Karmienie piersią po operacji zmniejszenia piersi

Karmienie piersią po operacji zmniejszenia piersi

Karmienie piersią jest ważne dla każdej kobiety – zwłaszcza tej, która przeszła zabieg zmniejszenia piersi. Mleko matki działa na zasadzie podaży i popytu: im więcej mleka produkujesz, tym więcej zjada go Twoje dziecko. Jednak zły zatrzask lub wiązanie języka może spowodować mniejszą produkcję mleka. Aby poprawić swoje doświadczenie w zakresie karmienia piersią, rozważ kontakt z konsultantem laktacyjnym.

Nadal można karmić piersią po operacji zmniejszenia piersi

Chociaż będziesz musiała dostosować swoją podaż mleka po operacji zmniejszenia piersi, nadal można karmić dziecko piersią. Karmienie piersią może być trudnym procesem emocjonalnie i fizycznie, ale jest niezbędne dla zdrowia Twojego dziecka. Możesz spróbować poprawić swoją podaż mleka, przyjmując pewne suplementy i szukając pomocy u konsultanta laktacyjnego.

W zależności od rodzaju zabiegu, który miałaś, produkcja mleka może powrócić w ciągu kilku miesięcy. Po operacji tkanka nerwowa może się zregenerować, a przewody mleczne mogą ponownie połączyć się ze sobą. Ponadto przewody mleczne, które zostały przerwane podczas operacji, mogą utworzyć nowe połączenia z brodawką sutkową. Jeśli zdecydujesz się karmić dziecko piersią po operacji zmniejszenia piersi, ważne jest, aby zrozumieć ryzyko.

Operacja zmniejszenia piersi może uszkodzić nerwy i przewody mleczne w Twojej piersi. Nerwy te kontrolują proces wytwarzania mleka. Ponadto brodawka sutkowa i otoczka mogą pozostać przytwierdzone do tkanki piersi. Jeśli te nerwy zostaną uszkodzone, produkcja mleka i odczuwanie mleka może być zaburzone.

Karmienie piersią po operacji zmniejszenia piersi jest tematem kontrowersyjnym. Wielu chirurgów plastycznych odmawia gwarancji, że kobiety mogą karmić piersią po zabiegu. Jednak ostatnie postępy zwiększyły szanse na karmienie piersią po zmniejszeniu piersi. Należy jednak upewnić się, że skonsultujesz się ze swoim chirurgiem, aby mieć pewność.

Możesz jednak nie być w stanie wyprodukować wystarczającej ilości mleka po operacji zmniejszenia piersi. Być może będziesz musiała uzupełnić zapas mleka preparatem dla niemowląt lub mlekiem ludzkim od dawcy. W ciągu pierwszych kilku miesięcy po operacji powinnaś zapytać swojego chirurga o to, jak bardzo spadnie produkcja mleka.

To nie jest gwarancja

Karmienie piersią jest ważną częścią macierzyństwa, a jeśli miałaś operację zmniejszenia piersi, możesz się zastanawiać, czy możesz po niej kontynuować karmienie piersią. Nie ma „pewnej” odpowiedzi na to pytanie, ale Twój chirurg powinien powiedzieć Ci, czego możesz się spodziewać przed poddaniem się operacji. Karmienie piersią po operacji zmniejszenia piersi może być udane dla większości kobiet. Jest jednak kilka rzeczy, o których należy pamiętać, aby zmaksymalizować swoje szanse na sukces w karmieniu piersią.

Po pierwsze, zabieg może spowodować uszkodzenie nerwów, choć zwykle ustępuje to samoistnie po roku lub tak. Jeśli nerwy zostaną przecięte, może to mieć wpływ na produkcję mleka. Jeśli przewody nie zostały przecięte, podaż mleka raczej się nie zmniejszy, a nawet może wzrosnąć.

Zabieg chirurgiczny może również wpłynąć na brodawkę sutkową i gruczoły produkujące mleko. Mimo że brodawka sutkowa i otoczka mogą pozostać nienaruszone, operacja może uszkodzić nerwy, które wyzwalają uwalnianie hormonów regulujących produkcję mleka. Może to ograniczyć produkcję mleka i wpłynąć na odczucia w sutkach.

Dobry chirurg plastyczny zachowa przewody mleczne i nerwy podczas zabiegu, aby dać największą szansę na udane karmienie piersią. Wiele kobiet będzie mogło karmić piersią po operacji zmniejszenia piersi, ale inne mogą mieć trudności z produkcją wystarczającej ilości mleka. Ważne jest, aby dokładnie monitorować ilość mleka i przyrost wagi po operacji. Niektóre kobiety mogą potrzebować uzupełnić mleko preparatem. Jeśli podaż mleka jest zaburzona, należy skonsultować się z konsultantem laktacyjnym, który poprowadzi Cię przez ten proces.

Oznaki, że dziecko nie otrzymuje wystarczającej ilości mleka

Operacja zmniejszenia piersi może spowodować zmniejszenie podaży mleka dla dziecka. Nie musisz się jednak martwić; istnieją pewne sposoby, aby temu zapobiec. Pierwszym krokiem jest upewnienie się, że dziecko jest odpowiednio odżywiane. Ograniczona dieta może prowadzić do niewystarczającej produkcji mleka. Jeśli Twoje dziecko nie otrzymuje wystarczającej ilości mleka, możesz zwiększyć jego ilość poprzez stosowanie mleka odciągniętego lub mieszanki. Możesz również skonsultować się z konsultantem laktacyjnym.

Innym sposobem na określenie, czy dziecko otrzymuje wystarczającą ilość mleka, jest monitorowanie jego wagi i stanu zdrowia. Twoja położna lub zespół ds. wizyt lekarskich będą regularnie ważyć dziecko. Jeśli problem będzie się utrzymywał, możesz zostać skierowana do specjalistycznego zespołu ds. karmienia niemowląt. Jeśli Twoje dziecko nie rośnie szybko, może cierpieć na jakiś problem zdrowotny.

Jeśli Twoje dziecko nie przybiera na wadze po pięciu dniach życia, lub po dwóch tygodniach ma mniejszą wagę od wagi urodzeniowej, Twoje zapasy mleka mogą być niewystarczające. Najlepiej jest porozmawiać z IBCLC, jeśli jesteś zaniepokojona ilością mleka, które otrzymuje Twoje dziecko. IBCLC może pomóc Ci poprawić podaż mleka, zalecając konkretne zioła.

Jeśli nie jesteś w stanie wyprodukować wystarczającej ilości mleka po operacji zmniejszenia piersi, powinnaś skonsultować się z lekarzem. Lekarz może przepisać galaktogeny, aby zwiększyć produkcję mleka. Jeśli problem nie ustępuje, możesz rozważyć podanie mleka modyfikowanego lub mleka od dawczyni. Uzupełniające karmienie piersią może być zarówno bezpieczne, jak i satysfakcjonujące, zapewniając dziecku dostęp do wystarczającej ilości mleka.

Niewystarczająca podaż mleka po operacji zmniejszenia piersi może powodować dyskomfort. Dziecko może nie chwytać prawidłowo lub mieć trudności z uzyskaniem wystarczającej ilości mleka. Sutek może stać się sztywny i wycisnąć krew, zmieniając kolor na biały, niebieski lub fioletowo-czerwony. To płukanie może trwać kilka minut lub występować regularnie.

Regeneracja nerwów może trwać do dwóch lat

Regeneracja nerwów jest kluczowym celem w chirurgii rekonstrukcyjnej, a w ostatnich dekadach badania w tym zakresie poczyniły znaczne postępy. Celem jest przywrócenie czucia w zrekonstruowanej piersi i zmniejszenie bólu po operacji. Na szczęście nowe metody leczenia poprawiają wyniki pacjentów. Metody niechirurgiczne obejmują zastrzyki z toksyny botulinowej, krem z kapsaicyną i leki przeciwdepresyjne.

Po każdym zabiegu chirurgicznym występuje pewne odrętwienie i mrowienie w okolicy. Będzie to prawdopodobnie trwało kilka miesięcy, ale u niektórych pacjentów może trwać nawet do dwóch lat. Pacjenci mogą również doświadczać mrowienia i szpilek w klatce piersiowej, górnej części ramion i barku. Na szczęście mrowienie i drętwienie z czasem się zmniejszy, a nerwy zregenerują się.

Ponieważ nerwy, które przywracają czucie, zostały przecięte, ale nie przecięte, ich odrastanie może zająć miesiące. W rzadkich przypadkach nerwy mogą zostać zrekonstruowane, ale proces ten nie jest szybki ani kompletny. W rzeczywistości, regeneracja nerwów może trwać do dwóch lat. Ale warto poczekać. Jeśli zastanawiasz się, czy warto ryzykować, rozważ swoje możliwości.

Jeśli rozważasz wykonanie mastektomii, rozważ inne podejście. Chociaż mastektomia może powodować drętwienie, możliwe jest odtworzenie nerwów za pomocą specjalnego zabiegu zwanego mikroneurrhaphy. Polega ona na połączeniu nerwów w płat, co daje większą szansę na odzyskanie czucia w nowej piersi. Można również zdecydować się na płat, który obejmuje nerw czuciowy z podbrzusza.

Może wpływać na produkcję mleka

Operacja zmniejszenia piersi może potencjalnie zmniejszyć produkcję mleka przez matkę. Usunięcie tkanki piersi może zakłócić działanie przewodów mlecznych, nerwów i naczyń krwionośnych. Chociaż kobieta może nadal karmić piersią, może być zmuszona do uzupełnienia mleka ludzkiego od dawcy lub preparatu dla niemowląt. Jeśli planujesz operację zmniejszenia piersi, pamiętaj, aby poinformować swojego lekarza o historii ciąży i karmienia piersią. Może on pomóc monitorować wagę dziecka i ocenić ryzyko związane z operacją zmniejszenia piersi i karmieniem piersią.

Przed poddaniem się operacji zmniejszenia piersi należy zapytać chirurga, czy usunie sutek i przewody mleczne. Części te są niezbędne do karmienia piersią. Operacja zmniejszenia piersi może uszkodzić te części, ale chirurdzy plastyczni mają zaawansowane techniki ochrony tych części. Zapytaj chirurga, czy usunięcie sutka lub przewodów mlecznych wpłynie negatywnie na produkcję mleka.

Chociaż większość kobiet wyprodukuje trochę mleka po operacji zmniejszenia piersi, niektóre kobiety nie wyprodukują go wystarczająco dużo. Przewody mleczne mogą odrosnąć po operacji. Wiele czynników wpływa na to, ile mleka wyprodukuje kobieta po operacji zmniejszenia piersi, w tym powód operacji, czas, jaki upłynął od operacji, oraz jak często karmi dziecko piersią.

Podczas ciąży tkanka gruczołowa w piersiach przeplata się z tkanką tłuszczową. W związku z tym rozmiar piersi nie świadczy o ich funkcjonalnej wielkości. Na produkcję mleka przez kobietę wpływa to, ile tkanki gruczołowej jest jeszcze obecne po operacji. Im więcej tkanki gruczołowej zostanie usunięte podczas operacji zmniejszania piersi, tym większe ryzyko, że operacja wpłynie na podaż mleka.

Oprócz zmniejszenia rozmiaru piersi, operacja zmniejszenia piersi może również zakłócić działanie przewodów mlecznych i nerwów w piersiach. Nerwy w piersi są połączone z odruchem neurohormonalnym i wpływają na produkcję mleka. Ponadto usunięcie brodawki może wpłynąć na nerwy i tkankę piersi otaczającą brodawkę, co może trwale wpłynąć na odczuwanie sutka.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *