genów. Posiadanie mutacji BRCA1/2 zwiększa ryzyko rozwoju raka piersi nawet o dziesięć procent. Nie oznacza to jednak, że rozwinie się u Ciebie rak piersi. Znajomość ryzyka rozwoju raka piersi może pomóc w prowadzeniu normalnego życia bez zmartwień.

Leki

Podczas gdy większość przypadków ginekomastii u mężczyzn jest całkowicie odwracalna, niektóre leki mogą powodować wzrost męskiej tkanki piersi. Do leków tych należą tamoksyfen i raloksyfen. Oba są niezatwierdzone przez FDA, ale są skuteczne w zmniejszaniu rozmiaru piersi.

Leki te mogą wpływać na sposób kształtowania piersi i ich odczuwanie. Na szczęście istnieje kilka metod leczenia, które mogą rozwiązać ten problem. Najlepsze zabiegi to te, które są bezpieczne i nie wymagają operacji. Wiele z tych leków ma efekt uboczny, który warto rozważyć przed ich zastosowaniem. Na przykład, mężczyźni przyjmujący leki na HIV/AIDS mają tendencję do rozwoju powiększonych piersi. Jest to często spowodowane redystrybucją tłuszczu, ale przyczyna nie zawsze jest jasna. Dodatkowo, poziom testosteronu ma tendencję do zmniejszania się wraz z wiekiem, co powoduje przesunięcie równowagi hormonalnej w kierunku estrogenów.

Niektóre leki mogą powodować ginekomastię poprzez zmianę równowagi pomiędzy męskimi i żeńskimi hormonami. Leki zwiększające poziom męskich hormonów, znane jako sterydy anaboliczne, mogą również powodować wzrost piersi u mężczyzn. W niektórych przypadkach stan ten może prowadzić nawet do powstania bolesnych i nieestetycznych sutków.

Objawy ginekomastii u mężczyzn obejmują niewielki guzek pod sutkiem, który jest powiększony w stosunku do drugiej piersi. W większości przypadków stan ten ustępuje samoistnie w ciągu kilku tygodni. Jednak w niektórych przypadkach objawy mogą utrzymywać się przez kilka lat lub dłużej. Nieleczona ginekomastia może powodować znaczny niepokój u młodych mężczyzn.

Jeśli objawy ginekomastii nie ustępują, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Niektóre leki, takie jak spironolakton, są znane z tego, że powodują ginekomastię. Jednak wiele innych leków nie jest związanych z rozwojem ginekomastii. Jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki na dolegliwości medyczne, ważne jest, aby omówić skutki uboczne z dostawcą usług medycznych.

Inne warunki medyczne

Wzrost tkanki piersi u mężczyzn, znany jako ginekomastia, jest częstym stanem, który dotyka 40 do 50 procent mężczyzn. Jest on zazwyczaj spowodowany przez żeńskie hormony estrogen i testosteron, ale może być również spowodowany przez inne choroby. Na szczęście ginekomastia jest często nieszkodliwa i możliwa do leczenia.

Główną przyczyną tego problemu jest brak równowagi pomiędzy męskimi i żeńskimi hormonami. Chociaż mężczyźni naturalnie produkują estrogen, jego poziom w organizmie może wzrosnąć do niezdrowego poziomu. Stan ten jest zazwyczaj tymczasowy i ustępuje w ciągu kilku miesięcy. Jednak niektórzy mężczyźni mogą mieć powiększone piersi nawet przez dwa lata.

Zbadanie piersi przez lekarza może pomóc w uzyskaniu najlepszego możliwego leczenia. Po pierwsze, lekarz sprawdzi, czy na piersi nie ma żadnych widocznych guzków lub owrzodzeń. Jeśli wzrostowi towarzyszy ból, lekarz może zalecić wizytę u chirurga plastycznego. Podczas wizyty zostaniesz poproszony o podanie szczegółów dotyczących historii swojego zdrowia oraz jakie leki przyjmujesz.

Inne warunki medyczne, które powodują wzrost piersi u mężczyzn mogą obejmować od piersi, które zostały powiększone z powodu starzenia się do stosowania niektórych leków na receptę lub nielegalnych. W rzadkich przypadkach u mężczyzn mogą również wystąpić piersi po kontakcie z alkoholem lub stosowaniu produktów ziołowych. Jednak te przyczyny nie są częste.

U niektórych mężczyzn ginekomastia pojawia się w okresie nastoletnim. Objawy obejmują podrażnienie skóry piersi, wciągnięcie sutka i ból w okolicy piersi. Chociaż nie jest znana przyczyna tego objawu, ważne jest, aby odwiedzić lekarza i unikać czynników ryzyka, które mogą prowadzić do rozwoju tego zaburzenia. Ponadto mutacje genetyczne mogą zwiększać ryzyko rozwoju raka piersi u mężczyzn.

Puberty

Ginekomastia, czyli rozrost piersi u mężczyzn, pojawia się, gdy chłopcy doświadczają zmian hormonalnych związanych z dojrzewaniem. W większości przypadków stan ten ustępuje po zakończeniu okresu dojrzewania i nie jest powodem do niepokoju. Jest to częste u mężczyzn w starszym i średnim wieku, ale może rozwinąć się również u młodszych chłopców. Około 65 procent mężczyzn może doświadczyć ginekomastii w pewnym momencie swojego życia.

Tymczasowy brak równowagi męskich hormonów estrogenów i androgenów powoduje ginekomastię, czyli rozrost męskich piersi. Choć jest to normalne w okresie dojrzewania, w niektórych przypadkach wzrost jest niekontrolowany. W rezultacie mężczyźni mogą odczuwać ból lub tkliwość w swoich piersiach.

Większość mężczyzn doświadcza wzrostu piersi w okresie dojrzewania. W okresie wczesnego dojrzewania tkanka piersi jest jeszcze podobna do sutków chłopca. Piersi rozwijają się w małe rozgałęziające się rurki za sutkiem. W tym czasie tkanka piersi jest podobna u obu płci i nie jest rzadkością, że u chłopców również rozwija się tkanka piersi. Jednak u chłopca, który ma zbyt dużo tłuszczu lub ma nadwagę, może wystąpić lipomastia, czyli stan, w którym nadmiar tkanki tłuszczowej rozwija się na ścianie klatki piersiowej.

Najczęstszą przyczyną ginekomastii jest brak równowagi w męskich hormonach. Hormon estrogen jest niezbędny do wzrostu tkanki piersi, ale jeśli jego poziom staje się zbyt wysoki, może spowodować ginekomastię. Objawy mogą być różne, od niewielkiej ilości tkanki tłuszczowej w pobliżu sutka do powiększonej piersi. Większość przypadków ustępuje samoistnie bez leczenia.

Chłopcom rośnie nowy zestaw piersi w tym samym czasie co dziewczynkom. W wieku od trzynastu do osiemnastu lat chłopcu może wyrosnąć penis wielkości dorosłego. Wzrost następuje najpierw na długość, a następnie na szerokość. Z tego powodu nastoletni chłopcy często spędzają dużo czasu na badaniu swoich penisów i porównywaniu ich z innymi chłopcami.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *